Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

© 2010 by Natan Ledvoň (V programu Microsoft Office PowerPoint nebo OpenOffice.org Impress)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "© 2010 by Natan Ledvoň (V programu Microsoft Office PowerPoint nebo OpenOffice.org Impress)"— Transkript prezentace:

1 © 2010 by Natan Ledvoň (V programu Microsoft Office PowerPoint nebo OpenOffice.org Impress)

2 Základní pravidla - text Text je základním prvkem prezentace. Vyvaruj se stálému opakování stejných slov. Prezentace musí být stručná a výstižná - nejlépe psaná v bodech. Souvislé texty by neměly být dlouhé. Všechna slova, kterým nerozumíš musíš vysvětlit. (Nebo je tam vůbec nedávej!) PAMATUJ! Je lepší prezentace s deseti snímky na 5 – 10 minut, než prezentace se 100 snímky na celou hodinu! Pokud do prezentace nakopíruješ půlku Wikipedie, tak je to úplně k ničemu!

3 Základní pravidla - písmo Používej maximálně 3 druhy fontů (font = písmo). ( NADPIS, text, zvýraznění ) Používej šablony písma. Velikost textu by měla být asi 18 – 24 bodů, jinak ho posluchači vzadu nemusí vůbec přečíst! Pro každou úroveň textu (nadpis, podnadpis, text…) použij stejný typ textu (písmo, barva, styl). Používej standardní fonty. Každý počítač (např. ve škole) nemusí mít nainstalovaná písma, která máš doma!

4 Základní pravidla - barvy Barevnost prezentace nesmíš přehánět. Používej jednotný styl barev. Urči si maximálně 5 barev, které v prezentaci budeš používat. Pamatuj na to, že prezentace vypadá úplně jinak doma na monitoru a ve škole na dataprojektoru! Dataprojektor promítá barvy na stěnu méně jasné. Musíš zvolit velmi kontrastní barvy, např. bílou a černou, což je ideální stav. ŠABLONY ZDARMA ŠABLONY ZDARMA

5 Základní pravidla - animace Existují 2 druhy animací: přechody mezi snímky a animace objektů (textu). Přechody mezi snímky: Použij maximálně 2 druhy. Animace objektů a textu používej s mírou. Příliš mnoho různých efektů může být na první pohled působivé, ale zbytečně odvádí pozornost posluchačů. PAMATUJ! Radši méně, než více animací.

6 Základní pravidla - zdroje Na konci prezentace je dobré uvést zdroje neboli citace. Informace, které najdeš se pokus ověřit. Pamatuj, že všechny fotky nejsou zdarma. Můžeš použít fotky třeba fotky z: Má to však jeden háček – musíš vyhledávat v Angličtině… Zdroj typu „Google“ není zdrojem. Google vyhledávač může informace pouze vyhledat. Citace musíš uvádět v mezinárodním tvaru. S tím ti pomůžou např. internetové generátory citací jako je tento: GENERÁTOR CITACÍ GENERÁTOR CITACÍ WIKIMEDIA COMMONS WIKIMEDIA COMMONS

7 Základní pravidla - přednes Když ve škole přednášíš referát, je jasné, že musíš mluvit pomalu, nahlas a zřetelně. Tvůj referát by neměl přesáhnout 15 minut. Na úvod je dobré seznámit posluchače s tím, jak bude tvůj referát probíhat. Můžeš jim přečíst něco jako osnovu tvého referátu. Pokus se zapamatovat si co nejvíce bodů. Velmi důležitý je také oční kontakt. Když mluvíš, často se dívej na své posluchače a pokus se mluvit zpaměti. Občas prohoď nějaký vtípek nebo zajímavost, která na chviličku odvede pozornost a uvolní atmosféru ve třídě. (Nepřežeň to! )

8 Základní pravidla - struktura Prezentace by měla být systematická. Referát by měl začít úvodem. Dále můžeš pokračovat tím, že stručně popíšeš, o čem budeš mluvit. Potom se postupně dostávej do dalších podrobností… Na závěr je dobré shrnout, o čem jsi mluvil a dát posluchačům prostor pro otázky k tématu.

9 Tvorba originální prezentace Zde je několik nápadů pro vytvoření opravdu kvalitního a zábavného referátu: Do prezentace můžeš přidat fotky nebo videa. Pokud máš mikrofon, můžeš spolužáky překvapit tím, že část prezentace namluvíš. Jestliže máš k tématu nějaké „hmatatelné věci“, můžeš je poslat po třídě. Tím referát zpestříš.

10 Technické problémy (1/2) PAMATUJ! Video, zvuk, nebo zvláštní fonty (písma) na počítači ve škole vůbec nemusí fungovat. Pokud je v prezentaci máš, použij funkci: Nezapomeň zatrhnout položky „Propojené soubory“ a „Vložená písma TrueType“. Docílíš tím toho, že na počítači ve škole budou bez problémů fungovat videa, zvuky a všechna písma použitá v prezentaci. Výslednou složku můžeš vypálit na disk nebo zkopírovat do složky. BALENÍ PREZENTACE PRO CD* * Tato funkce je dostupná pouze v novějších verzích programu Microsoft Office PowerPoint, nikoli v programu OpenOffice.org Impress.

11 Technické problémy (2/2) Mysli na to, že ve škole nemusí být verze programu, který máš doma. Zjisti, která verze programu je ve škole nainstalovaná. Spolu s prezentací si do školy můžeš vzít instalace programů pro prohlížení nejnovějších verzí prezentací. Stáhnout je můžeš (zdarma) např. zde: Pro Microsoft Office PowerPoint: Pro OpenOffice.org Impress: PAMATUJ! Den před referátem se domluv s vyučujícím a vyzkoušej si přímo ve škole, jestli je prezentace plně funkční. STÁHNOUT!

12 Zdroje: Mysli na to, že ve škole nemusí být verze programu, který máš doma. Zjisti, která verze programu je ve škole nainstalovaná. Spolu s prezentací si do školy můžeš vzít instalace programů pro prohlížení nejnovějších verzí prezentací. Stáhnout je můžeš (zdarma) např. zde: Pro Microsoft Office PowerPoint: Pro OpenOffice.org Impress: STÁHNOUT!


Stáhnout ppt "© 2010 by Natan Ledvoň (V programu Microsoft Office PowerPoint nebo OpenOffice.org Impress)"

Podobné prezentace


Reklamy Google