Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo v digitálním archivu školy

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo v digitálním archivu školy"— Transkript prezentace:

1 Číslo v digitálním archivu školy
VY_32_INOVACE_SKV_05 Sada DUM Slohová a komunikační výchova Předmět Český jazyk Název materiálu Podzim – popis pracovního postupu. Anotace Prezentace motivuje žáka ke čtení návodu a k porozumění tomuto textu. Učí ho osvojit si základní dovednosti pro vytvoření srozumitelného popisu činnosti. Autor Mgr. Iva Jakubcová Jazyk Datum vytvoření Očekávaný výstup Žák dokáže poznat a provést popis jednoduchého pracovního postupu. Stupeň a typ vzdělávání Základní vzdělání – lehké mentální postižení Klíčová slova Pracovní postup – návod, drak, přirovnání, rým, osnova. Druh učebního materiálu Prezentace . Cílová skupina Žák na 2. stupni speciální školy Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/

2 POPIS PRACOVNÍHO POSTUPU ( VÝROBA DRAKA)
PODZIM POPIS PRACOVNÍHO POSTUPU ( VÝROBA DRAKA)

3 Pozorně si přečti následující text:
„Dneska fouká parádní vítr,“ řekl jednou v neděli táta, „přesně ten pravý na pouštění draka. Postavíme si draka, Dane.“ A tak jsme si udělali draka. Táta mi ukázal, jak spojit čtyři tenké špejle do tvaru hvězdy a jak je uprostřed zpevnit dvěma dalšími. Potom jsme rozstříhali starou tátovu košili a natáhli látku na kostru. Fixou jsem namaloval drakovi obličej. Přidali jsme dlouhý ocas z kousku šňůry a ve stejných vzdálenostech jsme na něj navázali odstřižky z košile. V dílně jsme našli klubko provázku a táta mi poradil, jak provázek přivázat, aby byl drak za letu správně vyvážený. Společně jsme pak vyrazili na kopec, abychom draka vypustili.

4 Co tentokrát popisujeme?
Správně, jde o popis pracovního postupu při výrobě draka. Proč jsou některá slova červeně zvýrazněna? Pomůcky a materiál, který potřebovali. Dokážeš vysvětlit tato přirovnání: Ten kluk je ale drak! Je to na draka! Je do práce jako drak.

5 Zkus rozvíjet holé věty:
…………….. vyrobili ……………….. ……………..drak létal ……………… ……………..vystoupili jsme………… Pomohou ti otázky: KDO? KDE? KDY? JAK? JAKÝ? KAM? ČÍ? CO? ODKUD? KUDY? …….. Včera jsme si vyrobili krásného papírového draka. Náš nový drak parádně létal nad vesnicí. Z údolí jsme vystoupili na vysoký kopec.

6 A teď si zahrajeme na básníky – vymysli slova, která se rýmují.
DRAK - MRAK, FRAK, ZRAK LETÍ – DĚTI, SMETÍ, TŘETÍ FOUKÁ – LOUKA, KOUKÁ, BROUKÁ Dokonči verše: Špejle jsme si nakoupili a draka si …………….. Zvládli jsme to lehce, vzali barvy, …………. Obličej má, už to stačí? Kdepak – chybí ocas……… Vítr fouká a drak letí, mávají mu všechny ……….. Nápověda: vyrobili, štětce, dračí, děti

7 Znáš nějakého jiného draka než papírového?
Zajímavost: Pouštění draků vyztužených kostrou z dřevěných špejlí je oblíbenou dětskou zábavou. Je to velmi stará zábava. V Číně létali upoutaní draci už před mnoha staletími. A právě na dracích se lidé poprvé vznesli do vzduchu.

8 Popis pracovního postupu 
popisuje práci s nějakým předmětem, výrobu nějakého předmětu, předkládáme návod k použití nebo recept k přípravě jídla. DŮLEŽITÉ ZÁSADY: Jednotlivé činnosti popisujeme přesně, přehledně a v tom pořadí, v jakém musí probíhat. Žádnou činnost nesmíme vynechat! Sestavíme si podrobnou osnovu.

9 Na základě osnovy se pokus do sešitu sestavit popis pracovního postupu výroby draka:
OSNOVA: 1. Příprava potřebného materiálu. 2. Vyrobení kostry draka ze špejlí. 3. Připevnění papírového nebo látkového těla na kostru. 4. Namalování obličeje. 5. Zhotovení ocasu. 6. Vyvážení draka, aby dobře létal.

10 Nakonec si přečteme všechny popisy a zhodnotíme je
Nakonec si přečteme všechny popisy a zhodnotíme je. Sám(a) zkus ohodnotit svoji práci (jak se ti popis povedl)?

11 Prameny: H.Muhlhauserová – Český jazyk a komunikace pro 5. ročník (2007) Z. Krausová – Český jazyk pro 6. ročník základní školy ( Fraus 2003) H. Muhlhauserová – Český jazyk 4 ( Nová škola Brno 2005) J. Žáček – Žáčkova encyklopedie pro žáčky (Albatros 2002) Vlastní tvorba


Stáhnout ppt "Číslo v digitálním archivu školy"

Podobné prezentace


Reklamy Google