Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/"— Transkript prezentace:

1 Mateřská škola, Základní škola a praktická škola, Horní Česká 15, Znojmo
EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Název projektu: Inovace školství Šablona – název: III. Využití ICT číslo: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Zpracovala: Hana Kloudová Předmět: Přírodopis Název produktu: Pohlavní orgány člověka, rozmnožování, pohlavní nemoci Číslo produktu: VY_32_INOVACE_12_222 Použito: Třída: VIII.A Anotace: Seznámení s pohlavním ústrojím člověka, podstatou rozmnožování, těhotenstvím, antikoncepcí a přehledem pohlavních chorob.

2 Pohlavní orgány Slouží k rozmnožování člověka

3 Mužské pohlavní orgány

4 Mužské pohlavní žlázy jsou varlata
Mužské pohlavní žlázy jsou varlata. Jsou uložena v šourku mimo tělo, protože potřebují pro svůj vývoj o 4 stupně nižší teplotu než je v těle. Ve varlatech se tvoří mužské pohlavní buňky – spermie. V nadvarleti spermie dozrávají. V prostatě se tvoří látky, které spolu se spermiemi vytvoří chám (semeno). Chámovodem se dostává do penisu a při pohlavním styku vniká do pohlavních orgánů ženy.

5 Ženské pohlavní orgány
pochva

6 Ženské pohlavní žlázy jsou vaječníky, kde se vytvářejí pohlavní buňky: vajíčka. Zralé vajíčko sestupuje vejcovody do dělohy, kde se může setkat se spermií, která ho oplodní a v děloze se pak vyvíjí zárodek a plod. Pochva (vagína) je trubice, která spojuje dělohu s poševním otvorem. Žena už se narodí asi s milionem nezralých vajíček. Začnou jí dozrávat kolem 12. roku. Po přechodu (kolem 50 let) dozrávání končí.

7 Menstruace je součást menstruačního cyklu, který je řízen hormony.
Pokud zralé vajíčko není v děloze oplozeno, zaniká a odchází spolu s částí sliznice a trochou krve z těla pochvou ven. Krvácení trvá asi 5 dní a cyklus se opakuje asi po 30 dnech. HYGIENICKÉ POMŮCKY

8 Vývoj lidského plodu Při pohlavním styku může dojít k oplození – splynutí spermie s vajíčkem. Zárodek se zachytí v děloze a postupně kolem sebe vytváří placentu – plodový koláč. Od druhého měsíce už mluvíme o plodu – má lidskou podobu a velikost asi 3 cm. Jsou vytvořeny základy všech orgánů. 2. měsíc

9 8. měsíc Plod roste a začíná činnost většiny jeho orgánů. Plod je spojen pupeční šňůrou s placentou, ze které je plod vyživován. * Vývoj plodu – těhotenství ženy – trvá asi 9 měsíců. Končí porodem – žena plod vytlačí z dělohy. Běžný novorozenec měří kolem 50 cm a váží asi 3 kg. Někdy se dítě narodí předčasně – je nedonošené a vkládá se do inkubátoru.

10 POHLAVNÍ NEMOCI se přenášejí pohlavním stykem. Je vždy nutné jít k lékaři! KAPAVKA – hnisavý výtok z pohlavních orgánů. Může způsobit neplodnost. SYFILIS – změny na pohlavních orgánech a těle, až postižení mozku a míchy.

11 AIDS Je smrtelná nemoc, kterou způsobuje virus HIV.
Je oslabena imunita člověka, jeho odolnost vůči nemocem. Nemoc se přenáší stykem s krví nemocného člověka a tělními tekutinami v pohlavních orgánech.

12 ANTIKONCEPCE Antikoncepční metody slouží k zabránění nechtěného těhotenství. Některé metody: KONDOM (preservativ) – chrání také proti AIDS a pohlavním nemocem PILULKY – předepisuje lékař NITRODĚLOŽNÍ TĚLÍSKO – zavedeno do těla ženy …..

13 Vložené obrázky: [online] [cit ]. Dostupné z WWW: <http://mladazena.maminka.cz/assets/mlada-zena/maminka/materstvi/28b_2.jpg >. S.1,2 [online] [cit ]. Dostupné z WWW: <http://www.andulla.cz/PovidejmeSiOTom/ReprodukcniOrganyMuze.jpg >. S.3 [online] [cit ]. Dostupné z WWW: <http://www.andulla.cz/PovidejmeSiOTom/ReprodukcniOrganyZeny.jpg >. S.5 [online] [cit ]. Dostupné z WWW: <http://nd01.jxs.cz/613/098/a91f87d766_ _o2.jpg >. S.7 [online] [cit ]. Dostupné z WWW: <http://img.signaly.cz/blogy/t/o/b.signaly.cz/ dev%C3%ADtit%C3%BDdenn%C3%AD%20embryo.jpg >. S.8 [online] [cit ]. Dostupné z WWW: <http://img.ella.centrum.cz/photos/2010/06/07/ lidsky-plod-ve-tretim-trimestru_.jpg >. S.9 [online] [cit ]. Dostupné z WWW: <http://www.virtual.unal.edu.co/cursos/medicina/ /lecciones/cap2/imgLeccion2/cap2-114a.jpg >. S.10 sifilis 2 [online] [cit ]. Dostupné z WWW: <http://www.infecto.edu.uy/espanol/revisiontemas/5a/SIFMANO.JPG sifilis 2 >. S.10 [online] [cit ]. Dostupné z WWW: <http://filipspagnoli.files.wordpress.com/2008/06/aids-patient.jpg >. S.11 [online] [cit ]. Dostupné z WWW: <http://www.kondom.cz/editor/filestore/Image/jak04.jpg >. S.12 [online] [cit ]. Dostupné z WWW: <http://www.naseantikoncepce.cz/img_web/kondomy_krabicka.jpg >. S.12

14 Texty: KROULÍKOVÁ, Jarmila; KROULÍK, Josef. Přírodopis 8 - pro 8. ročník zvláštní školy. Praha : Septima, s.

15


Stáhnout ppt "EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/"

Podobné prezentace


Reklamy Google