Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Wallace Hume Carothers

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Wallace Hume Carothers"— Transkript prezentace:

1 Wallace Hume Carothers
 Iowa, USA

2 Američan Wallace Hume Carothers je otcem vědy o syntetických polymerech a je vynálezcem nylonu a neoprenu. Byl vynikajícím chemikem. Navzdory své závratné kariéře (byl držitelem více než 50 patentů) ukončil život vlastní rukou.

3 Wallace H. Carothers se nejprve učil účetnictví, chemii studoval až později na Tarkio College v Missouri. Ještě jako pregraduální student se stal vedoucím katedry chemie. Carothers byl sice talentovaným chemikem, ale skutečným důvodem pro jeho jmenování byl nedostatek pracovních sil v důsledku první světové války. Na Illinoiské univerzitě obdržel tituly Master a Ph.D. a stal se profesorem na Harvardu, kde začal studovat polymerní struktury.

4 V r otevřela továrna DuPont výzkumnou laboratoř pro vývoj syntetických materiálů, vedením laboratoře byl pověřen Carothers. Když však zahajoval svoji práci, nebylo ještě o polymerech mnoho známo. Jeho poznatky přispěly k poznání struktury polymerů.

5 V roce 1930 W. H. Carothers a další vědci studovali polyester získaný z etylénglykolu a kyseliny sabacinové a pokoušeli se nahradit hedvábí. Vytažením drátu ponořeného v nádobě obsahující horký polymer zjistili, že se směs táhne a při pokojové teplotě hedvábí skutečně připomíná. Pružná hmota však stále neměla vyhovující vlastnosti (měla např. nízkou teplotu tání) a zoufalý Carothers po konzultaci s nadřízenými zkusil zkoumat polyamidy. Výzkumy trvaly několik let.

6 Mezitím se v Carothersově dílně zrodil neoprén (chloroprenový kaučuk).
V r učinil Carothers významné kroky k vytvoření syntetického materiálu na bázi hexametyléndiaminu a kyseliny adipové. Novou hmotu vytvořil procesem polykondenzace. Hmota byla protlačována tryskami, čímž vznikala velmi pevná vlákna s uspořádanými makromolekulami. Carothers proces zdokonalil přidáním aparatury, v níž byla vznikající voda destilována a odstraňována z procesu (dosud zůstávala v procesu a zeslabovala vlákna). Termoplastická vlákna byla pevná, pružná, odolná proti chemikáliím, nehořlavá.

7 DuPont patentoval v následujícím roce (r
DuPont patentoval v následujícím roce (r. 1935) tento polymer jako nylon (název byl odvozen od sloganu „no run“, který vyjadřoval odolnost dámských nylonových punčoch proti puštěným očkům, teprve později byl spojován se zkratkami měst New York a London), Carothers původně nazval látku POLYMER 66. Začala nová éra syntetických materiálů.

8 Carothers se v roce 1936 oženil , ale narození dcery se již nedožil.
Pravděpodobně trpěl maniodepresívní psychózou, jeho deprese byla prohloubena smrtí sestry a neúspěchem s polymerací kaprolaktamu (Carothers polymeraci kaprolaktamu pokládal za nemožnou), kterou zvládli dříve Němci a způsobili tak společnosti DuPont miliardovou ztrátu. V dubnu 1937 požil 41 letý chemik dávku kyanidu a zemřel.

9 Nylon byl kromě známých punčoch použit nejprve pro rybářské vlasce, chirurgické šití a zubní kartáčky. Koncern DuPont charakterizoval nové vlákno „pevné jako ocel, jemné jako pavučina“ a poprvé prezentoval americké veřejnosti nylon a nylonové punčochy v roce 1939 na Světové výstavě v New Yorku. Společnost se rozhodla nezaregistrovat název nylon jako ochrannou známku, protože chtěla, aby toto slovo přešlo do běžného slovníku Američanů jako synonymum pro punčochy. Od uvedení do veřejného prodeje v květnu 1940 zaznamenalo nylonové zboží ohromný úspěch, během prvního roku DuPont prodal 64 milióny párů nylonek. V roce 1942 nylon vstoupil do války v padácích a stanech.

10 Polyamid 6.6 [-OC-(CH2)4-CONH-(CH2)6-NH-]

11 Zpracovala Jiřina Hovorková, studentka 4
Zpracovala Jiřina Hovorková, studentka 4. ročníku oboru netkané textilie Zdroje:


Stáhnout ppt "Wallace Hume Carothers"

Podobné prezentace


Reklamy Google