Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ÚNOR Mgr. Michal Oblouk. PRANOSTIKY Únor bílý - pole sílí. Únorová voda - pro pole škoda. Kdyby měl únor tu moc jako leden, nechal by v krávě zmrznout.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ÚNOR Mgr. Michal Oblouk. PRANOSTIKY Únor bílý - pole sílí. Únorová voda - pro pole škoda. Kdyby měl únor tu moc jako leden, nechal by v krávě zmrznout."— Transkript prezentace:

1 ÚNOR Mgr. Michal Oblouk

2 PRANOSTIKY Únor bílý - pole sílí. Únorová voda - pro pole škoda. Kdyby měl únor tu moc jako leden, nechal by v krávě zmrznout tele. Netrkne-li únor rohem, šlehne ocasem. Když v únoru mráz ostro drží, to dlouho již nepodrží. Když únor vodu spustí, ledem ji březen zahustí. Leží-li kočka v únoru na slunci, jistě v březnu poleze za kamna. Když skřivánek v únoru zpívá, brzy se pod nosem slívá. V únoru když skřivan zpívá, velká zima potom bývá. Skřivánek-li v únoru zpívat počne, v dubnu jistě umlkne. Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky. V únoru-li vítr neburácí, jistě v dubnu krovy kácí. V únoru prudký severníček - hojné úrody bývá poslíček. Když větrové na konec února uhodí, moc obilí se na poli neurodí. V únoru sníh a led - v létě nanesou včely med. Mnoho mlh v únoru přivodí mokré léto. Co si únor zazelená - březen si hájí; co si duben zazelená - květen mu to spálí. Teplý únor - studené jaro, teplé léto. Je-li v únoru zima a sucho, bývá prý horký srpen.

3 2. ÚNORA Světový den mokřadů Na Hromnice zima s létem potkala se. Na Hromnice musí skřivánek vrznout, i kdyby měl zmrznout. Jak dlouho skřivánek před Hromnicemi zpívá, tak dlouho po nich bude mlčet. Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro. Svítí-li slunce na Hromnice, bude zimy o šest neděl více. Na Hromnice jasná noc - bude ještě mrazů moc. Když na Hromnice svítí, budou dlouhé niti. Svítí-li slunce na Hromnice, hojnost žita i pšenice. Tmavé Hromnice - sedláka radost; jasno-li ale, sněží ještě dost. Na Hromnice - chumelice, netrvá pak zima více. Když o Hromnicích sněží, jaro není daleko. Jestli na Hromnice mrzne a sněží, úrodný rok na to běží. Na Hromnice - sněžnice, medvěd otvírá boudu; není-li vánice, zavírá ji. Přejdou Hromnice - konec sanice. O Hromnicích déšť - na jaře sníh; o Hromnicích sníh - na jaře déšť. Když na Hromnice ze střech teče, zima dlouho se povleče. Zelené Hromnice - bílé velikonoce. Na Hromnice o hodinu více.

4 4. ÚNORA Světový den boje proti rakovině 1808 * Josef Kajetán Tyl -český spisovatel a dramatik 1820 * Božena Němcová -česká spisovatelka 1994 – začala vysílat televize Nova O svaté Veronice bývá ještě sanice. Svatá Veronika seká ledy z rybníka.

5 6. ÚNORA 1905 * Jan Werich -český filmový a divadelní herec, spisovatel, dramatik a filmový scenárista Svatá Dorota také na sníh bohatá. Svatá Dorota stromy sněhem ometá. Na svatou Dorotu odmeť sníh od plotu. Na svatou Dorotu rádo teče do botů. O svaté Dorotě uschne košile na plotě. Když na Dorotu svítí slunce, ponesou hodně slepice.

6 7. ÚNORA 1812 * Charles Dickens -anglický spisovatel, nejvýznamnější romanopisec 19. století Svatý Radko - na poli hladko.

7 8. ÚNORA 1828 * Jules Verne -francouzský spisovatel dobrodružné literatury, jeden ze zakladatelů vědeckofantastické literatury

8 11. ÚNORA Světový den nemocných 1847 * Thomas Alva Edison -americký vynálezce (fonograf, žárovka, elektroměr, dynamo, kinofilm, elektromobil, gramofonová deska)

9 12. ÚNORA 1809 * Charles Darwin -britský přírodovědec a zakladatel evoluční biologie (evoluční teorie) 1809 * Abraham Lincoln -16. prezident USA v době občanské války (1861 – 1865) -zrušil otroctví, zastřelen atentátníkem

10 14. ÚNORA Svátek zamilovaných Sv. Valentýn -katolický kněz, který zemřel mučednickou smrtí -původně anglosaský svátek -posílají se dárky, květiny a cukrovinky s tematikou srdce jako symbolu lásky -legenda: Claudius II., vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali, Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry, byl zatčen a později popraven Na svatého Valentina zamrzne i kolo mlýna. Svatý Valentínek - jara tatínek.

11 15. ÚNORA 1564 * Galileo Galilei -italský astronom, filozof a fyzik -jako první pomocí vylepšeného dalekohledu pozoroval oblohu 1972 * Jaromír Jágr -český lední hokejista

12 17. ÚNORA 1853 * Jaroslav Vrchlický -český spisovatel, básník, dramatik a překladatel

13 18. ÚNORA 1932 * Miloš Forman -režisér, scenárista a herec českého původu, který žije v USA 1745 * Alessandro Volta -italský fyzik, vynálezce elektrického článku a kondenzátoru O svatém Šimoně schází sníh ze stráně.

14 21. ÚNORA 1846 * Svatopluk Čech -český básník, prozaik a novinář Mezinárodní den boje proti kolonialismu Mezinárodní den mateřského jazyka Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu

15 22. ÚNORA 1732 * George Washington -americký voják a politik, 1. prezident USA 1998 - čeští hokejisté získali zlatou medaili na zimních olympijských hrách v Naganu Je-li na Stolici svatého Petra zima, ještě dlouho potrvá. Je-li na svatého Petra nastolení mráz, bude mrznout ještě 14 dní. O svatém Petru nastolení je-li mráz, po 40 dní mu konec není. Evropský den obětí zločinu Den sesterství – celosvětový svátek skautů

16 24. ÚNORA 1830 * Karolína Světlá -česká spisovatelka 1912 * Jiří Trnka -český ilustrátor, jeden ze zakladatelů českého animovaného filmu Svatý Matěj ledy láme, nemá-li jich nadělá je. Svatý Matěj boří mosty, nebo staví. Svatý Matěj zimu tratí, když netratí, obohatí. Na svatého Matěje každá myší díra se zavěje. Na svatého Matěje do závěje naleje. Na svatého Matěje pije skřivan z koleje. Prší-li na svatého Matěje, bude se brzy síti.

17 25. ÚNORA 1842 * Karel May -německý spisovatel dobrodružných románů (Vinnetou) 1948 -prezident Beneš přijal demisi ministrů a doplnil vládu podle Gottwaldovy předlohy, protestní demonstrace české inteligence byla potlačena, účastníci byli zatýkáni, byl završen komunistický převrat Pamětní den české inteligence a Konfederace politických vězňů obětem komunistického převratu a totalitní doby

18 26. ÚNORA 1878 * Ema Destinnová -česká operní pěvkyně 1802 * Victor Hugo -francouzský básník, prozaik a dramatik

19 ZDROJE http://pranostiky.wz.cz/php/prans.php?mid=2 http://www.garten.cz/a/cz/4925-unor-v-zahrade-3/ http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Kajet%C3%A1n_Tyl http://cs.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BEena_N%C4%9Bmcov%C3%A1 http://nejvetsicech.webnode.cz/slavne-osobnosti-hiostorie/jan-werich/ http://cs.wikipedia.org/wiki/Charles_Dickens http://cs.wikipedia.org/wiki/Jules_Verne http://cs.wikipedia.org/wiki/Thomas_Alva_Edison http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Valentin http://cs.wikipedia.org/wiki/Den_svat%C3%A9ho_Valent%C3%BDna http://cs.wikipedia.org/wiki/Galileo_Galilei http://cs.wikipedia.org/wiki/Jarom%C3%ADr_J%C3%A1gr http://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Vrchlick%C3%BD http://cs.wikipedia.org/wiki/Svatopluk_%C4%8Cech http://cs.wikipedia.org/wiki/Karolina_Sv%C4%9Btl%C3%A1 http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=657 http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_May http://cs.wikipedia.org/wiki/25._%C3%BAnor http://cs.wikipedia.org/wiki/Ema_Destinnov%C3%A1 http://cs.wikipedia.org/wiki/Victor_Hugo http://cs.wikipedia.org/wiki/Milo%C5%A1_Forman http://cs.wikipedia.org/wiki/Alessandro_Volta http://cs.wikipedia.org/wiki/George_Washington http://cs.wikipedia.org/wiki/Charles_Darwin http://cs.wikipedia.org/wiki/Abraham_Lincoln


Stáhnout ppt "ÚNOR Mgr. Michal Oblouk. PRANOSTIKY Únor bílý - pole sílí. Únorová voda - pro pole škoda. Kdyby měl únor tu moc jako leden, nechal by v krávě zmrznout."

Podobné prezentace


Reklamy Google