Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Statistický vývoj oznámení týkajících se omamných látek ve Vídni Rok Celkový počet oznámení Muži a ženy Trestné činy a přečiny Prvopachatelé Muži a ženy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Statistický vývoj oznámení týkajících se omamných látek ve Vídni Rok Celkový počet oznámení Muži a ženy Trestné činy a přečiny Prvopachatelé Muži a ženy."— Transkript prezentace:

1 Statistický vývoj oznámení týkajících se omamných látek ve Vídni Rok Celkový počet oznámení Muži a ženy Trestné činy a přečiny Prvopachatelé Muži a ženy Trestné činy a přečiny

2 Počet oznámení o překročení SGG/SMG v Rakousku a ve Vídni lze sledovat počínaje rokem 1975, přičemž podíl Vídně na celkovém počtu oznámení činí 25 až 32%. Počet oznámení v Rakousku vzrostl z 2387 na oznámení. Počet oznámení ve Vídni vzrostl z 584 na 9007 oznámení.

3 Zde je však třeba znovu připomenout, „že vzhledem ke specifické povaze drogové kriminality může být podchyceno skutečné dění pouze částečně. SKRYTÝ TRESTNÝ ČIN Lze předpokládat, že počet statisticky nezjištěných trestných činů je v dané oblasti kriminální činnosti velmi vysoký. Tato temné pole je výsledkem specifického vztahu pachatele a oběti, který způsobuje, že oběť (konzument) se nabytím, držením, distribucí nebo prodejem návykových látek či majetkovou trestnou činností sama dopouští přečinu, popřípadě se udáním pachatele (dealera) nechce odstřihnout od svého zdroje. prakticky žádným (sebe)udáním Nedochází tedy k prakticky žádným (sebe)udáním a téměř každé udaní je pak výsledkem policejního pátrání. K tomu je třeba připočíst, že pachatelé i postižení se stále více uchylují ke konspirativnímu chování a působí v rámci dobře organizovaných mezinárodních gangů.“

4 Uvalení vazby v souvislosti s návykovými látkami ve Vídni Rok Občané Rakouska CizinciCelkem K jasně patrnému posunu od forem kriminální činnosti, již se dopouští tuzemští pachatelé, k činnosti páchané zahraničními skupinami došlo již počátkem 90. let.

5 Statistika vývoje v počtu vazeb ve Vídni dle zákona o návykových látkách (SMG) Celkem Občané Rakouska Cizinci Žadatelé o azyl Afrika

6 Je třeba poznamenat, že skupiny pachatelů dosahují od poloviny 90. let stále vyšší míry organizace, což také nutně vedlo k poklesu počtu oznámení a zadržení, neboť si tato situace vyžádala časově i lidsky náročnější shromažďování důkazů. Tak klesl počet vězněných v souvislosti s návykovými látkami v tehdejším vídeňském (1365 zadržených) na 274 bezpečnostním úřadě z maxima v roce 1993 (1365 zadržených) na 274 zadržených osob v roce zadržených osob v roce Dokonce v roce 1983 bylo při méně než polovičním stavu personálu zadrženo pro podezření z obchodu s drogami 2,5krát více osob (713).

7 PROBLÉMY VÍDNĚ  Prudký nárůst oznámení a zadržení  Proměna drogové scény (látky, kriminální skupiny a nárůst násilí)  Proměna modu operandi  Změny v zákonných nařízeních a vnitřních předpisech (požadavky na dokumentaci)

8 PROBLÉMY VÍDNĚ  Zdravotní problém  Ohrožení našich dětí a mládeže (heslo: „užívání ze zvědavosti“)  Nepořádek ve veřejném prostoru – otevřené scény – veřejná doprava  Majetková a jinak související trestná činnost

9 OPATŘENÍ VÍDEŇSKÉ POLICIE  1975: zřízení detektivní skupiny (6 zaměstnanců)  Cca. 1980: navýšení počtu skupin na 3  Říjen 1992: navýšení na 5 skupin po 6 zaměstnancích, stále ještě centrálně řízené potírání této trestné činnosti (celkem 30 lidí)  2002: Reforma, decentralizace, navýšení na 14 skupin po 6 zaměstnancích (celkem 84 lidí)  Září 2003: zřízení skupiny pro potírání pouliční kriminality (EGS) po 9 lidech, rozšířeno na 3 skupiny po 16 až 20 lidech (celkem 48 až 60 lidí)

10 OPATŘENÍ VÍDEŇSKÉ POLICIE  Rozprášení otevřených drogových scén  Problémové bydlení (především uprchlická centra)  Nasazení v metru, založení pohotovostní jednotky (listopad 2012)  Akce „Karlsplatz“: přemístění na Jedmayer  Koordinátor boje proti drogové trestné činnosti (již v roce 2002)

11 CENTRÁLNÍ AKCE V METRU ( v uniformách) Od června 2006 : jednotlivé, centrálně řízené akce v prostorách metra (a také na linkách S-Bahn) Od 2. září 2009 : denní, centrálně řízené akce v metru se zapojením až 100 policistů/policistek, doplněné akcemi EGS (několikrát za měsíc) Od listopadu 2012: pohotovostní jednotka

12 ZAMĚŘENÍ NA SCHOTTENRING Oblast drogové scény Schottenring/Augartenbrücke se stala prioritním cílem každodenního boje s drogovou trestnou činností. Mezi léty 2005 a 2008 bylo zatčeno 855 osob kvůli podezření z obchodu s drogami. Celkově bylo zatčeno více než překupníků. Rok 2014: opětovné vzklíčení této scény

13 Děkuji Vám za pozornost plk.Wolfgang Preiszler


Stáhnout ppt "Statistický vývoj oznámení týkajících se omamných látek ve Vídni Rok Celkový počet oznámení Muži a ženy Trestné činy a přečiny Prvopachatelé Muži a ženy."

Podobné prezentace


Reklamy Google