Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Císařovna MARIE TEREZIE Byla arcivévodkyní rakouskou, královnou uherskou (1741–1780) a českou (1743–1780). Jedinou vládnoucí ženou na českém trůně.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Císařovna MARIE TEREZIE Byla arcivévodkyní rakouskou, královnou uherskou (1741–1780) a českou (1743–1780). Jedinou vládnoucí ženou na českém trůně."— Transkript prezentace:

1

2

3 Císařovna MARIE TEREZIE Byla arcivévodkyní rakouskou, královnou uherskou (1741–1780) a českou (1743–1780). Jedinou vládnoucí ženou na českém trůně Vídeň – Vídeň

4 Narodila se císaři Karlu VI. a jeho ženě Alžbětě Kristině v Hofburgu.

5 V pěti letech se zamilovala do lotrinského prince Františka Štěpána Lotrinského, ve svých devatenácti letech se provdala. Bylo to šťastné a spokojené manželství.

6 Manžel Marie Terezie František I. Štěpán Lotrinský 1708 – – 1765 římskoněmecký císař Sám o svém postavení v monarchii říkal: „ Dvůr, to je jen má paní a mé děti. Já jsem jen soukromá osoba.“

7 1. Marie Alžběta –zemřela ve třech letech 2. Marie Anna 3. Marie Karolína –zemřela po dvou týdnech 4. Josef II. 5. Marie Kristýna 6. Marie Alžběta 7. Karel Josef – zemřel v šestnácti letech 8. Marie Amálie 9. Petr Leopold II 10. Marie Karolína – narozené mrtvé dítě 11. Johanna Gabriela – zemřela v jedenácti letech 12. Marie Josefa Gabriela – zemřela v šestnácti letech 13. Marie Karolína 14. Ferdinand Karel Antonín. 15. Marie Antoinetta 16. Maxmilián František Marie Terezie měla 16 dětí. 11 dcer a 5 synů.

8 1. Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská Náhle zemřela ve věku tří a půl let.

9 2. Marie Anna Habsbursko-Lotrinská Nikdy se neprovdala. Je považována za druhou zakladatelku Alžbětinského kláštera v Klagenfurtu.

10 3. Marie Karolína Habsbursko-Lotrinská V prvním roce podlehla „psotníku“.

11 4. Josef II. Habsbursko-Lotrinský Po smrti otce v roce 1765 se stal římskoněmeckým císařem a matka ho jmenovala svým spoluvládcem. Po její smrti se ujal vlády v monarchii. S nevídanou houževnatostí prosazoval své reformy, z nichž mnohé se dnes interpretují jako protest vůči matce.

12 5. Marie Kristina Habsbursko-Lotrinská Vídeň Vídeň Byla rakouskou arcivévodkyní a provdanou sasko-těšínskou vévodkyní. Milovaná Mimi se jako jediná dcera směla provdat za muže svého srdce.

13 6. Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská Nikdy se nevdala a po matčině smrti se stala abatyší Ústavu šlechtičen v Innsbrucku. Byla překrásná, matka si s ní dělala velké naděje, … znetvořena neštovicemi a strumou, se stala zahořklou dračicí s ostrým jazykem.

14 7. Karel Josef Habsbursko-Lotrinský Vídeň Vídeň Nejoblíbenější syn Marie Terezie zemřel v šestnácti letech na neštovice.

15 8. Marie Amálie Habsbursko-Lotrinská Vídeň Praha Musela se provdat za hloupého omezence Ferdinanda Parmského. Její neshody s matkou skončily úplným rozchodem.

16 9. Leopold II. Habsbursko-Lotrinský Vídeň – Vídeň N astoupil na trůn po Josefově smrti. Na rozdíl od Josefa se nechal korunovat českým králem. Dopřával si sexuální svobodu.

17 10. Marie Karolína Habsbursko-Lotrinská Zemřela při porodu.

18 11. Johanna Gabriela Habsbursko-Lotrinská Vídeň – Vídeň V necelých třinácti letech zemřela na neštovice.

19 12. Marie Josefa Habsbursko-Lotrinská Vídeň Vídeň Těsně před svatbou ve věku šestnácti let onemocněla neštovicemi a zemřela.

20 13. Marie Karolína Habsbursko-Lotrinská Vídeň Vídeň Později vstoupila do dějin jako Neapolsko-Sicilská královna a úhlavní odpůrkyně francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Byla nucena spojit svůj život s neotesaným napoleonsko-sicilským králem.

21 14. Ferdinand Habsbursko-Lotrinský Vídeň Vídeň Je zakladatelem vedlejší linie Habsbursko-Lotrinského rodu a to Rakousko-Este. Za ženu si vzal modenskou princeznu Marii Beatricii Ricciardu d'Este a spolu měli 10 dětí. Raději se věnoval zábavám než státním záležitostem.

22 15. Marie Antonie Josefa Johana Habsbursko-Lotrinská Vídeň – Paříž Madame Déficit Jako nedospělé okouzlující dítě ji provdali za francouzského dauphina Ludvíka XVI. V roce Oba byli popraveni gilotinou.

23 16. Maxmilián František Habsbursko-Lotrinský Vídeň Vídeň Byl velmistrem Řádu německých rytířů v letech a münsterským biskupem v letech Trpěl nadváhou a depresemi.

24 Z šestnácti dětí deset přežilo. Pečlivě je vychovávala, byla pilnou hospodyní, milující a věrnou manželkou.

25 Marie Terezie s rodinou.

26

27 Po smrti svého manžela rozdala všechny své šperky i přepychové šaty a až do smrti chodila ve smutku.

28 Zemřela ve věku 63 let a je pochovaná vedle svého manžela Františka I. Lotrinského v kapucínské hrobce ve Vídni. Kapucínská kaple

29 Schőnbrunn

30 Hofburg

31 Korunovační klenoty

32 Konec


Stáhnout ppt "Císařovna MARIE TEREZIE Byla arcivévodkyní rakouskou, královnou uherskou (1741–1780) a českou (1743–1780). Jedinou vládnoucí ženou na českém trůně."

Podobné prezentace


Reklamy Google