Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Akciová společnost Akciová společnost má základní kapitál tvořený jmenovitými hodnotami vydaných akcií. Tyto akcie odkupují akcionáři a to jsou vlastníci.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Akciová společnost Akciová společnost má základní kapitál tvořený jmenovitými hodnotami vydaných akcií. Tyto akcie odkupují akcionáři a to jsou vlastníci."— Transkript prezentace:

1 Akciová společnost Akciová společnost má základní kapitál tvořený jmenovitými hodnotami vydaných akcií. Tyto akcie odkupují akcionáři a to jsou vlastníci společnosti a o společnosti na valné hromadě rozhodují. Minimální základní kapitál je zákonem stanovený na Kč u společností bez veřejného úpisu akcií nebo Kč u společností s veřejným úpisem akcií. Zisk nebo ztrátu daní v přiznání k dani z příjmů právnických osob a akcionáři si mohou odsouhlasit výplatu dividend (podílů na zisku v akciové společnosti). Stejně jako společnost s ručením omezeným má i akciová společnost zákonem stanovený postup tvorby zákonného rezervního fondu pro případné budoucí ztráty. Společnost může založit jediný akcionář, maximální počet není stanoven.

2 Začátek podnikání U obchodních společností se rozlišuje okamžik: ◦ Založení společnosti  Jde o okamžik sepsání společenské smlouvy, zakladatelské listiny či smlouvy či jiného dokumentu, kterým se společnost zakládá. ◦ Vzniku společnosti  Jde o okamžik zapsání společnosti do Obchodního rejstříku. Společnost účtuje od okamžiku vzniku společnosti.

3 Začátek účtování Společnost při vzniku společnosti sestavuje zahajovací rozvahu. Ta může vypadat např.: AktivaPasiva Bankovní účty Základní kapitál Kč Pokud nejsou všechny vklady splaceny, používá se účet Pohledávky za upsaný vlastní kapitál. Pak zahajovací rozvaha může vypadat následovně: AktivaPasiva Bankovní účty Základní kapitál Kč Pohledávky Nebo jiné aktivum, které společníci do společnosti vložili


Stáhnout ppt "Akciová společnost Akciová společnost má základní kapitál tvořený jmenovitými hodnotami vydaných akcií. Tyto akcie odkupují akcionáři a to jsou vlastníci."

Podobné prezentace


Reklamy Google