Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Hyperbola je množina bodů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Hyperbola je množina bodů."— Transkript prezentace:

1 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Hyperbola je množina bodů v rovině, které mají od dvou daných různých bodů F 1, F 2, které nazýváme ohniska, konstantní absolutní hodnotu rozdílu vzdáleností, která je menší než vzdálenost ohnisek. Platí: Hyperbola

2 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Hyperbola F 1, F 2 ohniska, e – excentricita – hlavní osa a>0 –hlavní poloosa b>0 –vedlejší poloosa A,B – hlavní vrcholy s, s’ – asymptoty ( přímka, která se ke kuželosečse neomezeně blíží, ale nemá s ní žádný společný bod.)

3 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Je-li, je to rovnoosá hyperbola. Osová rovnice hyperboly se středem v počátku Rovnice hyperboly se středem v bodě S = O hlavní osa je osa x : Rovnice elipsy se středem v bodě S = O, hlavní osa je osa y :

4 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Rovnoosá hyperbola Velikosti poloos jsou si rovny a asymptoty splývají se souřadnicovými osami Nepřímá úměrnost

5 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Hyperbola Rovnice asymptot směrový úhel směrnice

6 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Osová rovnice hyperboly s posunutým středem Rovnice hyperboly se středem v bodě S = [ m; n] o || x : Rovnice hyperboly se středem v bodě S = [ m; n] o || y :

7 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Každá osová rovnice hyperboly lze převést na obecný tvar: nebo Obecná rovnice hyperboly Obráceně to neplatí! Rovnice ve tvaru nemusí být rovnicí hyperboly.

8 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ p … sečna t … tečna n … vnější přímka nemá spol. body Vzájemná poloha přímky a hyperboly m – přímka rovnoběžná s asymptotou 1 spol. bod

9 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Vzájemná poloha přímky a hyperboly: v AG ji zkoumáme tak, že řešíme soustavu rovnic: příp. Soustava může mít: 1 řešení – tečna (nebo přímka rovnoběžná s asymptotou) 2 řešení – sečna 0 řešení – vnější přímka

10 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Tečna k hyperbole Rovnice tečny t k hyperbole v bodě dotyku Je-li rovnice hyperboly pak tečna má rovnici Je-li rovnice hyperboly pak tečna má rovnici Obdobně je-li o || y.


Stáhnout ppt "Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Hyperbola je množina bodů."

Podobné prezentace


Reklamy Google