Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PROČ ASTROLOGIE NEFUNGUJE, KDEŽTO ASTRONOMIE ANO? Jiří GRYGAR Fyzikální ústav AV ČR, Praha.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PROČ ASTROLOGIE NEFUNGUJE, KDEŽTO ASTRONOMIE ANO? Jiří GRYGAR Fyzikální ústav AV ČR, Praha."— Transkript prezentace:

1 PROČ ASTROLOGIE NEFUNGUJE, KDEŽTO ASTRONOMIE ANO? Jiří GRYGAR Fyzikální ústav AV ČR, Praha

2 Astrologie vs Astronomie2 Úvod - historické kořeny zHistorické kořeny astrologie: jihovýchodní pobřeží Středozemního moře zZákladní teze: Z postavení Slunce, Měsíce a planet v čase narození člověka (založení města, státu,...) lze na základě astrologické zkušenosti předvídat jeho povahu a osud.

3 Astrologie vs Astronomie3 Zastánci a kritici zKritici: sv. Augustin ( ), sv. Tomáš Akvinský ( ), Johannes Kepler ( ) zČeští zastánci: Prof. RNDr. et PhDr. Zdeněk Neubauer, CSc.; Doc. Ing. Antonín Baudyš, CSc.; RNDr. Milan Špůrek, CSc zČeští kritici: Prof. RNDr. Vladimír Vanýsek, DrSc. (+1997), Ing. Marcel Grün

4 Astrologie vs Astronomie4 Námitka 1: Paradox dvojčat zStarověká astronomie měřila čas s přesností desítek minut a úhly s přesností 1 stupeň. Nelze tedy objasnit paradox dvojvaječných dvojčat, která se obvykle rodí v intervalu minut a přesto mívají naprosto rozdílné povahy i osudy.

5 Astrologie vs Astronomie5 Námitka 2: Precese zVlivem precese se poloha jarního bodu (průsečík rovníku a ekliptiky) posouvá vůči souhvězdím. Zhruba za 2200 let dojde k posuvu o celé jedno znamení zvířetníku: zSlunce ve znamení Střelce ( ): ve skutečnosti je Slunce 22. až ve Štíru, v Hadonoši (nepatří do zvířetníku!) a až ve Střelci! zV r byl Saturn od 31. srpna v Orionu (rovněž mimo zvířetník) až do 21. listopadu!

6 Astrologie vs Astronomie6 Námitka 3: Neúplné znalosti o planetách sluneční soustavy zStarověk znal jen 5 planet, další dvě byly rozpoznány až v novověku: Uran (1781) a Neptun (1846). Pluto (1930) přeřazeno do kategorie trpasličích planet (2006), kam však patří také Ceres (1801) a Xena (2005). Proč se neuvažují polohy tří Galileových měsíců Jupiteru (1610), Titanu (1655), Titanie a Oberonu (1787) nebo Tritonu (1846), když všechna tato tělesa jsou větší než Měsíc?

7 Astrologie vs Astronomie7 Námitka 4: Žádná historická zkušenost není možná zPři přesnosti astronomických měření úhlů a času ve starověku se tatáž konfigurace Slunce, Měsíce a planet opakuje v průměru jednou za deset tisíc trilionů let, což je biliónkrát delší interval, než kolik činí stáří sluneční soustavy.

8 Astrologie vs Astronomie8 Námitka 5: Zanedbání vlivu vzdálenosti těles od Země zSilové působení závisí nepřímo úměrně na druhé, popř. i třetí mocnině vzdálenosti těles. Vzdálenost Marsu od Země kolísá v poměru 7,1 : 1, tj. silové působení v poměru 50 : 1. Astrologie totiž vznikla v době geocentrismu. zPokud by v astrologii platilo, že na vzdálenosti těles od Země nezáleží, proč astrologie neuvažuje přibližně 150 extrasolárních planet s hmotnostmi většími než Jupiter, které astronomové objevili v posledních deseti letech?

9 Astrologie vs Astronomie9 Námitka 6: Statistické výzkumy zŽádné statistické výzkumy neprokázaly věrohodnost výkladů horoskopů pro dostatečně početné soubory předpovědí. Astrologie se nijak neliší od pouhého hádání, zejména když astrolog dokáže rozhovorem s klientem z něho četné potřebné informace šikovně získat.

10 Astrologie vs Astronomie10 Literatura zTomáš Akvinský: Jsou nebeská tělesa příčinou lidských skutků? Universum 10/1993, str. 47. zMarcel Grün: Je astrologie věda?Horizont, Praha zJiří Grygar: Soumrak astrologie?Zpravodaj Sisyfos 9 (2003), č. 2-3, str. 1. zOtakar Jelínek: Středověký vědec a filozof o astrologii. Universum 10/1993, str. 44. zVladimír Vanýsek: Co nám může říci astrologie?in: Věda kontra iracionalita (vyd. J. Heřt a L. Pekárek); Academia, Praha (1998), str

11 Astrologie vs Astronomie11 PROČ ASTRONOMIE FUNGUJE? zPoužívá kritickou vědeckou metodu zVychází z pozorování, která lze zopakovat zK vysvětlení používá známé fyzikální zákony zPřidržuje se zásad Occamovy břitvy: Jevy se nemají zmnožovat, pokud to není nevyhnutelné zVýsledky se publikují v recenzovaných časopisech zNebojí se přiznat omyl a napravit ho


Stáhnout ppt "PROČ ASTROLOGIE NEFUNGUJE, KDEŽTO ASTRONOMIE ANO? Jiří GRYGAR Fyzikální ústav AV ČR, Praha."

Podobné prezentace


Reklamy Google