Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Monitoring bobra evropského v krajinářském parku Lednice

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Monitoring bobra evropského v krajinářském parku Lednice"— Transkript prezentace:

1 Monitoring bobra evropského v krajinářském parku Lednice
Průzkum a mapování Pobytové stopy Vliv na ráz krajiny Ochrana významných dřevin Vladimir Laznicka, MZLU in Brno, Faculty of Horticulture in Lednice

2 Bobr evropský (Castor fiber)
Ekosystémový inženýr Stavby hrází a hradů Vytváří si pro sebe vhodné prostředí podobně jako člověk Je to „deštníkový druh“

3 Castor fiber Bobr je býložravec, konzumující především mladé větve dřevin (topoly, vrby, jasan, olše). Kácení dřevin je nejintenzivnější během podzimních a zimních měsíců. Při kácení preferuje dřeviny o průměru do 20 cm. V letním období jsou hlavní složkou potravy byliny.

4 Pobytové známky výskytu bobra
Přímé pozorování nory, hrady, hráze, skluzy, stopy, pachové značky, jídelny, ohryzy a pokácené stromy Průzkum a mapování, GPS

5 Příklady hrází z okolí Lednice

6 USA NP - pozitivní vliv na ráz krajiny a její kompozici

7 Stopy bobra evropského
V minulosti byl bobr vyhuben. V současnosti ovšem na území České republiky dochází k postupnému nárůstu početnosti a šíření bobra do nových oblastí.

8 Pachové značky - castoreum

9 Castoreum Castoreum - červenohnědý výměšek lymfatických žláz bobra - používali ho jako první arabští voňavkáři již v devátém století. Jeden ze dvou párů žláz u kořene ocasu produkuje tukovou hmotu sloužící k impregnaci srsti, druhý (castoreum) výměšek pachově označující teritorium.

10 Hrad

11 Nákres obydlí

12 Skluzavka Bobři žijí v párech, které obhajují teritorium
(na vodních tocích mívá délku od několika set metrů asi do 2 km). Převažuje soumračná a noční aktivita. Mláďata se rodí v dubnu až srpnu, v jednom vrhu jich je 2-5.

13 Kácení vzrostlých stromů
Činnost bobra evropského (Castor fiber) v okolí Lednice, únor 2007 Kácení vzrostlých stromů

14 Na břehu Zámecké Dyje

15 Odkrytý vstup do nory s jídelnou - vypuštěný zámecký rybník.

16 Ještě pár obrázků bobří ,, práce´´ a otisk jeho tlap se siluetou

17 Od abundance přes etologii a vlivy k autenticitě, kompozici a managementu
Širší souvislosti Početnost - abundance Etologie a ekologie druhu Impakty - vlivy Ovlivnění kompozice zámeckého parku Autenticita - původnost a věrohodnost management

18 Změna kompozice parku okolo roku 1800

19 2006 - flood in the park - údolní niva
záplavy v biotopech údolní nivy - v pozadí minaret

20 Únor 2006

21 Hlavní místa pobytu v zimě 2007/2008

22 Poroste populace bobra evropského??? Logistic Population Growth
What is added in this form of population growth? The Carrying Capacity is added What is it and what determines it? Typically summarized as K How would we modify the exponential population growth equation to reflect this?

23 Pobytové známky - 1 rod. + 2 ex.
Místa největší aktivity jednotlivých bobrů se v průběhu sledovaného období výrazně měnila. Zatímco v období 2006/2007 bylo možné dokumentovat mnoho ohryzů a menších pokácených stromů na Volavčím ostrově. O rok později zde byla aktivita minimální. Od října 2007 do února 2008, kdy byla aktivita bobrů v zámeckém parku největší, bylo s využitím GPS zdokumentováno 404 bodů pobytových známek výskytu bobrů: nory, hrady, skluzy, stopy, pachové značky, jídelny, ohryzy a pokácené stromy (pozn. hráze bobři v zámeckém parku nestavěli).

24 Impakty, vlivy … Nejčastěji byly okusovány dřeviny do průměru 2,5 cm a následně 2,6 – 6,0 cm (svída, javory, habr). Bobři tím přispívají k redukci náletových dřevin, ale pouze u břehových a doprovodných porostů. Ve sledovaném období bobři ohryzali 40 kmenů o průměru větším než 20 cm (z toho pouze 3 stromy skáceli). Poškození hnízdních stromů při průzkumu v letech nebylo potvrzeno. Aktivita bobrů na Volavčím a Ovčím ostrově, kde je těžiště dřevin, na kterých volavky a kvakoši hnízdí, byla minimální.

25 Návrh opatření a managementu
Pokračování monitoringu výskytu bobrů (GPS, GIS) Důsledná ochrana krajinářsky cenných dřevin proti okusu (testování nových metod) Přikrmování bobrů na vybraných lokalitách (směřování k redukci náletových dřevin) Výsadba dřevin

26 Hypotéza versus probíhající management
Bobr se stal nedílnou součástí parku, správným managementem můžeme dosáhnout, že bude naším spojencem Nosná kapacita prostředí krajinářského parku Lednice je přijatelná pro existenci jedné rodiny bobra evropského. Výstavba plotu je nesystémovým a neúčinným opatřením.

27 Ochrana dřevin proti okusům
Název: Wöbra dlouhodobý, mechanický přípravek proti loupání všech druhů stromů (balení 10 kg) Popis: Mechanický přípravek s dlouhodobou účinností proti loupání a ohryzu stromů zvěří. Účinnost 15let. Aplikace nátěrem do výšky cca 2m.


Stáhnout ppt "Monitoring bobra evropského v krajinářském parku Lednice"

Podobné prezentace


Reklamy Google