Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Snímače síly a zrychlení a) piezoelektrické snímače síly Snímače síly Piezoelektrický jev - deformací krystalu vzniká elektrický náboj, který je úměrný.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Snímače síly a zrychlení a) piezoelektrické snímače síly Snímače síly Piezoelektrický jev - deformací krystalu vzniká elektrický náboj, který je úměrný."— Transkript prezentace:

1 Snímače síly a zrychlení a) piezoelektrické snímače síly Snímače síly Piezoelektrický jev - deformací krystalu vzniká elektrický náboj, který je úměrný deformaci a tedy i síle, která ji vyvolala. - tento efekt můžeme využít k měření síly - piezoelektrický jev má např. čistý křemen (SiO 2 )

2 b) magnetické snímače síly cívka F F vvlivem síly F se deformuje jádro cívky ddeformací se mění magnetické vlastnosti jádra cívky zze změny lze vyhodnotit velikost síly

3 c) tenzometrické snímače síly měří se změna elektrického odporu tzv. tenzometru: odporový drátek papír R... elektrický odpor ... měrný el.odpor l... délka drátku S... průřez drátku tt enzometr se nalepí na měřený materiál a tak kopíruje jeho deformace nn atažením drátku se zvětší jeho délka a zmenší průřez, takže se zvětší jeho odpor pp oužívá se k měření deformací, napětí a sil

4

5

6 a) piezoelektrické akcelerometry Snímače zrychlení = akcelerometry využíváme vztah mezi silou a zrychlením: F = m · a seismická hmota piezoelement Zrychlení a působící na seismickou hmotu o hmotnosti m vyvolává setrvačnou sílu F, kterou můžeme určit pomocí piezoelementu.

7

8

9 b) tenzometrické akcelerometry seismická hmota tenzometr

10


Stáhnout ppt "Snímače síly a zrychlení a) piezoelektrické snímače síly Snímače síly Piezoelektrický jev - deformací krystalu vzniká elektrický náboj, který je úměrný."

Podobné prezentace


Reklamy Google