Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Světoví šiřitelé demokratických myšlenek. Šiřitelé demokratických myšlenek Mahátma Gándhí Mahátma Gándhí Martin Luther King Martin Luther King.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Světoví šiřitelé demokratických myšlenek. Šiřitelé demokratických myšlenek Mahátma Gándhí Mahátma Gándhí Martin Luther King Martin Luther King."— Transkript prezentace:

1 Světoví šiřitelé demokratických myšlenek

2 Šiřitelé demokratických myšlenek Mahátma Gándhí Mahátma Gándhí Martin Luther King Martin Luther King

3 Mahátma Gándhí

4 (2. října 1869 Porbandar – 30. ledna 1948) byl indický politik a zakladatel indické samostatnosti. (2. října 1869 Porbandar – 30. ledna 1948) byl indický politik a zakladatel indické samostatnosti.

5

6 Mahátma Gándhí Boj o nezávislost Boj o nezávislost Začíná 26. ledna 1930. Začíná 26. ledna 1930. Celá Indie – zemědělci, řemeslníci, obchodníci i prostý lid – odmítal nadále spolupracovat s Británií. Vše řídil jednašedesátiletý Mahatma Gándhí. Během této doby – absolutní občanské neposlušnosti – uvrhla vláda do vězení na 60 tisíc Indů. Gándhí byl opět vězněn. Celá Indie – zemědělci, řemeslníci, obchodníci i prostý lid – odmítal nadále spolupracovat s Británií. Vše řídil jednašedesátiletý Mahatma Gándhí. Během této doby – absolutní občanské neposlušnosti – uvrhla vláda do vězení na 60 tisíc Indů. Gándhí byl opět vězněn. Ještě netušil, že o sedmnáct let později bude vyhlášeno osvobození a nezávislost Indie … Ještě netušil, že o sedmnáct let později bude vyhlášeno osvobození a nezávislost Indie …

7 Mahátma Gándhí 30. ledna roku 1948, ve věku devětasedmdesáti let vystoupil unavený, čistý a laskavý guru ke svému poslednímu kázání. Tři rány z revolveru náboženského fanatika Gódsého najednou zhasly světla nad Indií. S úsměvem na rtech a posledními slovy požehnání svému vrahovi, Mahátma Karamčand Gándhí padl … 30. ledna roku 1948, ve věku devětasedmdesáti let vystoupil unavený, čistý a laskavý guru ke svému poslednímu kázání. Tři rány z revolveru náboženského fanatika Gódsého najednou zhasly světla nad Indií. S úsměvem na rtech a posledními slovy požehnání svému vrahovi, Mahátma Karamčand Gándhí padl … Za jeho rakví kráčel milionový průvod a jeho popel byl vhozen do soutoku u řeky Gangy. Mnoho států světa přijelo vzdát hold malému, velkému muži… Za jeho rakví kráčel milionový průvod a jeho popel byl vhozen do soutoku u řeky Gangy. Mnoho států světa přijelo vzdát hold malému, velkému muži… Jeho smrt dala za pravdu jeho myšlenkám a Indie konečně dosáhla své svobody. Jeho smrt dala za pravdu jeho myšlenkám a Indie konečně dosáhla své svobody.

8 Mahátma Gándhí „Nejdřív tě ignorují. Poté se ti smějí. Poté proti tobě bojují Poté vyhraješ.“ „Nejdřív tě ignorují. Poté se ti smějí. Poté proti tobě bojují Poté vyhraješ.“ „Jsem proti násilí, protože i když se zdá, že je pro dobrou věc, ta dobrá věc je pouze přechodná, ale zlo, které zplodí, je trvalé.“ „Jsem proti násilí, protože i když se zdá, že je pro dobrou věc, ta dobrá věc je pouze přechodná, ale zlo, které zplodí, je trvalé.“

9 Martin Luther King

10 (15. ledna 1929 – 4. dubna 1968) (15. ledna 1929 – 4. dubna 1968) byl americký baptistický kazatel, afroamerický aktivista za lidská práva a nositel Nobelovy ceny míru z roku 1964. Je to jeden z nejdůležitějších vůdců americké historie. byl americký baptistický kazatel, afroamerický aktivista za lidská práva a nositel Nobelovy ceny míru z roku 1964. Je to jeden z nejdůležitějších vůdců americké historie.

11

12 King organizoval a vedl protestní pochody černých obyvatel za právo volit, za ukončení rasové segregace a další občanská práva. Většina z těchto práv byla úspěšně zakomponována do právního řádu Spojených států přijetím zákona o občanských právech z roku 1964 a zákona o volebním právu z roku 1965. King organizoval a vedl protestní pochody černých obyvatel za právo volit, za ukončení rasové segregace a další občanská práva. Většina z těchto práv byla úspěšně zakomponována do právního řádu Spojených států přijetím zákona o občanských právech z roku 1964 a zákona o volebním právu z roku 1965.

13 Fotografie z projevu : Fotografie z projevu : “ I Have a Dream“ “ I Have a Dream“ (Mám sen), který se uskutečnil 28. srpna 1963 ze schodů Lincolnova památníku během pochodu na Washington za práci a svobodu. V projevu hovoří o své touze po budoucnosti, kde by černoši a běloši spolu žili jako sobě rovní. (Mám sen), který se uskutečnil 28. srpna 1963 ze schodů Lincolnova památníku během pochodu na Washington za práci a svobodu. V projevu hovoří o své touze po budoucnosti, kde by černoši a běloši spolu žili jako sobě rovní.

14 I Have a Dream „Sním o tom, že jednoho dne tento národ povstane a bude skutečně žít podle svého kréda: ‚Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni.‘ Sním o tom, že jednoho dne na červených kopcích Georgie budou synové bývalých otroků a synové bývalých otrokářů schopni spolu zasednout u stolu bratrství. Sním o tom, že jednoho dne i stát Mississippi, pouštní stát, mořený horkem nespravedlnosti a útisku, se změní na oázu svobody a spravedlnosti. Sním o tom, že moje čtyři děti budou jednoho dne žít v zemi, kde nebudou posuzováni podle barvy své kůže, ale podle svého charakteru.“ „Sním o tom, že jednoho dne tento národ povstane a bude skutečně žít podle svého kréda: ‚Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni.‘ Sním o tom, že jednoho dne na červených kopcích Georgie budou synové bývalých otroků a synové bývalých otrokářů schopni spolu zasednout u stolu bratrství. Sním o tom, že jednoho dne i stát Mississippi, pouštní stát, mořený horkem nespravedlnosti a útisku, se změní na oázu svobody a spravedlnosti. Sním o tom, že moje čtyři děti budou jednoho dne žít v zemi, kde nebudou posuzováni podle barvy své kůže, ale podle svého charakteru.“

15 Martin Luther King Martin Luther King byl zavražděn 4. dubna 1968 v 18:01 na balkóně motelu Lorraine v Memphisu v Tennessee. Martin Luther King byl zavražděn 4. dubna 1968 v 18:01 na balkóně motelu Lorraine v Memphisu v Tennessee. Kingova pohřbu se zúčastnilo asi 300 000 lidí, prezident Johnson mezi nimi chyběl. Dva měsíce po vraždě byl na letišti Heathrow zadržen podezřelý James Earl Ray a okamžitě byl převezen do Spojených států, kde byl za vraždu Martina Luthera Kinga odsouzen na 99 let vězení. Kingova pohřbu se zúčastnilo asi 300 000 lidí, prezident Johnson mezi nimi chyběl. Dva měsíce po vraždě byl na letišti Heathrow zadržen podezřelý James Earl Ray a okamžitě byl převezen do Spojených států, kde byl za vraždu Martina Luthera Kinga odsouzen na 99 let vězení.

16

17 Zpracoval: J.Vídeňský http://static.twoday.net/oraclesyndicate/images/Martin-Luther- King.jpg http://static.twoday.net/oraclesyndicate/images/Martin-Luther- King.jpg http://static.twoday.net/oraclesyndicate/images/Martin-Luther- King.jpg http://static.twoday.net/oraclesyndicate/images/Martin-Luther- King.jpg http://images.google.cz/imgres?imgurl=http://members.aol.com/klo ve01/images/martin.jpg&imgrefurl=http://members.aol.com/klove0 1/martinsp.htm&h=300&w=347&sz=22&hl=cs&start=37&tbnid=ALl vZS7zGPpY1M:&tbnh=104&tbnw=120&prev=/images%3Fq%3DMar tin%2BLuther%2BKing%26start%3D20%26gbv%3D2%26ndsp%3D 20%26svnum%3D10%26hl%3Dcs%26sa%3DN http://images.google.cz/imgres?imgurl=http://members.aol.com/klo ve01/images/martin.jpg&imgrefurl=http://members.aol.com/klove0 1/martinsp.htm&h=300&w=347&sz=22&hl=cs&start=37&tbnid=ALl vZS7zGPpY1M:&tbnh=104&tbnw=120&prev=/images%3Fq%3DMar tin%2BLuther%2BKing%26start%3D20%26gbv%3D2%26ndsp%3D 20%26svnum%3D10%26hl%3Dcs%26sa%3DN www.wikipedia.cz www.wikipedia.cz www.wikipedia.cz http://www.mlkonline.net/picturegallery/main.php/d/32-1/martin-luther- king-assasinated.JPG http://www.mlkonline.net/picturegallery/main.php/d/32-1/martin-luther- king-assasinated.JPG


Stáhnout ppt "Světoví šiřitelé demokratických myšlenek. Šiřitelé demokratických myšlenek Mahátma Gándhí Mahátma Gándhí Martin Luther King Martin Luther King."

Podobné prezentace


Reklamy Google