Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

D E S Í T K A www.pavelpetr.cz Předpoklady subjektivní odpovědnosti Jednání (konání či opomenutí) Vznik škody Příčinná souvislost Protiprávnost Zavinění.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "D E S Í T K A www.pavelpetr.cz Předpoklady subjektivní odpovědnosti Jednání (konání či opomenutí) Vznik škody Příčinná souvislost Protiprávnost Zavinění."— Transkript prezentace:

1

2 D E S Í T K A www.pavelpetr.cz

3 Předpoklady subjektivní odpovědnosti Jednání (konání či opomenutí) Vznik škody Příčinná souvislost Protiprávnost Zavinění

4 Předpoklady subjektivní odpovědnosti Jednání (konání či opomenutí) Vznik škody Příčinná souvislost Protiprávnost Zavinění

5 Cestou po modré.. www.pavelpetr.cz David byl náruživý turista. Nejraději chodil do CHKO Beskydy. Jednou na jaře se rozhodl v horách přenocovat a protože byla zima, rozdělal si ohýnek a usnul. Oheň se rozhořel a rozšířil tak, že popelem lehlo deset hektarů lesa. Navrhněte postup řešení.

6 Příklad David www.pavelpetr.cz Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny § 26 Základní ochranné podmínky chráněných krajinných oblastí (1) Na celém území chráněných krajinných oblastí je zakázáno a) zneškodňovat odpady mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody, b) tábořit a rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody, c) vjíždět a setrvávat s motorovými vozidly a obytnými přívěsy mimo silnice a místní komunikace a místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody, kromě vjezdu a setrvávání vozidel orgánů státní správy, vozidel potřebných pro lesní a zemědělské hospodaření, obranu státu a ochranu státních hranic, požární ochranu a zdravotní a veterinární službu, d) povolovat nebo uskutečňovat záměrné rozšiřování geograficky nepůvodních druhů rostlin a živočichů, e) používat otrávených návnad při výkonu práva myslivosti, f) stavět nové dálnice, sídelní útvary a plavební kanály, g) pořádat automobilové a motocyklové soutěže, h) provádět chemický posyp cest, i) měnit dochované přírodní prostředí v rozporu s bližšími podmínkami ochrany chráněné krajinné oblasti.

7 Příklad Igor www.pavelpetr.cz Pan Igor byl zloděj. Věděl, že soused Pavel má v domě několik zlatých šperků, a když byl Pavel i se svou rodinou na dovolené, rozhodl se jej vykrást. Páčidlem si otevřel zadní dveře domu a vyšel do prvního patra. V obývacím pokoji ho zaujal vysoký proutěný košík. Když ho otevřel, vyskočil na něj zevnitř velký had, který Igora kousnul do ruky. Při vyšetřování vyšlo najevo, že had byl volně žijícím druhem, který je ohrožen na přežití, kterého si pan Pavel dovezl z Kuby, a nesplnil přitom všechny podmínky žádosti o povolení pro účely dovozu podle zák. o obchodování s ohroženými druhy, který upravuje ochranu volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, které jsou ohroženy na přežití, s cílem jejich zachování regulováním obchodu s nimi.

8 Příklad Archibald www.pavelpetr.cz Archibald zdědil po svém dědovi pozemek na vesnici, kde jako malý vyrůstal. Tento pozemek dlouho nikdo neobhospodařoval, dokonce jej místní lidé používali jako zkratku, když se chtěli dostat rychleji do vesnice. Pan Archibald se rozhodl, že si na svém pozemku udělá jezírko a bude tam lovit ryby. Začal tedy hloubit jámu. Večer si však skupina mladých lidí chtěla jako každý pátek zkrátit cestu na diskotéku ve vesnici, přičemž jeden z nich – Jiří – do jámy spadnul a zlomil si nohu. Archibald se bránil, že pozemek je jeho a že tam Jiří neměl co dělat.

9 Příklad Pepa www.pavelpetr.cz Pepa pronajímal část svého domu přes léto turistům. Dům byl ale vlhký a tak se Pepa domluvil se sousedem Richard, že mu dům do poloviny dubna opraví. Richard se ale k opravě neměl a Pepa se musel 16.dubna domluvit s profesionální firmou, že mu dům opraví. Práci však firma nemohla dokončit dříve něž 7.května a Pepa tak musel první „rekreanty“ odvolat.

10 Příklad Libor www.pavelpetr.cz Pan Libor byl členem skupiny rowdies. Po zápase mezi SK Sigma Olomouc a FC Slovan Liberec vyprovokoval hlasitým skandováním nadávek na protihrající mužstvo rvačku, v níž jej jeden z fanoušků chytil zezadu za ruce, aby se nemohl bránit, a druhý jej tloukl pěstmi tak, že mu vyrazil dva přední zuby. Pan Libor oba útočníky zažaloval pro újmu na zdraví. První z útočníků však tvrdil, že se Libora ani nedotknul, protože jej jenom držel a že za všechno může ten druhý útočník.

11 Příklad Věra www.pavelpetr.cz Paní Věra se ve vysokém stadiu těhotenství rozhodla, že si vyjede se svojí kamarádkou Světlanou na nákupy. Paní Světlana však měla řidičské oprávnění teprve krátkou dobu, nezvládla prudkou zatáčku při výjezdu z města a vyjela z jízdní dráhy. Následkem šoku začala paní Věra rodit. Po převozu do nemocnice však dítě v důsledku hrubého pochybení lékaře utrpělo otok mozku.

12 Příklad Lékárník www.pavelpetr.cz Skupina mladých lidí si vyjela s cestovní kanceláří na výlet autobusem. Jednomu z účastníků – Mirkovi – se během jízdy udělalo nevolno. Druhý z účastníků – pan Jaroslav (povoláním lékárník) mu nabídl lék, který měl s sebou pro vlastní potřebu, který byl podle jeho názoru nejlepší na trhu. Tento lék však snižoval aktivitu srdce a nebyl proto vhodný pro pacienty se srdečními chorobami. Pan Mirek si lék vzal, po jeho požití však upadnul do komatu, protože měl od narození slabé srdce.

13 Příklad Bavorák www.pavelpetr.cz Pan Marián odjel na měsíc na Kubu lovit želvy. Předtím požádal svého známého pana Evžena, aby mu po dobu jeho nepřítomnosti spravil turbodmychadlo. Automobil mu dovolil po dobu své nepřítomnosti užívat. Pan Evžen auto zaparkoval auto na hlídaném parkovišti firmy Saparkuj a Smis, s.r.o. Ráno 21.6.2009 však auto na svém místě nebylo. Policie konstatovala, že bylo odcizeno neznámým pachatelem. Pan Marián se z Kuby vrátil 10.7.2009 a hned den poté se obrátil na provozovatele parkoviště a uplatnil právo na náhradu škody. Společnost, však nijak nereagovala. Proto Marián podal žalobu. Při soudním jednání žalovaná namítala, že právo bylo uplatněno pozdě a navíc osobou, která k tomu nebyla oprávněna. Auto totiž zaparkoval a předmětnou smlouvu uzavřel pan Evžen.

14 Příklad Arpád www.pavelpetr.cz Paní Zdena venčila svou čivavu Arpáda na rušné ulici v centru Litovle. Více než jemu se věnovala hovoru se svou přítelkyní Karolínou, se kterou přešla na druhou stranu ulice. Když Arpád zpozoroval, že pánička je na druhé straně silnice a chtěl za ní přeběhnout vozovku, vběhl přímo pod kola rychle jedoucího (70 Km/h) BMW X5, které řídil fotbalista Kubeš. Pes na místě zemřel. Zničena byla i chromová maska vozu a přední světlomet vozu.

15 Výtluky Dr. Herbert si zakoupil nový Mercedes, se kterým se vydal na vyjížďku. Jako vesnický lékař si projížďku vychutnával jako příjemný relax. Na cestě minul značku pozor nerovná vozovka a třicet metrů za ní najel do díry a utrhl kolo. Celou cestu dodržoval povolenou rychlost. www.pavelpetr.cz

16 Zákon č. 13/1997 § 24 Omezení obecného užívání uzavírkami a objížďkami Provoz na dálnicích, silnicích, místních komunikacích a veřejně přístupných účelových komunikacích může být částečně nebo úplně uzavřen, popřípadě může být nařízena objížďka. Nikdo nemá nárok na náhradu případných ztrát, jež mu vzniknou v důsledku uzavírky nebo objížďky. www.pavelpetr.cz

17 Účelová komunikace Účelová komunikace je pozemní komunikace, která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků. Příslušný silniční správní úřad může na návrh vlastníka účelové komunikace a po projednání s příslušným orgánem Policie České republiky upravit nebo omezit veřejný přístup na účelovou komunikaci, pokud je to nezbytně nutné k ochraně oprávněných zájmů tohoto vlastníka. www.pavelpetr.cz

18 Výtluky http://www.ct24.cz/doprava/82483- znicite-si-auto-kvuli-dire-na-silnici- zadejte-nahradu-skody/ www.pavelpetr.cz

19 JUDIKATURA K PŘÍKLADŮM 25 Cdo 752/2003 Usnesení KS HK 20 Co 392/2001 23 Co 465/97 25 Cdo 863/2003 25 Cdo 1565/2001 www.pavelpetr.cz


Stáhnout ppt "D E S Í T K A www.pavelpetr.cz Předpoklady subjektivní odpovědnosti Jednání (konání či opomenutí) Vznik škody Příčinná souvislost Protiprávnost Zavinění."

Podobné prezentace


Reklamy Google