Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Projekt Jihomoravského kraje

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Projekt Jihomoravského kraje"— Transkript prezentace:

1 Projekt Jihomoravského kraje
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště André Citroëna, Boskovice, nám. 9. května 2a KRAGUJEVAC Projekt Jihomoravského kraje Do světa 2013

2 Den první 30. 9. 2013 Klášter Pokajnica
Po příjezdu jsme navštívili dva historicky významné kláštery Koporin a Pokajnica na dolním toku řeky Moravy, které jsou těsně spjaté se srbskou historií. Klášter Pokajnica Pravoslavný kostel nechal postavit Vujice Voličevič, který v nedaleké vesnici na objednání Turků zavraždil srbského národního hrdiny Karadžordžeho. Kostelík se jmenuje Pokání neboť Vujice Vuličeviče tížilo špatné svědomí za vraždu a okradení Karadžodžeho, a proto za uloupené peníze nechal tento klášter postavit.

3 Den první 30. 9. 2013 Klášter Koporin
Malebný klášter se nachází ve středosrbské Šumadiji. Kostel Sv. Štefana nechal postavit vládce Štefan, syn srbského cara Lazara. Zdejší legenda se váže k počátkům nadvlády Turků. Mnoho věřících sem putuje pro místní zázračnou vodu.

4 Den první 30. 9. 2013 Město Kragujevac
V poledne jsme dorazili do města Kragujevac. Po ubytování následovala prohlídka města a návštěva muzea Stara livnica (neboli Stará slévárna). Město Kragujevac V roce 1818 se město Kragujevac stalo ustanovením Miloše Obrenoviče na tři roky hlavním městem srbského státu. Roku 1853 tu byla vyhlášena nová srbská ústava.

5 Stara livnica se nachází v průmyslovém komplexu Zastava
Den první Stara livnica se nachází v průmyslovém komplexu Zastava z 19. století. Vystavované exponáty dokumentují průmyslový vzestup Kragujevace. Muzeum Stara livnica

6 paní učitelka poskytla rozhovor pro místní tisk a televizi
Den druhý Po snídani jsme vyrazili na místní radnici, kde nás přijal pan starosta. paní učitelka poskytla rozhovor pro místní tisk a televizi

7 Den druhý Odpoledne nás čekala návštěva střední Politechnické školy, kde jsme se setkali se studenty, vyměnili zkušenosti a informace, prohlédli odborné zázemí a domluvili se na navázání budoucí spolupráce. největším překvapením pro nás bylo nadprůměrné vybavení učebny pro autodiagnostiku

8 Den druhý Po návštěvě politechnické školy jsme využili volné chvíle k prohlídce nedalekého kláštera Vraćevšnica. Klášter Vraćevšnica leží v krásné přírodě šumadijských lesů. Po prohlídce jsme rádi přijali pozvání na ochutnávku místních klášterních specialit, např. cukrové vody a ovoce v cukru.

9 Den třetí Dnes jsme měli domluvenou exkurzi do automobilky Fiat, kam jsme se moc těšili. Zbytek dne jsme strávili ve městě nákupem suvenýrů. Fotografování bylo z důvodu výrobního tajemství povoleno pouze u prvního vyrobeného automobilu v muzeu. V automobilce jsme navštívili muzeum, lisovnu, halu pro konečnou kompletaci automobilů a jídelnu, kde pro nás byla připravena malá svačinka. Bohužel došly některé komponenty, takže celá výroba byla zastavena.

10 Den čtvrtý 3. 10. 2013 Královské Mauzoleum
Čtvrtek byl programově nejnáročnějším dnem. V plánu byla návštěva městečka Topola, kde se nachází Mauzoleum královské rodiny Karadžordževičů, opevněný klášter Manastija, jeskyně Resavska Pecina a na závěr ještě klášter Ravanica. Královské Mauzoleum Mauzoleum stojí na kopci Oplenac nad městečkem Topola. Celé je nádherně vyzdobeno mozaikou a nachází se v něm ostatky významných srbských králů včetně Černého Jiří Karadžordžeho.

11 Den čtvrtý 3. 10. 2013 Městečko Topola
V městečku Topola jsem dále navštívili pozůstatky hradu, ve kterém se nyní nachází muzeum rodiny Karadžordževičů a přilehlý kostelík.

12 Den čtvrtý 3. 10. 2013 Opevněný klášter Manastija
Klášter se nachází nad městem Despotovac ve východním Srbsku. Byl založen králem Stefanem Lazarevičem, jehož ostatky jsou v klášteře uloženy.

13 Den čtvrtý 3. 10. 2013 Jeskyně Resavska Pecina
Jeskyně se nachází ve vápencovém masivu Babina glava a patří mezi nejkrásnější jeskyně v Srbsku. Celková délka podzemí je 4,5 km.

14 Den čtvrtý 3. 10. 2013 Klášter Ravanica
Klášter Ravanica, založený knížetem Lazarem, je prvním klášterem „moravského typu“ v Srbsku a stal se tak vzorem všem pozdějším stavbám. Klášter Ravanica

15 Den pátý Po výborné snídani nás čekal návrat domů, zpestřený prohlídkou Bělehradu hlavního města Srbska. V Bělehradě jsme navštívili chrám Sv. Sávy, vojenskou pevnost a centrum města. pozůstatky z války Chrám Sv. Sávy Jedná se o největší pravoslavný chrám na světě, který se staví již 20 let. Dokončení interiéru, bohatě zdobeného mozaikou, by mělo být hotovo za deset let. budova francouzského velvyslanectví

16 při přestavbách Bělehradu přebudovány
Den pátý Vojenská pevnost Kalemegdan Pevnost se nachází nad ústím řeky Sávy do Dunaje. Jméno Kalemegdan se původně vztahovalo jen na prostory v okolí pevnosti, ty však byly v 80. letech 19. stol.  při přestavbách Bělehradu přebudovány na rozsáhlý park.

17 Den pátý 4. 10. 2013 Centrum Bělehradu
V centru Bělehradu jsme navštívili první hospodu, kostel Sv. Marka, sídlo srbské církve, zámeček a samozřejmě hlavní třídu plnou stánků se suvenýry a různými obchůdky.

18 Den pátý Poslední zastávka za námi, po pěti dnech příjemně strávených poznáváním krás Srbska, pár posledních fotografií z Bělehradu a hurá domů. přejíždíme řeku Sávu, která tvoří hranici mezi Balkánem a střední Evropou NASHLEDANOU PŘÍŠTĚ !

19 SOŠ a SOU André Citroëna Boskovice
Poděkování Děkujeme cestovní kanceláři ŠKOLNÍ ZÁJEZDY, s.r.o. za vynikající a bezchybné organizační zabezpečení našeho zájezdu. Děkujeme pánům řidičům za profesionální a bezproblémovou dopravu a za občerstvení, které nám během cesty připravovali. Děkujeme panu průvodci Mgr. Kamilu Hanákovi, za naprosto bezkonkurenční průvodcovské služby, odborné a jazykové znalosti, které nám poskytl a díky tomu se stal náš zájezd nezapomenutelným. Děkujeme Jihomoravskému kraji za jeho štědrou finanční podporu, bez které by se náš zájezd nemohl uskutečnit. pedagogové a studenti SOŠ a SOU André Citroëna Boskovice


Stáhnout ppt "Projekt Jihomoravského kraje"

Podobné prezentace


Reklamy Google