Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mechanické vlastnosti celulózových vláken Autor: Ayya Badmaeva Vedoucí pracé: Ing. Ludmila Fridrichová, Ph.D.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mechanické vlastnosti celulózových vláken Autor: Ayya Badmaeva Vedoucí pracé: Ing. Ludmila Fridrichová, Ph.D."— Transkript prezentace:

1 Mechanické vlastnosti celulózových vláken Autor: Ayya Badmaeva Vedoucí pracé: Ing. Ludmila Fridrichová, Ph.D.

2  Téma této práce je zaměřeno na porovnání změny mechanických vlastností vláken z regenerované celulózy při různých hodnotách relativní vlhkosti ovzduší.  Byly ověřovány vlastnosti viskózových vláken, dále byla prověřována vlákna lyocelová.  Změna tloušťky vláken při různých vlhkostech je zjišťována pomocí obrazové analýzy Lucia G.

3 Úvod  Vlákno je základní stavební jednotkou celé textilní výroby.  Vlastnosti chemických i přírodních vláken se promítají do vlastností finálního výrobku.

4  Počátek textilní výroby sahá hluboko do dávnověku, kdy lidé používali textilie z přírodních vláken k odívání.  Od té doby však uplynulo mnoho desítek tisíc let a celý textilní průmysl se díky pokroku změnil k nepoznání.

5 Rozdělení chemických vláken z přírodních polymerů  Regenerovaná celulóza  Viskózová vlákna  Měďnatá vlákna  Lyocelová vlákna  Deriváty celulózy  Acetátová vlákna - Triacetát - Sedmiadiacetátová vlákna  Nitrátová vlákna

6  Regenerované bílkoviny  Rostlinné bílkoviny - Arašídová vlákna - Sojová vlákna - Kukuřičná vlákna - Vlákna z podzemnice olejné  Živočišné bílkoviny - Kaseinová vlákna - Vlákna z keratinu odpadové vlny - Vlákna z fibroinu z odpadů z přírodního hedvábí

7  Ostatní přírodní polymery  Alginátová vlákna  Chitinová vlákna

8 Schéma výroby viskózových vláken

9 Experiment  Na zkušebním přístroji Vibroskop 400 byla stanovena jemnost použitých a testovaných vláken.  Pevnost, tažnost a poměrná pevnost vláken byla měřena na přístroji Vibrodyn 400.  Pomocí přístroje Lucia G byla provedena obrazová analýza.

10  Během experimentu byly měřeny mechanické vlastnosti šesti druhů celulózových vláken.  příčný řezpodélný řez

11  Dále byly zkoumány tři typy lyocelových vláken.  příčný řezpodélný řez

12 Testování – Lucia G  Lucia G je systém, který je určen ke zpracování a analyzování obrazu na základě matematické morfologie.  Princip programu Lucia G spočívá v pojetí analyzovaného objektu jako množiny bodů. Systém Lucia G umožňuje zobrazení zkoumaného vzorku na monitoru, jeho výstupní informací je tedy obraz, určený k dalšímu zpracování.  Tento obraz je také známý jako mikrofotografie.

13 Měřící zařízení obrazové analýzy Lucia G

14 ZÁVĚR  Mechanické vlastnosti měřených vzorků byly zjišťovány na přístrojích Vibroskop 400 a Vibrodyn 400. Při měření pevnosti vláken bylo experimentálně zjištěno, že nejvyšší poměrné pevnosti dosáhly vlákna seacel pure. Nejnižší poměrná pevnost byla zjištěna u vláken viskózy lesklé a smartcel sensitive. Z toho je patrné, že výsledek experimentu byl ovlivněn výchozí jemností zkoumaných vláken a jejich průměrem.

15 SEZNAM LITERATURY  [1]Skalová V.: Porovnání mechanických vlastností vláken z regenerované celulózy při různých hodnotách vlhkosti. Bakalářská práce, Technická univerzita Liberec, fakulta textilní, 2011  [2]Militký, J.:Textilní vlákna. Liberec, 2002. 238 s. ISBN 80-7083-644-X

16 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Mechanické vlastnosti celulózových vláken Autor: Ayya Badmaeva Vedoucí pracé: Ing. Ludmila Fridrichová, Ph.D."

Podobné prezentace


Reklamy Google