Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

K osobitým projevům lidového umění patřily v historii ručně malované kraslice. Staročeské způsoby barvení vajíček barva žluto-oranžová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "K osobitým projevům lidového umění patřily v historii ručně malované kraslice. Staročeské způsoby barvení vajíček barva žluto-oranžová."— Transkript prezentace:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12 K osobitým projevům lidového umění patřily v historii ručně malované kraslice. Staročeské způsoby barvení vajíček barva žluto-oranžová - odvar z cibulových slupek světle žlutá - lipový květ nebo kmín citrónově žlutá - kopřivový kořen barva žlutá - šafrán barva červenohnědá - odvar ze slupek cibule a octa barva červená - červ. zelí růžová - šťáva z červené řepy barva červená až fialová - šťáva z borůvek barva tmavě zelená - voda ze špenátu nebo mladého žita barva hnědá - odvar z dubové kůry modrá - odvar z olšové kůry, šišek barva tmavě zelená až černá - odvar z olšové kůry nebo saze barva rezavá až hnědá - čaj

13 Již v roce 1959 proběhla v Praze celostátní soutěž "O nejkrásnější kraslici". Tehdy se úspěšně zúčastnila i malířka z Horního Němčí paní Marie Jankových (viz foto) z Dolního Němčí, která malovala vzory kraslic – "Staré krojové výšivky".

14

15 Pštrosí kontra slepičí

16

17

18 © 21. 3. 2009 JS www.jkk.estranky.cz hudba: FT Prim - Jarní vánek


Stáhnout ppt "K osobitým projevům lidového umění patřily v historii ručně malované kraslice. Staročeské způsoby barvení vajíček barva žluto-oranžová."

Podobné prezentace


Reklamy Google