Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaGymnázium a SOŠ Jaroměř, Lužická 423, 551 23 Jaroměř AutorMgr. Tomáš Lášek Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0210 Číslo a název šablony klíčové aktivityIII/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaGymnázium a SOŠ Jaroměř, Lužická 423, 551 23 Jaroměř AutorMgr. Tomáš Lášek Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0210 Číslo a název šablony klíčové aktivityIII/2."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaGymnázium a SOŠ Jaroměř, Lužická 423, Jaroměř AutorMgr. Tomáš Lášek Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ Číslo a název šablony klíčové aktivityIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektuSpolečenské vědy 1. polovina 20. století Tematická oblastDějiny umění a sportu 1. pol. 20. stol. NázevHistorie lyžování OznačeníVY_INOVACE_1C19 PředmětTV Anotace Prezentace stučně popisuje vznik a vývoj lyžování jak ve světě tak v českých zemích. Prezentace je vhodná pro lyžařské kurzy.

2 HISTORIE LYŽOVÁNÍ

3 PŘEDSPORTOVNÍ VYUŽITÍ LYŽÍ SPORTOVNÍ VYUŽITÍ LYŽÍ HISTORIE LYŽOVÁNÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH

4 PŘEDSPORTOVNÍ VYUŽITÍ LYŽÍ Předchůdce lyží=sněžnice (2500 př. n. l.) Postupem času prodloužení a zúžení + 1 dlouhá hůl - umožnilo nejen chůzi, ale i skluz První historicky dochované lyže z roku 500 př. n. l., ostrov Rödöy (Norsko) Sloužily k přepravě a lovu 1200 n.l. vznik „vojenského“ lyžování-lyže použity ve válce mezi Dánskem a Švédskem Lyže byly součástí výzbroje. 16. stol.-vznikají vojenské lyžařské oddíly

5 1713 vydán královský reskript – povolávání dobrých lyžařů do armády. Nejvyspělejší armádní lyžařské oddíly v Norsku první branné lyžařské závody (ukázka připravenosti norské armády). Expanze vojenského lyžování na východ (Rusko). – 1543 válka s Litvou – 1812 válka s Francií (Napoleon) PŘEDSPORTOVNÍ VYUŽITÍ LYŽÍ

6 SPORTOVNÍ VYUŽITÍ LYŽÍ 1843 Tromso (Nor.) - první lyžařský závod Telemark (Nor.) - pravidelné závody; sjíždění ve vzpřímeném postoji; zavedli 2 hole; lyže s bočným vykrojením a s volnou patou založen první lyžařský klub na světě Christiania Ski-Club v Kristiánii (dnešní Oslo). Od roku 1879 pravidelná organizace lyžařských závodů zvané Husebyrennen Fritjord Nansen přešel Grónsko na lyžích závody v Holmenkollenu – kombinace běhu ba lyžách, skoku a slalomu (hodnotil se způsob)

7 SPORTOVNÍ VYUŽITÍ LYŽÍ Mathias Zdarsky (Rak.) – poznal vliv telemarského vykrojení na zatáčení; připevnění paty k lyži; objevitel pluhového oblouku Další vývoj techniky - kovové hrany, minimalizace smyku, experimenty s širokou špičkou

8 HISTORIE LYŽOVÁNÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH 1887 Josef Rösler Ořovský přiváží ze Skandinavie první 2 páry lyží. Zakládá první lyžařský klub (Český Ski klub)

9 Jan Harrach – lyže pro své dělníky v Krkonoších Jan Buchar – propagátor lyžařské turistiky 1893 – Český krkonošský spolek Ski Jilemnice Mistrovství Království českého HISTORIE LYŽOVÁNÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH

10 POUŽITÉ ZDROJE A LITERATURA CHOVANEC, Felix. Dějiny lyžování. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1989, 132 s. Lyžování. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z:

11 POUŽITÉ ZDROJE A LITERATURA Obrázky: – HISTORIE LYŽOVÁNÍ V KITZBÜHLU. Kitzbühel.com [online] [cit ]. Dostupné z: – Historie Lyžování v Držkově. Držkov [online] [cit ]. Dostupné z: – Z HISTORIE ORGANIZOVANÉ TURISTIKY V JESENÍKÁCH: Počátky už za Rakousko-Uherska zhruba před 130 lety. Matuškův blog [online] [cit ]. Dostupné z: historie-organizovane-turistiky-v-jesenikach--pocatky-uz-za-rakousko-uherska- zhruba-pred-130-lety..htmlhttp://www.moje-nazory.estranky.cz/clanky/z-regionu/z- historie-organizovane-turistiky-v-jesenikach--pocatky-uz-za-rakousko-uherska- zhruba-pred-130-lety..html – Na běžky nejen do Jeseníků. VEMESTE.CZ [online] [cit ]. Dostupné z: – Brožurka J.HARRACH: Brožurka Jan Nepomuk František hrabě Harrach. Harrachov [online] [cit ]. Dostupné z: – Vodácký Svojsík. Hlavní kapitanát vodních skautů [online] [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "ŠkolaGymnázium a SOŠ Jaroměř, Lužická 423, 551 23 Jaroměř AutorMgr. Tomáš Lášek Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0210 Číslo a název šablony klíčové aktivityIII/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google