Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hinduismus..aneb 3.největší náboženství světa… Kristýna Sobolová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hinduismus..aneb 3.největší náboženství světa… Kristýna Sobolová."— Transkript prezentace:

1 Hinduismus..aneb 3.největší náboženství světa… Kristýna Sobolová

2 Rozšíření:  Hlavně Indie, Nepál, Srí Lanka  Méně: JAR, Malajsie, Bangladéš, Fidži, Surinam…

3 Historie  Hinduismus je velký nábožensko-filozofický systém, který vznikl ve starověké Indii. Vytvořily ho indoevropské kmeny Árjů, které přišly do Indie z pravlasti Indoevropanů - ležící pravděpodobně na území dnešního Turecka.  Vznikl asi 600let př.n.l. - jedná se tedy o nejstarší, dosud existující náboženství.  Hinduismus měl několik „předchůdců“, které ale ještě nenazýváme náboženstvím, ale spíše filosofickým směrem., např starověký hinduismus (3000 př.n.l.)

4 Dělení na 4 kasty  Funguje tu systém kast - rozdělení společnosti do čtyř tříd. brahmáni = kněží kšátriové = úředníci vajšové = řemeslníci šúdrové = nejchudší vrstva.

5 Hlavní bohové hinduismu Hlavní je trojlístek bohů – nejvyšší Brahma, Višnu a Šiva Brahma - Je tvůrcem světa, vševědoucí. Na vyobrazení má 4 hlavy, na důkaz toho, že vidí všude a všechno. Brahma také ničí a tvoří svět. Hinduisté věří, že v prvním dnu Brahma svět stvoří, poté odpočívá a pozoruje a v sedmém dnu svět zničí.(Dny božstev jsou ovšem nepoměrně delší.) Šiva- Přezdíván ničitel, vládne nad životem a smrtí, nad mírem i nad válkou. Višnu - Pán vod a pečovatel lidí. Když je lidem nejhůře, přichází na Zem v jedné ze svých podob – příklady podob: Ryba ( zachránil před potopou dávného zákonodárce lidí), Želva, Kanec, Trpaslík, Lučištník… Višnu dále řídí reinkarnaci – tedy převtělování. Když člověk zemře, Višnu posoudí jeho skutky a pošle ho zpátky na zem. Pokud činil zlo, pak se může narodit třeba jako hmyz či plaz. Pokud dobro, tak se narodí do kasty vyšší než ze které přišel. Guru - Je to vlastně hlava církve hinduistů (obdoba papeže) a má za úkol hlásat hinduismus a učit jeho zásadám.

6 Základní zásady  Obřady a modlitby jsou jádrem hinduistického vyznáni.  Věří v převtělování.  Každý měsíc je zasvěcen nějakému božstvu.  Mniši žijí v ašramech (,,klášterech“).  Existuje sedm posvátných měst hinduismu. Posvátnými místy jsou také řeky (Ganga, Jamuna atd.), stejně jako pohoří Himálaje.  Jeden z hlavních obřadů hinduismu spočívá v koupání v posvátných řekách.  Posvátné zvíře je kráva, nikdy by nic z krávy nesnědli.  Hinduismus nemá ani zakladatele, ani kánon stálého posvátného Písma, neexistuje tu něco jako Bible.  K nejdůležitějším literárním památkám patří Védy („Vědění“).  Hinduisté vytvořili spoustu zajímavých chrámových komplexů – nejznámější: Amgkorvat.

7 Svátky  Hólí – dvoudenní jarní svátek  Džanmáštami – svátek na počest Kršny. Přelom srpna a září  Díválí – svátek světel

8 Posvátné texty - Védy  soubor Písma, sepsaný v severozápadní Indii od roku 1500 př. n. l., jež obsahují:  Rigvédu –v podobě zpěvů  Samavédu – představuje védu zpěvů určených k doprovázení obětních obřadů Soma (Opojný nápoj)  Jajurvédu – představuje védu formulí užívaných pro oběti  Atharvavédu -představuje védu věnovanou znalosti magických formulí  Upanišády – představují základ Védanty, soubor filosofických teorií, pravděpodobně nejstarší filozofické texty na naší planetě.

9


Stáhnout ppt "Hinduismus..aneb 3.největší náboženství světa… Kristýna Sobolová."

Podobné prezentace


Reklamy Google