Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZÁKLADNÍ ŠKOLA PODBOŘANY, HUSOVA 276, OKR LOUNY Autor:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZÁKLADNÍ ŠKOLA PODBOŘANY, HUSOVA 276, OKR LOUNY Autor:"— Transkript prezentace:

1 ZÁKLADNÍ ŠKOLA PODBOŘANY, HUSOVA 276, OKR LOUNY Autor:
Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA PODBOŘANY, HUSOVA 276, OKR LOUNY Autor: MGR. OLGA FILÍPKOVÁ Název: VY_32_INOVACE_479_ŽIVOČICHOVÉ_ V_ LÉTĚ Téma: Živočichové v létě – savci, ptáci, hmyz Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Zkopíruj si logo EU do své práce Anotace:

2 Anotace Tato prezentace slouží k výkladu látky v předmětu člověk a jeho svět pro žáky ve 4. ročníku. Seznámí se s některými druhy savců, kteří vyvádějí svá mláďata v létě. Seznámí se s krmivými a nekrmivými druhy ptáků. Seznámí se s několika druhy hmyzu.

3 Datum vytvoření: Klíčová slova: ochranné zbarvení, krmiví a nekrmiví ptáci, ptáci hrabaví, hmyz, trubci, dělnice

4 Živočichové v létě Živočichové v létě vyvádějí svá mláďata.
Mláďata napodobují své rodiče a začínají se osamostatňovat. Samice s mláďaty mají ochranné zbarvení, které je chrání před útoky nepřátel. V létě je kolem nás plno hmyzu.

5 Některé samice a jejich mláďata barevně splývají s okolním prostředím
Některé samice a jejich mláďata barevně splývají s okolním prostředím. Je to jejich ochranné zbarvení. Např.: srna obecná Srnčata zůstávají několik prvních dnů skryta v husté vegetaci, kam je chodí matka krmit. V případě, že samice ucítí v blízkosti mláděte pach dravce nebo člověka, často mládě opouští.

6 Zajíc polní Je býložravec. Velmi rychle běhá ( 40 až 70 km v hod.) Protože má přední nohy krátké oproti zadním, běhá rychleji do kopce než z kopce. Mláďata se rodí plně osrstěna a vidí na rozdíl od králíka divokého. Zaječka odrodí během roku 7 – 10 mláďat.

7 Ptáci, kteří po vylíhnutí krmí svá mláďata se nazývají krmiví.
Patří mezi ně např. vlaštovka obecná, jiřička obecná. Některé druhy ptáků hned po vylíhnutí umí chodit a samice je naučí vyhrabávat potravu. Jsou to ptáci nekrmiví. Patří sem např. bažant obecný.

8 Jiřička obecná Vlaštovka obecná
Hmyzožraví ptáci jsou v dobu, kdy krmí svá mláďata velmi užiteční, protože pochytají obrovské množství škodlivého hmyzu. Vlaštovka obecná

9 Bažant polní Koroptev polní
Nekrmiví ptáci učí svá mláďata vyhrabávat a sbírat potravu. Koroptev polní Ptáci, kteří vyhrabávají potravu silnýma nohama, nazýváme ptáci hrabaví.

10 Hmyz V letním období pozorujeme v přírodě mnoho druhů hmyzu. Vosa obecná Staví si své hnízdo v zemi, např. v lesích, podél břehů cest, také v dutinách nad zemí. Přezimující oplodněná králova se probouzí na jaře a vybírá si vhodné místo pro založení nové vosí kolonie. Naklade vajíčka do postavených buněk a koncem léta se z nich vylíhnou nové dělnice.

11 Včela medonosná Včely žijí ve společenstvu zvaném včelstvo. Včelstvo je složeno z jedné matky, mnoha dělnic a určitého množství trubců. Mezi včelami funguje dokonalá dělba práce. Matka klade vajíčka. Trubci oplodňují mladé matky a zahřívají plod. Dělnice se starají o vše potřebné – nosí potravu, zpracovávají med, konzervují pyl, staví plástve, krmí matku trubce i plod,…

12 Mšice Mšice parazitují na rostlinách a sají z nich rostlinné šťávy. Proto se považují za škodlivý hmyz. Některé mšice žijí v symbióze s mravenci, kteří je chrání před nepřáteli např. slunéčky

13 Ruměnice pospolná Je hojně rozšířený druh ploštice.
Velmi často se vyskytuje ve větších skupinách. Lidově se označuje muzikant, maruška nebo kněžíček. Vyskytuje se v parcích, aleji s akáty nebo kaštany, na hřbitovech, na lípách, …

14 Šídlo Žije na zarostlých rybnících. Je výborný a rychlý letec. Dokáže létat i několik hodin v kuse nad vodní hladinou. Během letu loví potravu ( mouchy).

15 Škvor obecný Je známo kolem 1800 druhů škvorů. V Česku žije 7 druhů.
Klíšťky slouží k obraně, k lovu nebo k uspořádání blanitých křídel. Jsou všežravci, loví jen bezobratlé. Okusují části rostlin i ovoce. Při přemnožení mohou škodit na rostlinách.

16 Kobylka zelená Jejich křídla jsou přeměněna v kožovité krytky.
Jejich ústní ústrojí je kousací, dlouhé zadní nohy skákavé. Jsou masožravé.

17 Cvrček domácí Je nevítaným obyvatelem vytápěných budov po celém světě. Požírá uskladněné potraviny a v noci obtěžuje hlasitým cvrkáním. To vydávají pouze samečci třením křídel o sebe. Cvrček může infikovat potravu a tím přenášet choroby např. salmonelu, roztoče a bakterie.

18 Použité zdroje DE:USER:FMICKAN. Soubor:Feldhase.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 18:58 [cit ]. Dostupné z: Soubor:Bysvale.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 11:52 [cit ]. Dostupné z: CLAUS ABLEITER. Soubor:Zwei Jungschwalben im Nest.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 21:01 [cit ]. Dostupné z: MALENE THYSSEN. Soubor:Landsvale.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 13. června 2004( ), , 09:22 [cit ]. Dostupné z: LUKASZ LUKASIK. Soubor:Phasianus colchicus 2 tom (Lukasz Lukasik).jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 15:55 [cit ]. Dostupné z: MAREK SZCZEPANEK. Soubor:Perdix perdix (Marek Szczepanek).jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 22:38 [cit ]. Dostupné z: Soubor:Common wasp, Queen and nest.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 00:33 [cit ]. Dostupné z: Soubor:Apis mellifera bi.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 19:40 [cit ]. Dostupné z: ANDRÉ KARWATH. Soubor:Aphididae (aka).jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 17:15 [cit ]. Dostupné z:

19 ANDRÉ KARWATH. Soubor:Pyrrhocoris apterus (aka). jpg
ANDRÉ KARWATH. Soubor:Pyrrhocoris apterus (aka).jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 18:46 [cit ]. Dostupné z: Soubor:Anax imperator female.jpg Z Wikipedie, otevřené encyklopedie. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 22:28, , 19:49 [cit ]. Dostupné z: PAULT. Soubor:Brachytron pratense.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 15:34 [cit ]. Dostupné z: ARTMECHANIC. Soubor:Forficula auricularia.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 21:03, , 09:09 [cit ]. Dostupné z: ANDRZEJ BARABASZ. Soubor:Tettigonia viridissima AB.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 17:06 [cit ]. Dostupné z: LUIS FERNÁNDEZ GARCÍA L. FDEZ. Soubor:Acheta-domestica-1.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , 22:37 [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "ZÁKLADNÍ ŠKOLA PODBOŘANY, HUSOVA 276, OKR LOUNY Autor:"

Podobné prezentace


Reklamy Google