Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Identifikace vzdělávacího materiáluVY_52_INOVACE_FrF102 EU OP VK Škola, adresaGy a SOŠ Přelouč, Obránců míru 1025 AutorIng. Eva Frýdová Období tvorby VMProsinec.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Identifikace vzdělávacího materiáluVY_52_INOVACE_FrF102 EU OP VK Škola, adresaGy a SOŠ Přelouč, Obránců míru 1025 AutorIng. Eva Frýdová Období tvorby VMProsinec."— Transkript prezentace:

1 Identifikace vzdělávacího materiáluVY_52_INOVACE_FrF102 EU OP VK Škola, adresaGy a SOŠ Přelouč, Obránců míru 1025 AutorIng. Eva Frýdová Období tvorby VMProsinec 2013 Ročníkkvinta PředmětChemie Název, anotace Periodická tabulka prvků II; Nadefinování jednotlivých zákonitostí v PSP Přehled citací a odkazů: 1)GREENWOOD, N a Alan EARNSHAW. Chemie prvků. 1. vyd. Praha: Informatorium, 1993, s.794-1635. ISBN 80- 854-2738-9. 2)REMY, Heinrich. Anorganická chemie. 2.české vydání. Praha: SNTL - Nakladatelství technické literatury, 1971. 3)KLIKORKA, J., B. HÁJEK a J. VOTINSKÝ. Obecná a anorganická chemie. Praha: SNTL-Nakladatelství technické literatury, 1989.

2 Periodická tabulka prvků II Ing. Eva Frýdová

3 H He LiBe BCNOFNe NaMg AlSiPSClAr KCaScTiVCrMnFeCoNiCuZnGaGeAsSeBrKr RbSrYZrNbMoTcRuRhPdAgCdInSnSbTeIXe CsBaLaHfTaWReOsIrPtAuHgTlPbBiPoAtRn FrRaAc Periodický zákon:  Vlastnosti prvků jsou periodickou funkcí jejich atomových vah = vlastnosti prvků jsou periodickou funkcí jejich protonového čísla.  Vlastnosti prvků se periodicky opakují  Prvky pod sebou ve sloupcích mají podobné vlastnosti, protože mají podobnou elektronovou konfiguraci Co je to perioda? Co je to skupina?

4 H He LiBe BCNOFNe NaMg AlSiPSClAr KCaScTiVCrMnFeCoNiCuZnGaGeAsSeBrKr RbSrYZrNbMoTcRuRhPdAgCdInSnSbTeIXe CsBaLaHfTaWReOsIrPtAuHgTlPbBiPoAtRn FrRaAc Periodický zákon:  Vlastnosti prvků jsou periodickou funkcí jejich atomových vah = vlastnosti prvků jsou periodickou funkcí jejich protonového čísla.  Vlastnosti prvků se periodicky opakují  Prvky pod sebou ve sloupcích mají podobné vlastnosti, protože mají podobnou elektronovou konfiguraci Co je to perioda? Co je to skupina? s-prvky p-prvky d-prvky

5 Zákonitosti vyplívající z PSP: I. Velikost atomů → ve skupinách se zvětšuje s rostoucím Z → v periodách se zmenšuje s rostoucím Z II. Ionizační energie a elektronová afinita Ionizační energie → energie potřebná k odtržení elektronu od atomu (vznik kationtu) → nejnižší IE mají prvky I. A a II. A → nejsnadněji tvoří kationty Elektronová afinita → energie která se uvolní při přijetí elektronu (aniont) → nejvyšší EA mají prvky VII. A (nejsnadněji tvoří anionty)

6 Zákonitosti vyplívající z PSP: III. Elektronegativita → schopnost atomu přitahovat vazebné elektrony → roste po uhlopříčce od Fr po F → každý prvek napravo a nad jiným prvkem má větší elektronegativitu H He LiBe BCNOFNe NaMg AlSiPSClAr KCaScTiVCrMnFeCoNiCuZnGaGeAsSeBrKr RbSrYZrNbMoTcRuRhPdAgCdInSnSbTeIXe CsBaLaHfTaWReOsIrPtAuHgTlPbBiPoAtRn FrRaAc X=IE+EA/2

7 IV. Kovy a nekovy Zákonitosti vyplívající z PSP: H He LiBe BCNOFNe NaMg AlSiPSClAr KCaScTiVCrMnFeCoNiCuZnGaGeAsSeBrKr RbSrYZrNbMoTcRuRhPdAgCdInSnSbTeIXe CsBaLaHfTaWReOsIrPtAuHgTlPbBiPoAtRn FrRaAc Kovy Nekovy Polokovy

8 V. Skupenství Zákonitosti vyplívající z PSP:  většina prvků jsou pevné látky  kapalinami jsou brom a rtuť  plyny jsou některé nekovy (vodík, kyslík, dusík, fluor, chlor, vzácné plyny)

9 Opakování: Seřaďte prvky podle elektroneganivity: F, Na, K, Fe, Cl, Hg, Ca? Uveďte kapalné prvky! Jmenujte alespoň pět kovů!

10 DĚKUJI ZA POZORNOST


Stáhnout ppt "Identifikace vzdělávacího materiáluVY_52_INOVACE_FrF102 EU OP VK Škola, adresaGy a SOŠ Přelouč, Obránců míru 1025 AutorIng. Eva Frýdová Období tvorby VMProsinec."

Podobné prezentace


Reklamy Google