Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PREMIER DAŇ SILNIČNÍ A PLATEBNÍ STYK Ing. Jitka Zborková, Ph.D. Účetní informační systém cvičení 9.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PREMIER DAŇ SILNIČNÍ A PLATEBNÍ STYK Ing. Jitka Zborková, Ph.D. Účetní informační systém cvičení 9."— Transkript prezentace:

1 PREMIER DAŇ SILNIČNÍ A PLATEBNÍ STYK Ing. Jitka Zborková, Ph.D. Účetní informační systém cvičení 9

2 kniha jízd, cestovní příkazy, daň silniční, pokladní doklady, bankovní výpisy;

3 KNIHA JÍZD

4 V modulu evidence, zvolíme nabídku kniha jízd. Vzhledem k tomu, že v seznamu vozidel máme pouze jedno auto, automaticky se nám otevře kniha jízd pro něj. Záznam založíme pomocí nabídky nová.

5 Nyní zadáme souhrnný záznam o jízdách v prosince 2014, který bude následně doložen konkrétními doklady. Datum – 31.12.201X účel – obchodní jednání, řidič – Vaše osoba, ujeto – dle zadání, čerpáno – dle zadání, skutečné spotřeba v l – dle zadání, cena za PHM – dle dokladů, cena za ostatní – dle dokladů, a uložíme.

6 Po uložení se záznam převede do tabulky, ze které jsou patrné veškeré údaje, včetně předpokládaného zůstatku PHM. Knihu jízd opustíme.

7 DAŇ SILNIČNÍ

8 Daňové přiznání vytvoříme v modulu účetnictví, nabídka daňová kancelář.

9 Premier umožňuje automaticky sestavit a zpracovat daňová přiznání a statistická hlášení. Zvolíme daň silniční. V nabídce vybereme možnost nová a dále doplníme informace pro daňové přiznání.

10 Úvodní stránku přeskočíme pomocí horní zelené šipky.

11 Nyní musíme zadat informace o jednotlivých vozidlech, za které budeme silniční daň vypočítávat a hradit. Zvolíme možnost Nové vozidlo.

12 Zadáme informace o vozidle a necháme Premier určit a vypočítat výši daně. Ověřte, zda souhlasí s Vaším výpočtem. Pokud je vše v pořádku, potvrdíme zelenou „fajfkou“

13 Nyní bychom stejným způsobem zadali i ostatní vozidla. Protože žádné další nemáme, přejdeme pomocí zelené šipky (nahoře) na poslední stránku. Daňové přiznání uložíme pomocí zelené fajfky – a potvrdíme ANO.

14 Daňové přiznání budete potřebovat do semestrální práce – zvolíme tisk – export.

15 Zadáme kam se má vyexportovaný soubor uložit a zvolíme v jakém formátu jej chceme exportovat.

16 PLATEBNÍ STYK - POKLADNA

17 Pokladní doklady zaúčtujeme a zaevidujeme v modulu účetnictví, nabídka pokladna. Dále vybereme dokladovou řadu, v našem případě výdajové pokladní doklady. Již zde jsou proúčtované platby záloh.

18 Pokladní doklady zaúčtujeme a zaevidujeme v modulu účetnictví, nabídka pokladna. Dále vybereme dokladovou řadu, v našem případě výdajové pokladní doklady. Již zde jsou proúčtované platby záloh.

19 V seznamu výdajových pokladních dokladů je již zanesena platba zálohy za manažerské kurzy, případně ve Vašem případě zde bude i platba zálohy za vodné a stočné.

20 Pro evidenci nového dokladu zvolíme nabídku nová, premier zobrazí pouze možnosti pro výdej (dle volby dokladové řady) a jednotlivé možnosti, co lze proúčtovat. Pro zaúčtování nákupů (bez vazby na FAP – jinak možnost 9) zvolíme možnost 7 – nákupy.

21 Do hlavičky dokladu zadáme datum a zvolíme F3 Nový pro zaúčtování konkrétní položky.

22 Zadáme informace – označení dodávky = parkovací karta, kód DPH – neplátce, zadáme částky a předkontaci a pak doklad uložíme.

23 Premier zanese položku do tabulky a pokud je vše v pořádku – data, částka, zaúčtování, doklad jako celek uložíme.

24 Nyní zaevidujeme veškeré následující doklady stejným způsobem. … Pomocí nabídky zůstatky F11, ověříme konečný zůstatek v pokladně.

25 Pozn.: je nutné stát na posledním řádku!

26 Nyní zaevidujeme poslední operaci – převod přebytečné hotovosti do pokladny – zvolíme možnost převod na bú či jinou pokladnu. Zadáme datum a částku, premier automaticky nabídne předkontaci a doklad uložíme.

27 PLATEBNÍ STYK - BANKA

28 Bankovní výpis zaúčtujeme v modulu účetnictví, nabídka bankovní účty. Zvolíme dokladovou řadu - VBU

29 Pro zaúčtování výpisu máme dvě možnosti: - účtovat ho ručně pomocí nabídky nová (= náš případ ), - výpisy si elektronicky stáhnout a premier většinu plateb dle variabilních symbolů zaúčtuje sám

30 Nyní musíme vybrat, co chceme zaúčtovat: - úhradu faktur – odběratelé hradí nám – možnost 2, úhrada VF, - platbu faktur – my platíme dodavatelům – možnost 3, platba PF - běžný zápis – například bankovní poplatky, úroky, převody z pokladny a jiných účtů, … tj tam, kde není vazba na obchodní partnery. V našem případě je první přijatá platba od zákazníka – Jitka Zborková, možnost 2

31 Při úhradě či platbě faktury ji musíme v systému najít. To můžeme učinit dvojím způsobem: a) zvolit F8 – seznam všech faktur, dále možnost hledat ve fakturách a pomocí ENTER se proklikat (několikrát) až do celkového seznamu všech faktur a vybrat tu, co hledáme….

32 Při úhradě či platbě faktury ji musíme v systému najít. To můžeme učinit dvojím způsobem: a) zvolit F8 – seznam všech faktur, dále možnost hledat ve fakturách a pomocí ENTER se proklikat (několikrát) až do celkového seznamu všech faktur a vybrat tu, co hledáme…. Stoupneme si na daný řádek a potvrdíme výběr ENTER

33 Při úhradě či platbě faktury ji musíme v systému najít. To můžeme učinit dvojím způsobem: b) zadáme část vyhledávaného názvu – čím kratší, tím lepší (nestane se, že se přepíšete…) a potvrdíme ENTER

34 Premier doklad najde a nabídne jej k úhradě / platbě… Datum dle výpisu – tedy ke konci měsíce. Musíme zkontrolovat částku (faktura můžeme být nedoplacená či přeplacená – musí souhlasit dle výpisu)! Zvolíme uložit a pokračovat, což znamená, že Premier příště použije stejné číslo a datum výpisu.

35 A stejným způsobem pokračujeme dále, nyní platíme fakturu přijatou dodavateli… Stejným způsobem i ostatní položky…

36 Takto vypadá kompletní zaúčtování výpisu ve společnosti Viktorka…

37 Pro kontrolu zvolíme ve spodní nabídce možnost zůstatky, musíme stát na posledním řádku. Stav nám musí souhlasit s bankovním výpisem.

38 DNEŠEK MÁTE ZA SEBOU


Stáhnout ppt "PREMIER DAŇ SILNIČNÍ A PLATEBNÍ STYK Ing. Jitka Zborková, Ph.D. Účetní informační systém cvičení 9."

Podobné prezentace


Reklamy Google