Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Řešení úloh v testech Scio z obecných studijních předpokladů zadaných ve školním roce 2011/2012 pro 9. ročník (15. – 26. úloha) VII. označení digitálního.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Řešení úloh v testech Scio z obecných studijních předpokladů zadaných ve školním roce 2011/2012 pro 9. ročník (15. – 26. úloha) VII. označení digitálního."— Transkript prezentace:

1 Řešení úloh v testech Scio z obecných studijních předpokladů zadaných ve školním roce 2011/2012 pro 9. ročník (15. – 26. úloha) VII. označení digitálního učebního materiálu: VY_32_INOVACE_OSP.9.057 Základní škola a Mateřská škola G. A. Lindnera Rožďalovice projekt EUškola pro život, registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.1977

2 Metodické pokyny Autor: Mgr. Roman Kotlář Vytvořeno: říjen 2012 Určeno pro 9. ročník Sumář učiva za 2. stupeň Téma: řešení úloh testů Scio Očekávané výstupy: aplikuje logickou úvahu a znalosti dosud osvojeného učiva při řešení úloh testů Scio Forma: žáci pracují samostatně Pomůcky: počítač, dataprojektor Zdroje: zadání testů Scio, obrázky – zdroj uveden přímo v daném slidu Další pokyny: Při práci lze využít hlasovací zařízení a vyhodnotit nejrychlejšího řešitele, který získá nejvíce z možného zisku bodů (Lze pracovat i ve skupinách, kdy můžeme aktivně pracovat s odlišnými pozicemi členů skupiny.). Za podstatnou skutečnost lze považovat odůvodnění zvoleného řešení a pro kontrolu ukázat správné řešení. Hra může mít i více vítězů v případě rovnosti získaných bodů.

3 Test Scio z obecných studijních předpokladů pro 9. ročník (podzim 2011) Úloha č. 15 Někteří ředitelé firem jsou na stránkách tisku jako _______ a řada čtenářů zná nejen jejich práci, ale také _______ z jejich soukromí. A) modelové – portréty B) doma – ledacos C) kdysi – novinky D) příklad – neúspěchy E) redaktoři – příběhy Společné zadání pro úlohu č. 15-19 V každé z následujících úloh vyberte slovo či dvojici slov nebo výrazů, které se nejlépe hodí na vynechaná místa ve větě v zadání. Řešení: Někteří ředitelé firem jsou na stránkách tisku jako doma a řada čtenářů zná nejen jejich práci, ale také ledacos z jejich soukromí. Správnou odpovědí je varianta B).

4 Test Scio z obecných studijních předpokladů pro 9. ročník (podzim 2011) Úloha č. 16 Za tuto píseň dostal tento zpěvák právem cenu Grammy – _______ napsaná melodie se skvělými slovy dokáže posluchače pěkně rozjitřit a patří k tomu nejlepšímu, co tento mladý muzikant ______ napsal. A) mistrně – doposud B) rychle – zatím C) hudebně – kdy D) rozumně – sám E) svěže – doma Společné zadání pro úlohu č. 15-19 V každé z následujících úloh vyberte slovo či dvojici slov nebo výrazů, které se nejlépe hodí na vynechaná místa ve větě v zadání. Řešení: Za tuto píseň dostal tento zpěvák právem cenu Grammy – mistrně napsaná melodie se skvělými slovy dokáže posluchače pěkně rozjitřit a patří k tomu nejlepšímu, co tento mladý muzikant doposud napsal. Správnou odpovědí je varianta A).

5 Test Scio z obecných studijních předpokladů pro 9. ročník (podzim 2011) Úloha č. 17 Všichni z českých i slovenských herců hrají v tomto představení ve svém rodném jazyce a čeština se se slovenštinou mísí tak _________, že to po chvíli _________ rozlišovat. A) okatě – zvládáte B) jistě – musíte C) správně – chcete D) přirozeně – přestáváte E) běžně – odmítáte Společné zadání pro úlohu č. 15-19 V každé z následujících úloh vyberte slovo či dvojici slov nebo výrazů, které se nejlépe hodí na vynechaná místa ve větě v zadání. Řešení: Všichni z českých i slovenských herců hrají v tomto představení ve svém rodném jazyce a čeština se se slovenštinou mísí tak přirozeně, že to po chvíli přestáváte rozlišovat. Správnou odpovědí je varianta D).

6 Test Scio z obecných studijních předpokladů pro 9. ročník (podzim 2011) Úloha č. 18 Policie vyšetřuje, zda šlo v tomto případě o ________ loupež, nebo zda byla akce předem promyšlená a ________. A) vymyšlenou – realizovaná B) nebezpečnou – neškodná C) náhodnou – naplánovaná D) velkou – nenápadná E) skutečnou – zdařilá Společné zadání pro úlohu č. 15-19 V každé z následujících úloh vyberte slovo či dvojici slov nebo výrazů, které se nejlépe hodí na vynechaná místa ve větě v zadání. Řešení: Policie vyšetřuje, zda šlo v tomto případě o náhodnou loupež, nebo zda byla akce předem promyšlená a naplánovaná. Správnou odpovědí je varianta C).

7 Test Scio z obecných studijních předpokladů pro 9. ročník (podzim 2011) Úloha č. 19 Správa národního parku _________ vývoj počasí a rozhodla zavřít všechny cesty pod lavinovými poli. A) zhodnotila B) rozhodla C) odvodila D) podcenila E) vyhlásila Společné zadání pro úlohu č. 15-19 V každé z následujících úloh vyberte slovo či dvojici slov nebo výrazů, které se nejlépe hodí na vynechaná místa ve větě v zadání. Řešení: Správa národního parku zhodnotila vývoj počasí a rozhodla zavřít všechny cesty pod lavinovými poli. Správnou odpovědí je varianta A).

8 Úloha č. 20 testu Scio z obecných studijních předpokladů pro 9. ročník (podzim 2011) Kterou z následujících informací lze vyčíst z obou uvedených textů současně? A ) Françoise Gilotová a Carlton Lake o sobě věděli již před rokem 1956. B) Kniha o Picassovi začala vznikat bezprostředně po setkání Françoise Gilotové a Carltona Lakea. C) Kniha o Picassovi začala vznikat zcela bezděčně při jednom z rozhovorů. D) Françoise Gilotová a Carlton Lake se seznámili v roce 1956. E) Atlantic Monthly je časopis pojednávající o výtvarném umění. Společné zadání pro úlohu č. 20-22 V následujících úlohách vycházejte pouze z informací uvedených v úvodním textu. Každou úlohu řešte nezávisle na ostatních. Text 1 (Françoise Gilotová): S americkým výtvarným kritikem Carltonem Lakem, autorem velmi ceněného slovníku moderního malířství, jsem se poprvé setkala ve svém ateliéru v roce 1956. V té době psal stať o Picassovi. Rychle jsem pochopila, že se naprosto shodujeme v tom, jak hodnotit tak složité dílo, jako je Picassovo, což se mezi umělci a kritiky stává málokdy. Tehdy vzniklo mezi námi přátelství. Zvykli jsme si vyměňovat si názory na malířství. Ačkoli mně mnozí navrhovali, abych napsala knihu o svých učebních létech u Picassa, teprve po tomto setkání jsem se mohla rozhodnout pro práci, která se mi dříve zdála sázkou do loterie. V únoru 1961 jsme se s Carltonem společně pustili do díla. Text 2 (Carlton Lake): Poprvé jsem mluvil s Françoise Gilotovou, když jsem psal stať o Picassovi pro Atlantic Monthly v roce 1956. Zdaleka jsme neskončili to odpoledne svůj rozhovor, když jsem poznal, že hodnotí komplikované Picassovo myšlení a dílo neskonale hlouběji a pravdivěji než ostatní, s nimiž jsem se až doposud setkal. Potom jsme celá léta spolu často hovořili o Picassovi a o jeho i jejím malování. Jednoho sychravého lednového dne jsme si při obědě v Neuvilly uvědomili, že vlastně vzniká tato kniha. Znovu a znovu jsme se vraceli k jednotlivým vláknům různých epizod, které jsme s Picassem zažívali. Françoise si naprosto přesně pamatovala, co kdy říkala ona a co na to říkal Picasso. Zná každý krok na jejich společné cestě, která trvala deset roků. Přímé citáty v knize jsou proto opravdu autentické. Řešení: Françoise Gilotová a Carlton Lake se seznámili v roce 1956. Správnou odpovědí je varianta D).

9 Úloha č. 21 testu Scio z obecných studijních předpokladů pro 9. ročník (podzim 2011) Kdy se podle textu setkal Carlton Lake poprvé s Picassem? A) dříve než Françoise Gilotová B) později než Françoise Gilotová C) v době, kdy psal svůj slovník moderního umění D) ve stejnou dobu jako Françoise Gilotová E) Odpověď z textu nelze jednoznačně určit. Společné zadání pro úlohu č. 20-22 V následujících úlohách vycházejte pouze z informací uvedených v úvodním textu. Každou úlohu řešte nezávisle na ostatních. Text 1 (Françoise Gilotová): S americkým výtvarným kritikem Carltonem Lakem, autorem velmi ceněného slovníku moderního malířství, jsem se poprvé setkala ve svém ateliéru v roce 1956. V té době psal stať o Picassovi. Rychle jsem pochopila, že se naprosto shodujeme v tom, jak hodnotit tak složité dílo, jako je Picassovo, což se mezi umělci a kritiky stává málokdy. Tehdy vzniklo mezi námi přátelství. Zvykli jsme si vyměňovat si názory na malířství. Ačkoli mně mnozí navrhovali, abych napsala knihu o svých učebních létech u Picassa, teprve po tomto setkání jsem se mohla rozhodnout pro práci, která se mi dříve zdála sázkou do loterie. V únoru 1961 jsme se s Carltonem společně pustili do díla. Text 2 (Carlton Lake): Poprvé jsem mluvil s Françoise Gilotovou, když jsem psal stať o Picassovi pro Atlantic Monthly v roce 1956. Zdaleka jsme neskončili to odpoledne svůj rozhovor, když jsem poznal, že hodnotí komplikované Picassovo myšlení a dílo neskonale hlouběji a pravdivěji než ostatní, s nimiž jsem se až doposud setkal. Potom jsme celá léta spolu často hovořili o Picassovi a o jeho i jejím malování. Jednoho sychravého lednového dne jsme si při obědě v Neuvilly uvědomili, že vlastně vzniká tato kniha. Znovu a znovu jsme se vraceli k jednotlivým vláknům různých epizod, které jsme s Picassem zažívali. Françoise si naprosto přesně pamatovala, co kdy říkala ona a co na to říkal Picasso. Zná každý krok na jejich společné cestě, která trvala deset roků. Přímé citáty v knize jsou proto opravdu autentické. Řešení: Odpověď z textu nelze jednoznačně určit Správnou odpovědí je varianta E).

10 Úloha č. 22 testu Scio z obecných studijních předpokladů pro 9. ročník (podzim 2011) Kterou z následujících informací se v uvedených textech dozvíme o Picassovi? A) Byl malířem a učitelem na výtvarné škole. B) Jeho dílo a myšlení je velmi náročné a nepanují na ně shodné názory. C) Byl mezi svými přáteli velmi oblíbeným společníkem. D) Carlton Lake mu věnoval prostor ve svém slovníku moderního umění. E) Několik let žil a tvořil s Françoise Gilotovou. Společné zadání pro úlohu č. 20-22 V následujících úlohách vycházejte pouze z informací uvedených v úvodním textu. Každou úlohu řešte nezávisle na ostatních. Text 1 (Françoise Gilotová): S americkým výtvarným kritikem Carltonem Lakem, autorem velmi ceněného slovníku moderního malířství, jsem se poprvé setkala ve svém ateliéru v roce 1956. V té době psal stať o Picassovi. Rychle jsem pochopila, že se naprosto shodujeme v tom, jak hodnotit tak složité dílo, jako je Picassovo, což se mezi umělci a kritiky stává málokdy. Tehdy vzniklo mezi námi přátelství. Zvykli jsme si vyměňovat si názory na malířství. Ačkoli mně mnozí navrhovali, abych napsala knihu o svých učebních létech u Picassa, teprve po tomto setkání jsem se mohla rozhodnout pro práci, která se mi dříve zdála sázkou do loterie. V únoru 1961 jsme se s Carltonem společně pustili do díla. Text 2 (Carlton Lake): Poprvé jsem mluvil s Françoise Gilotovou, když jsem psal stať o Picassovi pro Atlantic Monthly v roce 1956. Zdaleka jsme neskončili to odpoledne svůj rozhovor, když jsem poznal, že hodnotí komplikované Picassovo myšlení a dílo neskonale hlouběji a pravdivěji než ostatní, s nimiž jsem se až doposud setkal. Potom jsme celá léta spolu často hovořili o Picassovi a o jeho i jejím malování. Jednoho sychravého lednového dne jsme si při obědě v Neuvilly uvědomili, že vlastně vzniká tato kniha. Znovu a znovu jsme se vraceli k jednotlivým vláknům různých epizod, které jsme s Picassem zažívali. Françoise si naprosto přesně pamatovala, co kdy říkala ona a co na to říkal Picasso. Zná každý krok na jejich společné cestě, která trvala deset roků. Přímé citáty v knize jsou proto opravdu autentické. Řešení: Jeho dílo a myšlení je velmi náročné a nepanují na ně shodné názory. Správnou odpovědí je varianta B).

11 Úloha č. 23 testu Scio z obecných studijních předpokladů pro 9. ročník (podzim 2011) Co můžeme na základě uvedeného textu říci o grafologii? A) Patří mezi neprozkoumané vědy, někdy se řadí k tajuplným a mystickým vědám. B) Je nezbytnou disciplínou, bez které se při řešení případů neobejde především kriminalistika. C) Se stoprocentní jistotou nám provede rozbor osobnosti pisatele. D) Měli bychom ji používat při výběru povolání i budoucího partnera, neboť nám toho o nás i o něm mnoho poví. E) Jedná se o zajímavou disciplínu, kterou lze využít v mnoha oborech. Společné zadání pro úlohu č. 23-26 V následujících úlohách vycházejte pouze z informací uvedených v úvodním textu. Každou úlohu řešte nezávisle na ostatních. Grafologie patří mezi nesmírně zajímavé a trochu i tajuplné obory s poměrně krátkou historií. Může někdy odhalit pisatelovu osobitost a originalitu, schopnosti potřebné pro vůdčí osobnost, inteligenci a vkus, zájmy, vlohy a nadání, obratnost, sklony i libůstky, slabosti i vůli nutnou k překonávání každodenních i mimořádných překážek a mnoho dalších vlastností – kladných i záporných. Často proto jejích služeb využívá psychologie nebo psychiatrie. Mezi dominantní tahy písma, které nás vedou k jeho obecné a základní interpretaci, patří jeho velikost, sklon, rychlost, tlak, způsob spojení jednotlivých písmen i slov, hranatost nebo kulatost, šířka, rozestupy mezi písmeny, slovy a řádky, celková úprava i tvar jednotlivých písmen. Právě tak jako otisky prstů, také rukopis je proto jedinečným a neopakovatelným rozlišovacím znakem každého z nás. Grafologie je obor s velmi širokým spektrem použití. Je užitečná nejen z hlediska poznání jednotlivých rysů povahy různých jedinců, ale i k určení celého komplexu jeho schopností, nadání, vědomostí a chování v určitých situacích. Může pomáhat například v poradenství při volbě povolání nebo při volbě životního partnera, vzdělávacím institucím či v kriminalistice. Řešení: Jedná se o zajímavou disciplínu, kterou lze využít v mnoha oborech. Správnou odpovědí je varianta E).

12 Úloha č. 24 testu Scio z obecných studijních předpokladů pro 9. ročník (podzim 2011) Co je podle uvedeného textu hlavním důvodem nezaměnitelnosti rukopisů? A) Rukopis každého člověka má specifickou kombinaci rysů stejně jako např. otisk prstu. B) Každý člověk je jiný a má i jiný rukopis. C) Rukopis člověka je ovlivňován především jeho zálibami a vlastnostmi a ty má každý trochu jiné. D) Skutečnost, že se nám nikdy nemůže podařit napodobit rukopis někoho jiného. E) Rozbor písma nám odhalí i nejmenší rozdíly mezi dvěma rukopisy. Společné zadání pro úlohu č. 23-26 V následujících úlohách vycházejte pouze z informací uvedených v úvodním textu. Každou úlohu řešte nezávisle na ostatních. Grafologie patří mezi nesmírně zajímavé a trochu i tajuplné obory s poměrně krátkou historií. Může někdy odhalit pisatelovu osobitost a originalitu, schopnosti potřebné pro vůdčí osobnost, inteligenci a vkus, zájmy, vlohy a nadání, obratnost, sklony i libůstky, slabosti i vůli nutnou k překonávání každodenních i mimořádných překážek a mnoho dalších vlastností – kladných i záporných. Často proto jejích služeb využívá psychologie nebo psychiatrie. Mezi dominantní tahy písma, které nás vedou k jeho obecné a základní interpretaci, patří jeho velikost, sklon, rychlost, tlak, způsob spojení jednotlivých písmen i slov, hranatost nebo kulatost, šířka, rozestupy mezi písmeny, slovy a řádky, celková úprava i tvar jednotlivých písmen. Právě tak jako otisky prstů, také rukopis je proto jedinečným a neopakovatelným rozlišovacím znakem každého z nás. Grafologie je obor s velmi širokým spektrem použití. Je užitečná nejen z hlediska poznání jednotlivých rysů povahy různých jedinců, ale i k určení celého komplexu jeho schopností, nadání, vědomostí a chování v určitých situacích. Může pomáhat například v poradenství při volbě povolání nebo při volbě životního partnera, vzdělávacím institucím či v kriminalistice. Řešení: Rukopis každého člověka má specifickou kombinaci rysů stejně jako např. otisk prstu. Správnou odpovědí je varianta A).

13 Úloha č. 25 testu Scio z obecných studijních předpokladů pro 9. ročník (podzim 2011) Ve které z následujících možností jsou uvedeny charakteristiky písma, na jejichž základě lze zkoumat osobnost pisatele? A) např. inteligence a velikost; B) např. hranatost a sklon; C) např. rychlost a vůle; D) např. originalita a šířka; E) např. interpretace a úprava Společné zadání pro úlohu č. 23-26 V následujících úlohách vycházejte pouze z informací uvedených v úvodním textu. Každou úlohu řešte nezávisle na ostatních. Grafologie patří mezi nesmírně zajímavé a trochu i tajuplné obory s poměrně krátkou historií. Může někdy odhalit pisatelovu osobitost a originalitu, schopnosti potřebné pro vůdčí osobnost, inteligenci a vkus, zájmy, vlohy a nadání, obratnost, sklony i libůstky, slabosti i vůli nutnou k překonávání každodenních i mimořádných překážek a mnoho dalších vlastností – kladných i záporných. Často proto jejích služeb využívá psychologie nebo psychiatrie. Mezi dominantní tahy písma, které nás vedou k jeho obecné a základní interpretaci, patří jeho velikost, sklon, rychlost, tlak, způsob spojení jednotlivých písmen i slov, hranatost nebo kulatost, šířka, rozestupy mezi písmeny, slovy a řádky, celková úprava i tvar jednotlivých písmen. Právě tak jako otisky prstů, také rukopis je proto jedinečným a neopakovatelným rozlišovacím znakem každého z nás. Grafologie je obor s velmi širokým spektrem použití. Je užitečná nejen z hlediska poznání jednotlivých rysů povahy různých jedinců, ale i k určení celého komplexu jeho schopností, nadání, vědomostí a chování v určitých situacích. Může pomáhat například v poradenství při volbě povolání nebo při volbě životního partnera, vzdělávacím institucím či v kriminalistice. Řešení: např. hranatost a sklon Správnou odpovědí je varianta B).

14 Úloha č. 26 testu Scio z obecných studijních předpokladů pro 9. ročník (podzim 2011) O kterém z následujících oborů se v uvedeném textu nedozvíme, zda se v něm uplatňuje grafologie? A) o psychologii; B) o kriminalistice; C) o psychiatrii; D) o vzdělávání; E) o historii Společné zadání pro úlohu č. 23-26 V následujících úlohách vycházejte pouze z informací uvedených v úvodním textu. Každou úlohu řešte nezávisle na ostatních. Grafologie patří mezi nesmírně zajímavé a trochu i tajuplné obory s poměrně krátkou historií. Může někdy odhalit pisatelovu osobitost a originalitu, schopnosti potřebné pro vůdčí osobnost, inteligenci a vkus, zájmy, vlohy a nadání, obratnost, sklony i libůstky, slabosti i vůli nutnou k překonávání každodenních i mimořádných překážek a mnoho dalších vlastností – kladných i záporných. Často proto jejích služeb využívá psychologie nebo psychiatrie. Mezi dominantní tahy písma, které nás vedou k jeho obecné a základní interpretaci, patří jeho velikost, sklon, rychlost, tlak, způsob spojení jednotlivých písmen i slov, hranatost nebo kulatost, šířka, rozestupy mezi písmeny, slovy a řádky, celková úprava i tvar jednotlivých písmen. Právě tak jako otisky prstů, také rukopis je proto jedinečným a neopakovatelným rozlišovacím znakem každého z nás. Grafologie je obor s velmi širokým spektrem použití. Je užitečná nejen z hlediska poznání jednotlivých rysů povahy různých jedinců, ale i k určení celého komplexu jeho schopností, nadání, vědomostí a chování v určitých situacích. Může pomáhat například v poradenství při volbě povolání nebo při volbě životního partnera, vzdělávacím institucím či v kriminalistice. Řešení: A) o psychologii; B) o kriminalistice; C) o psychiatrii; D) o vzdělávání; E) o historii Chybí zmínka o historii. Správnou odpovědí je varianta E).


Stáhnout ppt "Řešení úloh v testech Scio z obecných studijních předpokladů zadaných ve školním roce 2011/2012 pro 9. ročník (15. – 26. úloha) VII. označení digitálního."

Podobné prezentace


Reklamy Google