Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál, kód:EU-OP VK- III/2 ICT DUM 148, zpracovala Marie Kupková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál, kód:EU-OP VK- III/2 ICT DUM 148, zpracovala Marie Kupková."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál, kód:EU-OP VK- III/2 ICT DUM 148, zpracovala Marie Kupková

2 VLASTNOSTI KAPALIN Připomeňte si základní vlastnosti kapalin: jsou tekuté, zaujímají tvar podle nádoby, jsou téměř nestlačitelné, mají stálý objem, vytváří vodorovný povrch – hladinu, jsou dělitelné

3 Výukový materiál, kód:EU-OP VK- III/2 ICT DUM 148, zpracovala Marie Kupková v rámci projektu EU PENÍZE ŠKOLÁM – operační program vzdělávání pro konkurenceschopnost, projekt: Moderní škola.

4 VYSVĚTLI Proč se některý hmyz udrží na hladině? Má kapky vody stejný tvar při dešti a v beztížném stavu? Jaké vlastnosti kapalin využíváme u teploměrů? Na jakém principu pracuje vodováha?

5 CO JE HYDROSTATICKÝ TLAK? Tlak v kapalině vyvolaný její tíhou p h = h · ρ · g →na čem závisí tlak v kapalině ? Př. Jaký je tlak v Mariánském příkopu? Najdi jeho hloubku v atlase. Co ještě potřebuješ znát k výpočtu?

6 ŘEŠENÍ h= m ρ= 1030 kg/m³ p h = ? Pa p h = h · ρ · g p= ·1030 · 10 p = Pa= 113,6MPa Jak se liší vybavení potápěčů pro různé hloubky? Víš k čemu slouží batyskaf?

7 CO MAJÍ SPOLEČNÉHO TYTO OBRÁZKY ?

8 PASCALŮV ZÁKON Působí-li na kapalinu v uzavřené nádobě vnější tlaková síla, zvýší se tlak ve všech místech stejně.

9 UŽITÍ V PRAXI

10 HEUREKA „NAŠEL JSEM“ Komu patří tento citát? Řecký matematik a fyzik Archimédes ze Syrakús (asi 287–212 př. n. l.) Víš, při jaké příležitosti ho použil?

11 ARCHIMÉDÉS Jaký význam má tato osobnost pro fyziku ? Objasnil princip páky, vysvětlil síly působící ve vodě, je autorem řady vynálezů „Dejte mi pevný bod a pohnu Zemí“ „Neruš mi mé kruhy.“

12 ARCHIMÉDŮV ZÁKON Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, rovnající se tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa Tělesokapalinysiloutízeobjemu F vz = V. ρ v. g

13 Zdroje ser=4d e696b61h&key=48 ser=4d e696b61h&key= marley/doplnky.html marley/doplnky.html SERVIS/0/5/1221-Konev-sklenena-klasik-TEA-ART-1200ml SERVIS/0/5/1221-Konev-sklenena-klasik-TEA-ART-1200ml

14 zdroje on.png on.png


Stáhnout ppt "Výukový materiál, kód:EU-OP VK- III/2 ICT DUM 148, zpracovala Marie Kupková."

Podobné prezentace


Reklamy Google