Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dobrovolnictví jako sociální služba, nebo příspěvek ke zdravotní péči? PhDr. Jiří Tošner HESTIA, o.s.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dobrovolnictví jako sociální služba, nebo příspěvek ke zdravotní péči? PhDr. Jiří Tošner HESTIA, o.s."— Transkript prezentace:

1 Dobrovolnictví jako sociální služba, nebo příspěvek ke zdravotní péči? PhDr. Jiří Tošner HESTIA, o.s.

2 1. Dobrovolnictví v organizacích Obecně: Dobrovolnictví je svobodně zvolená činnost ve prospěch druhých, kterou poskytují občané bezplatně. Dobrovolnictví je svobodně zvolená činnost ve prospěch druhých, kterou poskytují občané bezplatně. V organizaci: Dobrovolník dává část svého času, energie a schopností ve prospěch činnosti, která je časově i obsahově vymezena. Dobrovolník dává část svého času, energie a schopností ve prospěch činnosti, která je časově i obsahově vymezena. Dobrovolnictví je profesionálně organizováno, aniž by ztratilo svoji spontaneitu. Dobrovolnictví je profesionálně organizováno, aniž by ztratilo svoji spontaneitu.

3 1. Dobrovolnictví v organizacích Komunitní dobrovolnictví – založeno na vztazích Komunitní dobrovolnictví – založeno na vztazích Manažerské dobrovolnictví – založeno na profesionálním vedení: Manažerské dobrovolnictví – založeno na profesionálním vedení: koordinátorů dobrovolníků koordinátorů dobrovolníků dobrovolníků dobrovolníků (např. dle zákona o dobrovolnické službě)

4 „Proč jsem se stal dobrovolníkem? Jednou budu o berlích, na vozíčku a zapomnětlivý, budu potřebovat pomoc. Tím, že takovou pomoc poskytuji, získávám radost z uplatnění a důležitý pocit součásti lidského kolektivu.“ (dobrovolník Domova pro seniory, 70 let)

5 2. Dobrovolnictví jako sociální služba Uplatnění dobrovolníků ve zdravotnickém zařízení je široké a stále se objevují nové možnosti jejich zapojení. Uplatnění dobrovolníků ve zdravotnickém zařízení je široké a stále se objevují nové možnosti jejich zapojení. Nejrozšířenější se stala pomoc dobrovolníků v přímém kontaktu s pacienty - dobrovolník v roli hosta, společníka. Nejrozšířenější se stala pomoc dobrovolníků v přímém kontaktu s pacienty - dobrovolník v roli hosta, společníka. Dobrovolník přichází ze „zdravého světa“ a přináší pacientovi lidský kontakt, posiluje jeho duševní pohodu a cestu k uzdravení. Dobrovolník přichází ze „zdravého světa“ a přináší pacientovi lidský kontakt, posiluje jeho duševní pohodu a cestu k uzdravení.

6 3. Dobrovolnictví jako součást komplexní péče Dobrovolnictví je možné vykonávat tak, aby nenarušovalo léčebný provoz a zároveň aby doplňovalo práci odborného personálu a postupně se stalo součástí komplexní péče. Dobrovolnictví je možné vykonávat tak, aby nenarušovalo léčebný provoz a zároveň aby doplňovalo práci odborného personálu a postupně se stalo součástí komplexní péče. Zásadou zůstává, že dobrovolník nemůže nahrazovat odbornou práci profesionála a neměl by být využíván k neprofesionálním pomocným pracím. Zásadou zůstává, že dobrovolník nemůže nahrazovat odbornou práci profesionála a neměl by být využíván k neprofesionálním pomocným pracím.

7 Dobrovolnictví v nemocnici záleží na dobrém porozumění jeho principu vedením i personálem Dobrovolnictví v nemocnici záleží na dobrém porozumění jeho principu vedením i personálem Rozhodující je personál, který může nejlépe najít činnosti: Rozhodující je personál, který může nejlépe najít činnosti: –vhodné pro dobrovolníka –prospěšné pro pacienta –usnadňující práci zdravotníkům 3. Dobrovolnictví jako součást komplexní péče

8 Bariéry dobrovolnictví: probíhající personální či organizační změny probíhající personální či organizační změny nepřesná informovanost a mýty o dobrovolnictví nepřesná informovanost a mýty o dobrovolnictví obavy personálu z „pracovní konkurence“ obavy personálu z „pracovní konkurence“ nedostatečné porozumění vlastním kompetencím u personálu nedostatečné porozumění vlastním kompetencím u personálu 3. Dobrovolnictví jako součást komplexní péče

9 Příležitosti dobrovolnictví: více času zdravotníků na odborné činnosti více času zdravotníků na odborné činnosti příspěvek ke zvyšování kvality péče příspěvek ke zvyšování kvality péče převzetí garance nad dobrovolnickým programem ze strany zdravotnického zařízení převzetí garance nad dobrovolnickým programem ze strany zdravotnického zařízení 3. Dobrovolnictví jako součást komplexní péče

10 Dobrovolník je laický a neformální, ale velmi pozorný hodnotitel celkové atmosféry v organizaci, a tedy sekundárně i kvality péče. (postřeh dobrovolníka)

11 HESTIA občanské sdružení Metodické a vzdělávací centrum Národní dobrovolnické centrum Na Poříčí 12, 115 30 Praha 1 Na Poříčí 12, 115 30 Praha 1 tel.: 224 872 075-7 tel.: 224 872 075-7 fax: 224 872 076 fax: 224 872 076 e-mail: jtosner@hest.cz e-mail: jtosner@hest.czjtosner@hest.cz http://www.hest.cz http://www.hest.cz http://www.hest.cz http://www.dobrovolnik.cz http://www.dobrovolnik.cz http://www.dobrovolnik.cz http://www.volunteer.cz http://www.volunteer.cz http://www.volunteer.cz


Stáhnout ppt "Dobrovolnictví jako sociální služba, nebo příspěvek ke zdravotní péči? PhDr. Jiří Tošner HESTIA, o.s."

Podobné prezentace


Reklamy Google