Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Valentýn Svátek sv. Valentýna je rozšířený po celém světě a v posledních letech se stále více slaví i u nás, i když se tomu Češi stále ještě brání a 14.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Valentýn Svátek sv. Valentýna je rozšířený po celém světě a v posledních letech se stále více slaví i u nás, i když se tomu Češi stále ještě brání a 14."— Transkript prezentace:

1 Valentýn Svátek sv. Valentýna je rozšířený po celém světě a v posledních letech se stále více slaví i u nás, i když se tomu Češi stále ještě brání a 14. únor zatím v Čechách není příliš v oblibě. Sv. Valentýn není výmysl dnešní doby, ale byl skutečnou historickou osobností. Moc o něm nevíme, jen z dokumentů lze vyčíst, že zemřel v roce 269 (14. února) a byl prohlášen svatým. Vykonával v Římě kněžský úřad v době panování císaře Claudia II. Gothica ( ). Legendou ze starého Říma vypodobňuje Valentýna jako ctnostného, počestného a moudrého člověka. O jeho moudrosti se doslechl i císař a povolal si Valentýna k sobě. Přikázal městskému prefektovi Astoriovi, aby na Valentýna dohlížel a ten si vzal Valentýna domů. Tam se Valentýn setkal s krásnou, ale nevidomou dcerou prefekta. Astorius požádal Valentýna, aby se modlil za dceřin zrak. Valentýn tak rád učinil, protože v sílu modliteb věřil a dívku si zamiloval. Zázrak se opravdu stal a dívka opět viděla. O zázračném uzdravení si povídal celý Řím. Pohané odmítli věřit v zázrak, vtrhli do domu prefekta, Valentýna odvedli a za městem ho sťali. Navzdory trpkému osudu se stal Valentýn patronem věrných a čisté, oddané lásky. Také křesťané přejali Valentýnskou legendu a spojili ji se svým světcem Valentýnem, mučedníkem za vlády císaře Claudia II. Duševně nemocný císař se prý rozhodl zrušit manželství, neboť ženatí muži podle něj nebyli dobrými válečníky. Kněz Valentýn však přes císařův zákaz tajně dál oddával milence, za což byl uvržen do vězení a popraven. Poslední vzkaz, který Valentýn poslal dceři vězeňského dozorce před svou smrtí zakončil slovy: "Od Tvého Valentýna". A tak od té doby si v den svátku Sv. Valentýna posílají a dávají zamilovaní lidé tyto "Valentýnky" s vyznáním lásky.

2 Valentýnský rámeček na fotku
POTŘEBA: Nůžky Tužku Červenou látku Lepidlo Tvrdý papír (klidně z nějaké krabice) Zdobnou mašli – kvítka (koupíte v galanterii) Postup: 1. Na krabici si nakreslíme tvar srdce. Musí být o takové velikosti, abychom mohli dovnitř vyříznout místo na fotografii. 2. Srdce si vystřihneme dvakrát. 3. Do jednoho vyřízneme obdélník na fotografii (velikost zvolíme dle fotografie, níže uvádím příklad jak to má vypadat). 4. Potom stejný tvar srdce obkreslíme i na látku (zase dvakrát) a opět vystřihneme. 5. Látku nalepíme na vystřižené papírové srdce.¨ 6. Potom ještě dozdobíme ozdobnou mašlí tak, že si jednotlivé kvítky odstřihneme a přilepíme. Můžeme samozřejmě použít i cokoliv jiného na dozdobení. 7. Po zaschnutí přilepíme srdce k sobe tak, že horní část nebudeme lepit k sobě, abychom sem mohli vložit fotku. Nebo ji tam můžeme nastálo nalepit. 8. Zbývá jen stojánek. Vystřihneme si z krabice dva proužky, jeden větší a jeden menší. Na oba opět přilepíme látku. 9. Větší proužek přehneme v polovině, aby nám tvořil ostrý úhel. 10. Horní část přilepíme k zadní části srdce a dolní k dolnímu cípu srdce tak, že nám teď tvoří stojánek. 11. Pro lepší stabilitu vezmeme menší proužek a přilepíme ho kolmo k dolní podstavě nově vzniklého stojánku tak, že nám teď dole tvoří kříž (viz obrázek dole). 12. Stačí už jen vložit fotku a rámeček je hotový.

3 Praha pro zamilované Romantika v aquapark Letecké slevy pro zamilované
Kam na valentýna Praha pro zamilované Romantika v aquapark Letecké slevy pro zamilované


Stáhnout ppt "Valentýn Svátek sv. Valentýna je rozšířený po celém světě a v posledních letech se stále více slaví i u nás, i když se tomu Češi stále ještě brání a 14."

Podobné prezentace


Reklamy Google