Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ATHÉNY Daniela Fryčová ZŠ.Ilji Hurníka 6.A 2010. Athény - Včele - 9 vysokých úředníků - rada starších - rada starších - lidové shromáždění - lidové shromáždění.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ATHÉNY Daniela Fryčová ZŠ.Ilji Hurníka 6.A 2010. Athény - Včele - 9 vysokých úředníků - rada starších - rada starších - lidové shromáždění - lidové shromáždění."— Transkript prezentace:

1 ATHÉNY Daniela Fryčová ZŠ.Ilji Hurníka 6.A 2010

2 Athény - Včele - 9 vysokých úředníků - rada starších - rada starších - lidové shromáždění - lidové shromáždění - Úřady byly neplacené,a proto zde mohli být jen bohatí

3 Solon Athénský politik, vojevůdce, zákonodárce a především reformátor se narodil někdy kolem roku 639 před n.l. Narodil se v tradiční athénské rodině. Zpočátku se Solón musel zabývat obchodem, což bylo tehdy pro mladého aristokrata dost ponižující, ale nebylo zbytí. Začal však dost vydělávat, takže mohl žít na vysoké noze. Zanedlouho se však vrhl do politiky. Athénský politik, vojevůdce, zákonodárce a především reformátor se narodil někdy kolem roku 639 před n.l. Narodil se v tradiční athénské rodině. Zpočátku se Solón musel zabývat obchodem, což bylo tehdy pro mladého aristokrata dost ponižující, ale nebylo zbytí. Začal však dost vydělávat, takže mohl žít na vysoké noze. Zanedlouho se však vrhl do politiky.

4 Foto : Solon

5 Athéňané milovali umění,literaturu i filozofii.Attické nářečí,kterým se v Athénách mluvilo se stalo základem klasické řečtiny,protože mnoho významných literárních i vědeckých děl zniklo právě zde. Athéňané milovali umění,literaturu i filozofii.Attické nářečí,kterým se v Athénách mluvilo se stalo základem klasické řečtiny,protože mnoho významných literárních i vědeckých děl zniklo právě zde.

6 Foto Athény Foto Athény

7 V druhé polovině sedmého století před n.l. se Athény ocitly ve víru změn typických pro celé Řecko této doby. Athénský aristokrat Kylón se pokusil asi mezi lety 636 a 632 před n.l. o státní převrat s cílem vytvořit tyranidu. K činu se Kylón údajně odhodlal na základě věštby, která tvrdila, že má během největšího Diova svátku obsadit Akropoli. Kylón usoudil, že olympijské hry jsou vhodnou dobou a udeřil. Athéňané se pokusili Kylóna oblehnout, ale nebyli zcela úspěšní a řešení svěřili archóntům. Ti nakonec znovuzískali Akropoli a zatímco Kylónovi se podařilo uprchnout, většina jeho stoupenců zahynula buď hladem, nebo se uchýlila do chrámu Athény, kde byli na (posvátné půdě) povražděni. Tuto čistku řídil archón eponymos Megaklés z rodu Alkmeónovců a snad by ji vynechal, kdyby věděl, že jeho rodu zůstane navždy nálepka poskvrněných. A ta dost ztrpčila činy mnoha jeho potomků, jak ještě uvidíme V druhé polovině sedmého století před n.l. se Athény ocitly ve víru změn typických pro celé Řecko této doby. Athénský aristokrat Kylón se pokusil asi mezi lety 636 a 632 před n.l. o státní převrat s cílem vytvořit tyranidu. K činu se Kylón údajně odhodlal na základě věštby, která tvrdila, že má během největšího Diova svátku obsadit Akropoli. Kylón usoudil, že olympijské hry jsou vhodnou dobou a udeřil. Athéňané se pokusili Kylóna oblehnout, ale nebyli zcela úspěšní a řešení svěřili archóntům. Ti nakonec znovuzískali Akropoli a zatímco Kylónovi se podařilo uprchnout, většina jeho stoupenců zahynula buď hladem, nebo se uchýlila do chrámu Athény, kde byli na (posvátné půdě) povražděni. Tuto čistku řídil archón eponymos Megaklés z rodu Alkmeónovců a snad by ji vynechal, kdyby věděl, že jeho rodu zůstane navždy nálepka poskvrněných. A ta dost ztrpčila činy mnoha jeho potomků, jak ještě uvidíme

8 Ti nakonec znovuzískali Akropoli a zatímco Kylónovi se podařilo uprchnout, většina jeho stoupenců zahynula buď hladem, nebo se uchýlila do chrámu Athény, kde byli na (posvátné půdě) povražděni. Tuto čistku řídil archón eponymos Megaklés z rodu Alkmeónovců a snad by ji vynechal, kdyby věděl, že jeho rodu zůstane navždy nálepka poskvrněných. A ta dost ztrpčila činy mnoha jeho potomků. Ti nakonec znovuzískali Akropoli a zatímco Kylónovi se podařilo uprchnout, většina jeho stoupenců zahynula buď hladem, nebo se uchýlila do chrámu Athény, kde byli na (posvátné půdě) povražděni. Tuto čistku řídil archón eponymos Megaklés z rodu Alkmeónovců a snad by ji vynechal, kdyby věděl, že jeho rodu zůstane navždy nálepka poskvrněných. A ta dost ztrpčila činy mnoha jeho potomků.

9 Ti nakonec znovu získali Akropoli a zatímco Kylónovi se podařilo uprchnout, většina jeho stoupenců zahynula buď hladem, nebo se uchýlila do chrámu Athény, kde byli na (posvátné půdě) povražděni. Tuto čistku řídil archón eponymos Megaklés z rodu Alkmeónovců a snad by ji vynechal, kdyby věděl, že jeho rodu zůstane navždy nálepka poskvrněných. A ta dost ztrpčila činy mnoha jeho potomků, jak ještě uvidíme Ti nakonec znovu získali Akropoli a zatímco Kylónovi se podařilo uprchnout, většina jeho stoupenců zahynula buď hladem, nebo se uchýlila do chrámu Athény, kde byli na (posvátné půdě) povražděni. Tuto čistku řídil archón eponymos Megaklés z rodu Alkmeónovců a snad by ji vynechal, kdyby věděl, že jeho rodu zůstane navždy nálepka poskvrněných. A ta dost ztrpčila činy mnoha jeho potomků, jak ještě uvidíme

10 KONEC KONEC


Stáhnout ppt "ATHÉNY Daniela Fryčová ZŠ.Ilji Hurníka 6.A 2010. Athény - Včele - 9 vysokých úředníků - rada starších - rada starších - lidové shromáždění - lidové shromáždění."

Podobné prezentace


Reklamy Google