Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Režim dne.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Režim dne."— Transkript prezentace:

1 Režim dne

2 Režim dne Jde o časové rozvržení všech činností a odpočinku v průběhu dne, tj. 24 hodin. Ze zdravotního hlediska je doporučováno: Rozložit a střídat různé činnosti a odpočinek tak, aby nedocházelo k nadměrné únavě a přetěžování organismu. Opakovat určité činnosti v téže době a ve stejném sledu. To vede k vytváření návyků, které usnadňují usínání i probouzení, zlepšují chuť k jídlu a vedou k lepší pracovní výkonnosti. Pravidelné stravování, dodržování přestávek mezi prací a zejména ukládání ke spánku je velmi důležité. Zařazovat různé druhy činností a odpočinku v době, která odpovídá biologickým rytmům (např. spát v noci, necvičit po jídle apod.).

3 AKTIVNÍ ODPOČINEK JE VHODNÝ PRO KAŽDÉHO.
VE VĚTŠÍ MÍŘE BY SI HO MĚLI DOPŘÁT LIDÉ DUŠEVNĚ PRACUJÍCÍ např. vědečtí pracovníci, úředníci, učitelé,… SPORT PROCHÁZKA PRÁCE NA ZAHRÁDCE KONÍČKY (ZÁLIBY) PASIVNÍ ODPOČINEK SPÁNEK POSLECH HUDBY TELEVIZE DÉLKA NOVOROZENEC DÍTĚ 9-12 LET DÍTĚ LET DOSPĚLÝ ČLOVĚK až 23 hodin 10 hodin 9 hodin podle potřeby Spánek je důležitá součást našeho života. Ve spánku obnovujeme síly, uvolňujeme se. Potřeba spánku je jiná u dětí a jiná u dospělých.

4 Biologické rytmy člověka

5 Člověk myslí a pracuje efektivněji, řídí-li se biorytmy
Ignorování přirozeného biorytmu může u člověka vyústit v depresi, neurózu, trávicí problémy či srdeční nebo cévní příhodu. Vnitřní hodiny člověka vycházejí ze čtyřiadvacetihodinového rytmu. Řídí se jimi veškeré pochody v těle, ovlivňují soustředění a vnímání, stejně jako fyzickou a duševní kondici. Časně ráno mezi 04:00 a 06:00 se tělo probouzí. Klesá tvorba melatoninu a posiluje se tvorba hormonů. Tou dobou jede naplno krátkodobá paměť, a tak je dobré si po ránu zopakovat informace, které bude člověk potřebovat přes den například u zkoušky. Časně ráno je tělo nejcitlivější k bolesti. V 08:00 je podle chronologů vhodná doba pro snídani, tělo je připraveno zásobit se energií na celý den. Mezi 09:00 až 12:00 je člověk nejvýkonnější a zvládne bez problémů každou práci, snadno se také učí. Rozlet by mohlo zbrzdit jen těžké jídlo, které v této fázi dne tělo spíše unaví, než aby ho posílilo. Mezi 13:00 a 14:00 je člověk podle chronologů nejodolnější vůči bolesti. Je však i celkově otupělý, a tak by neměl řešit vážné problémy. Výkonnost klesá o pětinu, proto je lépe věnovat se jednoduchým činnostem. Odpoledne aktivita zvolna stoupá, po 17:00 je člověk na vrcholu ve schopnostech reagovat a pamatovat si, proto je prý dobré věnovat se studiu a záležitostem, které souvisejí s koordinací a manuální zručností. Užitečný je i sport. Večer se tělo uvolňuje a udělá mu dobře lehká večeře. Ve večerních hodinách jsou smysly a cit pro vůně a chutě nejvýraznější, což vysvětluje to, že právě z večerního mlsání má člověk největší požitek. Do 23:00 by se člověk měl uložit na lože, aby přes noc načerpal novou sílu a energii na další den.

6 Shrnutí Čím aktivněji budeme v dětství a v mládí prožívat svůj volný čas, čím více se budeme věnovat pohybu a sportování, tím více oddálíme čas nemoci, tělesného stárnutí a nemohoucnosti.

7 2. DENNÍ RYTMUS Denní rytmus je rozložení činností a odpočinku během dne. Vhodné rozložení je: - 8 hodin denně práce (škola, domácí příprava, pomoc rodičům) 8 hodin volného času – aktivity (sport, hra na nástroje, čtení,…) 8 hodin spánku - je nepostradatelný, zabírá 1/3 života. Denní rytmus našich předků byl odlišný, volný čas a více odpočinku nám umožnil technický pokrok.

8 ŘÍMSKÉ ČÍSLICE Pro zajímavost


Stáhnout ppt "Režim dne."

Podobné prezentace


Reklamy Google