Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přemyslovci Základní škola Bohutín, okres Příbram VY_32_INOVACE_1CAS01_Přemyslovci Autor materiálu:Barbora Havejová Materiál je určen k bezplatnému používání.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přemyslovci Základní škola Bohutín, okres Příbram VY_32_INOVACE_1CAS01_Přemyslovci Autor materiálu:Barbora Havejová Materiál je určen k bezplatnému používání."— Transkript prezentace:

1 Přemyslovci Základní škola Bohutín, okres Příbram VY_32_INOVACE_1CAS01_Přemyslovci Autor materiálu:Barbora Havejová Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další používání podléhá autorskému zákonu. Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost.

2 Bořivoj ( ) první historicky doložený český panovník spolu se svou manželkou svatou Ludmilou přijal křest na Velké Moravě ptism_of_the_bohemian_duke_borivoj.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ba ptism_of_the_bohemian_duke_borivoj.jpg ( )

3 Svatý Václav ( ) byl vychováván svou babičkou svatou Ludmilou na svou dobu byl velmi vzdělaný dokázal i v nelehkých dobách souboje se saským králem uchovat český stát byl zavražděn ve (Staré) Boleslavi po smrti začal být Václav uctíván jako svatý pro svou zbožnost a posmrtné zázraky stal symbolem českého státu

4 Přemyslovská hradiště za Václava vsk%C3%A1_hradi%C5%A1t%C4%9B_za_V%C3%A 1clava.svghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:P%C5%99emyslo vsk%C3%A1_hradi%C5%A1t%C4%9B_za_V%C3%A 1clava.svg ( ) of_Bohemia_equestrian_statue_in_Prague_1.jpg of_Bohemia_equestrian_statue_in_Prague_1.jpg ( )

5 Boleslav I. Ukrutný ( ) přes to, že se na knížecí stolec dostal bratrovraždou, byl dobrým panovníkem byl jedním z nejúspěšnějších českých panovníků budoval hrady, aby zabezpečil území státu nechal razit první české drobné mince - denáry ( )http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Boleslav1_denar.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Boleslav1_denar.jpg ( )

6 Boleslav II.Pobožný ( ) založil pražské arcibiskupství zakládal kláštery za jeho vlády došlo k vyvraždění příbuzného rodu Slavníkovců ( )

7 Oldřich (zemřel 1034) ukončil zmatky po smrti Boleslava II. podle pověstí se oženil s prostou pradlenou Boženou byl energickým a tvrdým panovníkem ( )http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Oldrzych.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Oldrzych.jpg ( )

8 Břetislav I. ( ) svou manželku Jitku unesl z kláštera vydal první známý český zákoník v nástupnictví prosadil seniorát – knížecí stolec obsadil vždy nejstarší muž v rodu ( )

9 Vratislav II. ( ) první Přemyslovec s královským titulem (nedědičným) byl významným spojencem římského císaře za jeho vlády docházelo mezi Přemyslovci ke konfliktům ohledně nástupnictví ( )

10 Vladislav II. ( ) druhý Přemyslovec, který se stal králem po boku římského císaře se účastnil křížové výpravy dlouhá vláda přinesla českým zemím rozkvět styky se zahraničím otevřely cestu kulturním vlivům ze západu v Praze nechal postavit kamenný most přes Vltavu po jeho smrti nastal úpadek panovnické moci trvající čtvrt století ( )

11 Zdroje a použitý materiál Veškerý materiál je čerpán z internetových stránek: Objekty použité k vytvoření sešitu pocházejí z veřejných knihoven obrázků (public domain) nebo jsou vlastní originální tvorbou autora. Autor: Barbora Havejová Základní škola Bohutín, okres Příbram březen 2013

12 Metodický list Název materiálu:VY_32_INOVACE_1CAS01_Přemyslovci Autor materiálu:Barbora Havejová Zařazení materiálu: Šablona:Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT (III/2) Sada: 32_INOVACE_CaS Číslo DUM:32_INOVACE_CaS Předmět: Člověk a svět Ověření materiálu ve výuce: Datum ověření: Třída: 4. Ověřující učitel: Mgr. Lenka Malá Anotace materiálu: Materiál určený k výuce předmětu Člověk a svět, pro doplnění a dokreslení informací z výkladu. Podrobný metodický popis možností použití materiálu: DUM zpracován pro výuku předmětu Člověk a svět ZŠ Bohutín ve 4. třídě a koncipován na cca. jednu standardní vyučovací hodinu. Žáci jsou pomocí jednoduchých poznámek seznámeni se základními informacemi týkajícími se probírané látky. Součástí výuky je diskuse nad tématem a rovněž práce s doplňkovými zdroji informací pro ujasnění pojmů. DUM je doplněn výkladem přizpůsobeným kolektivu žáků a prací s publikacemi. Seznam literatury a pramenů: Všechny použité objekty jsou součástí veřejných knihoven. Dílo smí být šířeno pod licencí CC BY-SA.


Stáhnout ppt "Přemyslovci Základní škola Bohutín, okres Příbram VY_32_INOVACE_1CAS01_Přemyslovci Autor materiálu:Barbora Havejová Materiál je určen k bezplatnému používání."

Podobné prezentace


Reklamy Google