Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jméno autoraZdeněk Bártl název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablony III/2 Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jméno autoraZdeněk Bártl název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablony III/2 Inovace."— Transkript prezentace:

1 jméno autoraZdeněk Bártl název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/ číslo šablony III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT v zeměpise předmětzeměpis pořadové číslo DUM58

2 Anotace Sídla ČR – zeměpisná prezentace zaměřená na základní pojmy z oblasti geografie sídel a města České republiky (fotografie, mapy, tabulky, doprovodný text, soutěže). AutorZdeněk Bártl Očekávaný výstup Žáci si prostřednictvím prezentace a soutěží zopakují, upevní a prohloubí vlastivědné znalosti České republiky. Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityAktivita Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníZákladní vzdělávání - druhý stupeň Typická věková skupina let (VIII. ročník)

3 S Í D L A České republiky

4

5 Z á k l a d n í p o j m y

6 sídlo samota osada vesnice městys město obec

7 s í d l o seskupení sídelních jednotek včetně hospodářských objektů a dopravních zařízení na určitém vymezeném území, které bývá urbanisticky odděleno od okolních sídel. Dělí se na městská sídla a venkovská sídla.

8 s a m o t a Označuje osamocené venkovské lidské obydlí tvořené jediným domem, výjimečně až dvěma nebo třemi obydlenými domky.

9 o s a d a Prostorově oddělená nebo integrovaná součást obce, která není obvykle samosprávným útvarem. Například chatová osada či zahrádkářská osada.

10

11 v e s n i c e Definice vesnice má mnoho podob. Architektonicky se jedná o sídlo, kde převažuje nízkopodlažní (většinou jednopatrová) zástavba s rozsáhlým zázemím (dvůr, zahrada). Ekonomicky převažuje zemědělská výroba nad průmyslovou. Administrativně neurčil-li stát sídlo za město. Statisticky sídlo, které nedosáhlo určitého počtu obyvatel (u nás 3000).

12 m ě s t y s (městečko) Typ sídla významově mezi městem a vesnicí. V minulosti měla tato sídla právo pořádat týdenní a dobytčí trhy a plnila funkci spádového městečka pro okolní menší vesnice.

13

14 m ě s t o Na rozdíl od vesnice ve městě převažuje průmyslová výroba a služby nad zemědělstvím.Typická je vícepodlažní zástavba a větší hustota zalidnění(více obyvatel na menší ploše). Město je více neosobní, anonymní a účelovější než vesnice.

15 o b e c Základní územní jednotka veřejné správy či samosprávy. Obcí nemusí být každé sídlo. Obcemi jsou zpravidla všechna města, ale ne všechny vesnice. Velice často je obcí několik vesnic dohromady a obecní úřad sídlí v největší z nich.

16 M ě s t a Č e s k é r e p u b l i k y

17 V současné době je v ČR asi 600 měst. Městem se může stát obec, která má více jak 3000 obyvatel. O statut města mohou požádat i obce, které nesplnily podmínku počtu obyvatel, pokud však věrohodně prokáží, že v minulosti měly statut města.

18 Hlavní město (Praha) je určené zvláštním zákonem o hlavním městě

19 Krajská města Krajská města jsou města, která jsou podle zákona sídlem kraje. V ČR je v současné době 12 krajských měst. Brno, Ostrava, Plzeň, Olomouc, Liberec, Ústí nad Labem, Hradec Králové, České Budějovice, Pardubice, Zlín, Karlovy Vary, Jihlava. Středočeský kraj nemá krajské město, jelikož jeho úřady sídlí v Praze a Praha též není krajským městem, protože je hlavním městem.

20

21 Odkud (z jakého kraje) jsou auta uvedených SPZ ? 1) 2) 3)

22 Ř e š e n í: 1) Pardubický kraj 2) Olomoucký kraj 3) Moravskoslezský kraj

23 Statutární města Na rozdíl od ostatních měst nejsou řízena městským úřadem ale magistrátem, v jehož čele nestojí starosta ale primátor. Statutární města mají více pravomocí než běžná města a jsou většinou rozdělena na městské obvody či části.

24 V současné době je v ČR 24 statutárních měst: hlavní město 12 krajských měst + 11 dalších měst - Havířov, Kladno, Most, Karviná, Opava, Frýdek-Místek, Teplice, Děčín, Chomutov, Přerov, Mladá Boleslav

25 Okresní města Města, která jsou sídlem okresu. V současné době již nemají své pravomoci, ty byly přesunuty na kraje nebo na obce s rozšířenou působností, ale okresy a okresní města se používají například pro statistické potřeby. V ČR je 76 okresů (okresních měst)

26

27 Praha ob. Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Největší česká města

28 Havířov Zlín Kladno Most Karviná Frýdek-Místek Opava Děčín Karlovy Vary Jihlava51 222

29 Teplice Chomutov Přerov Jablonec nad Nisou Prostějov Mladá Boleslav Třebíč Česká Lípa Třinec Tábor35 484

30 „ Nej “ českých sídel největší obec i město: Praha ( obyvatel) nejmenší obec: Březina (okres Vyškov) - 3 obyvatelé nejvýše položené sídlo: Filipova Huť (1093 m n. m.) nejníže položená sídlo: Hřensko (130 m n. m.) nejmenší město: Přebuz (okres Sokolov) - 74 obyvatel největší "vesnice" (obec bez statusu města): Jesenice (okres Praha-západ) obyvatel

31 Zpracováno dle

32 S O U T Ě Ž Které město je na obrázku? (1-8)

33 1.

34 2.

35 3.

36 4.

37 5.

38 6.

39 7.

40 8.

41 Soutěžní obrázky (zdroje): %C3%A1la_a_B%C3%ADl%C3%A1_v%C4%9B%C5%BE.jpg Horn%C3%AD_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD.JPG e_2.jpg


Stáhnout ppt "Jméno autoraZdeněk Bártl název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablony III/2 Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google