Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

URAN (výskyt,význam,využití) Hradiláková Aneta Šlancová Tereza Břehová Kamila.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "URAN (výskyt,význam,využití) Hradiláková Aneta Šlancová Tereza Břehová Kamila."— Transkript prezentace:

1 URAN (výskyt,význam,využití) Hradiláková Aneta Šlancová Tereza Břehová Kamila

2 Uran radioaktivní chemický prvek Patří mezi antikoidy Stříbrno-šedý kov Na vzduchu lehce naběhne a pokryje se vrstvou oxidů

3 Historie Objeven roku 1789 Martinem Heinrichem Klaprothem. Až roku 1896 se zjistilo, že je uran radioaktvní První umělá jaderná řetězová reakce byla spuštěna 2. prosince 1942 italským fyzikem E. Fermim.

4 Výskyt SVĚT – Kanada - USA -Austrálie -Jihoafrická republika … EVROPA - Sasko -Ukrajina - Rumunsko -Česká republika

5 Výskyt v ČR Jáchymov Příbram Vítkov Dnes pouze v Dolních Rožínkách

6 Využití Jaderné využití Palivo v jaderných reaktorech Náplň jaderných bomb VÝHODY VYUŽITÍNEVÝHODY VYUŽITÍ -nízká cena -snadné shromažďování -levné skladování -vážný zásah do krajiny -kontaminace okolí -ohrožení zdraví pracovníků (rakovina plic)

7 Jaderné palivo Je palivo, z něhož se energie uvolňuje prostřednictvím jaderných reakcí a to buďto rozpadem (štěpením) nebo fúzí. Využití pouze štěpených jaderných paliv uran, obohacený nebo přírodní a uměle vytvořené plutonium) Nejběžnějším typem jaderného paliva je obohacený uran ve formě oxidu uraničitého. Vyhořelé palivo, v němž se rozpadla většina uranu 235, se obvykle skladuje v meziskladech.

8 Způsoby těžby -hlubinná těžba -povrchové doly -těžba chemickým loužením-Metoda In Situ

9 Otázky- Odpovědi 1)Jakého roku byl uran objeven? (1789) 2)2 způsovy těžby? (hlubinná, povrchové doly) 3)2 místa výskytu v ČR? (Jáchymov, Vítkov, Příbram)


Stáhnout ppt "URAN (výskyt,význam,využití) Hradiláková Aneta Šlancová Tereza Břehová Kamila."

Podobné prezentace


Reklamy Google