Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vnější páry mikrotubulů Středový pár mikrotubulů Dyneinová raménka Radiální paprsky Průřez bičíkem Bičíky Průřez bazálním tělískem Bazální tělísko Plazmatická.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vnější páry mikrotubulů Středový pár mikrotubulů Dyneinová raménka Radiální paprsky Průřez bičíkem Bičíky Průřez bazálním tělískem Bazální tělísko Plazmatická."— Transkript prezentace:

1 Vnější páry mikrotubulů Středový pár mikrotubulů Dyneinová raménka Radiální paprsky Průřez bičíkem Bičíky Průřez bazálním tělískem Bazální tělísko Plazmatická membrána Triplety Dyneinová raménka Pohyb bičíku

2 Jana a kol. 2013 Bičík je tvořen cca 331 proteiny u Trypanosoma brucei, 279 proteiny u Chlamydomonas reinhardtii a 263 proteiny u Tetrahymena thermophila.

3 Flagelární proteom trypanosomy

4 De novo tvorba bičíků u naeglerie

5

6

7 http://www.northland.cc.mn.us/bi ology/biology1111/animations/flag ellum.swf Na průřez se díváme směrem od báze, průměr mikrotubulů (A) je cca 25 nm.

8 Centrální mikrotubuly Chlamydomonas Spermie ježovky Video

9 Radiální paprsky - Chlamydomonas

10 http://www.northland.cc.mn.us/bi ology/biology1111/animations/flag ellum.swf Na průřez se díváme směrem od báze, průměr mikrotubulů (A) je cca 25 nm.

11 Chlamydomonas Trypanosoma

12

13 Rychlost pohybu Většina bičíkovců – až 0,2 mm/s Dinoflageláti – až 0,5 mm/s Nálevníci – až 1mm/s Bičíky bijí normálně 50x, ale až 70x (Crithidia), 90x (úhoří spermie).

14 Reynoldsovo číslo je číslo které dává do souvislosti setrvačné síly a viskozitu (tedy odpor prostředí v důsledku vnitřního tření). Pomocí toho čísla je možné určit, zda je proudění tekutiny laminární a nebo turbulentní. Čím je Reynoldsovo číslo vyšší, tím nižší je vliv třecích sil částic tekutiny na celkový odpor. R= Velikost částice Rychlost částice Hustota prostředí Viskozita prostředí ν=μ/ρν=μ/ρ Kinematická viskozita

15 Mezní vrstva (boundary layer) Reynoldsovo číslo je číslo které dává do souvislosti setrvačné síly a viskozitu (tedy odpor prostředí v důsledku vnitřního tření). Pomocí toho čísla je možné určit, zda je proudění tekutiny laminární a nebo turbulentní. Čím je Reynoldsovo číslo vyšší, tím nižší je vliv třecích sil částic tekutiny na celkový odpor. R= Velikost částice Rychlost částice Kinematická viskozita prostředí cccc c ν

16 R = 10 4 R = 10 6 R = 10 -3 1 cSt = 10 -6 m 2 /s ν

17 Hydrodynamický profil bičíku a prvoka Mezní vrstva (šedě) je vrstva kapaliny, ve které se proudění vlivem blízkosti povrchu zpomaluje nebo zcela zastaví.

18

19

20

21

22 Video - Crithidia

23

24

25 Delší bičík není zárukou rychlého pohybu

26

27

28 Heterodynamické bičíky Malawimonas Směr pohybu Přední bičík pádluje jako řasinka, zřejmě řídí směr pohybu a natáčí buňku Zadní bičík se vlní směrem od báze a žene buňku vpřed

29

30 Obrněnky

31

32

33 Peranema

34

35 Změny pohybu bičíků - Chlamydomonas

36 Video - Leishmania

37 Membranely, Ciry Nejsou sice fyzicky spojeny, ale leží v mezní vrstvě souseda. V důsledku toho mají tendenci se pohybovat koordinovaně, aniž by musely být jinak regulovány.

38 Chůze Euplotes

39


Stáhnout ppt "Vnější páry mikrotubulů Středový pár mikrotubulů Dyneinová raménka Radiální paprsky Průřez bičíkem Bičíky Průřez bazálním tělískem Bazální tělísko Plazmatická."

Podobné prezentace


Reklamy Google