Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KRÁLOVNA VIKTORIE.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KRÁLOVNA VIKTORIE."— Transkript prezentace:

1 KRÁLOVNA VIKTORIE

2 Královna Viktorie

3 Královna Viktorie: Královna Spojeného království Velké Británie a Irska od 20. června 1837  první císařovna Indie od 1. května 1876 až do své smrti Období její vlády trvalo 63 let a 7 měsíců(což je nejdelší období vlády jednoho panovníka na britském trůnu)  Doba, po kterou vládla, bývá označováno jako viktoriánské období a je charakteristické bouřlivým průmyslovým, politickým, vědeckým a vojenským rozvojem britských území.

4 Období její vlády bylo poznamenáno velkým rozšířením britského impéria, které v té době dosáhlo svého vrcholu a stalo se hlavní politickou silou světa té doby. Pro svých devět dětí a 42 vnoučat dohodla manželství po celé Evropě, a proto pak byla později nazývána evropskou babičkou

5 Mladá královna Viktorie

6 Nástup na trůn Král Vilém IV. zemřel 20. června 1837 na zástavu srdce a princezna Viktorie z Kentu se stala britskou královnou. Korunována byla 28. června 1838 a stala se prvním panovníkem, který si za své sídlo zvolil nově dobudovaný Buckinghamský palác. Podle práva uplatňovaného pro nástupnictví na hannoverský trůn nemohla být nástupkyní na trůnu žena. Hannoverským králem se tak stal její strýc Arnošt August I. Hannoverský. Protože v té době nebyla Viktorie provdána a neměla žádné potomky, byl Ernest nástupcem i britského trůnu až do roku 1840, kdy se královně Viktorii a princi Albertovi narodilo první dítě.

7

8 Sňatek a pokusy o atentát
Viktorie se provdala za svého bratrance prince Alberta. Ten se stal nejen jejím manželem, ale i jejím důležitým politickým rádcem, když v této roli nahradil Williama Lamba. V době, kdy byla Viktorie poprvé těhotná, pokusil se osmnáctiletý Eduard Oxford, ve chvíli, kdy jela se svým mužem v kočáru, spáchat na ni atentát. Oxford vystřelil dvakrát z pistole, ale pokaždé minul. Byl odsouzen za zradu, ale z důvodu nepříčetnosti byl obvinění zbaven. První dítě královského páru se jmenovalo-princezna Viktorie.

9 Královnin manžel princ Albert

10 Další pokusy o atentát na Viktorii se odehrály v období květen až červen 1842. John Francis vystřelil na Viktorii, když projížděla parkem, ale byl ihned zneškodněn policistou. Byl odsouzen k trestu smrti, ale tento trest byl změněn na doživotní žalář. John William Bean se pokusil na Viktorii vystřelit, i když jeho pistole byla nabita papírovými kuličkami a tabákem. I tento jeho čin mohl být potrestán trestem smrti. Princ Albert podnítil parlament, aby přijal zákon, podle kterého by použití zbraně v přítomnosti panovníka za účelem jeho polekání mohlo být potrestáno maximálně sedmi lety vězení. Bean tak byl odsouzen k 18 měsícům vězení.

11

12 Délka vlády Délka její vlády zhruba 63,5 roku byla opravdu velmi výjimečná. Tato okolnost obzvlášť vynikne, pokud si její životní dráhu srovnáme s jinými. Například s předposlední rakouskou císařovnou a českou královnou Alžbětou Bavorskou, zvanou Sissi. Viktorie nastoupila na britský královský trůn v červnu 1837, v témže roce, ve kterém se narodila Sissi. Stalo se tak právě na Štědrý den, tedy více než 6 měsíců po nástupu královny Viktorie na trůn. Alžběta Bavorská tragicky zahynula v září roku 1898, Viktoriina vláda po této smutné události trvala ještě více než dva roky.

13 POTOMCI Viktorie (1840-1901) 99 dní německá císařovna;
Edward ( ) král Velké Brtiánie v letech  Alice ( ) hessenská velkovévodkyně, matka ruské carevny Alexandry Fjodorovny; Alfréd ( ) vévoda z Edinburghu, otec rumunské královny Marie a Viktorie Melity Helena ( ) Luisa ( ) vévodkyně z Argyllu; Artur ( ) vévoda z Connaught a Strathearn; Leopold ( ) vévoda z Albany; Beatrix ( )

14

15 Památník královny Viktorie před Buckinghamským palácem


Stáhnout ppt "KRÁLOVNA VIKTORIE."

Podobné prezentace


Reklamy Google