Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dalekohledy Kristýna Sobolová Gymnázium Holice, 8.C.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dalekohledy Kristýna Sobolová Gymnázium Holice, 8.C."— Transkript prezentace:

1 Dalekohledy Kristýna Sobolová Gymnázium Holice, 8.C

2 Co je vůbec dalekohled? Optický dalekohled či teleskop je přístroj sloužící k optickému přiblížení pomocí dvou soustav čoček nebo zrcadel a skládá se ze dvou částí – z objektivu a okuláru, jímž se obraz pozoruje. Optický dalekohled či teleskop je přístroj sloužící k optickému přiblížení pomocí dvou soustav čoček nebo zrcadel a skládá se ze dvou částí – z objektivu a okuláru, jímž se obraz pozoruje. Byl vynalezen na počátku 17. století sloužící k pozorování vzdálených předmětů, ze začátku hlavně k pozorování hvězd Byl vynalezen na počátku 17. století sloužící k pozorování vzdálených předmětů, ze začátku hlavně k pozorování hvězd Podle konstrukce objektivu se optické dalekohledy dělí na Podle konstrukce objektivu se optické dalekohledy dělí na refraktory, jejichž objektiv je tvořen čočkou nebo soustavou čoček reflektory, jejichž objektiv je tvořen zrcadlem refraktory, jejichž objektiv je tvořen čočkou nebo soustavou čoček reflektory, jejichž objektiv je tvořen zrcadlem Podle hlavního určení se rozlišují Podle hlavního určení se rozlišují dalekohledy astronomické dalekohledy astronomické dalekohledy pozemní (terestrické) dalekohledy pozemní (terestrické) včetně zaměřovacích a geodetických divadelní kukátka divadelní kukátka triedry a další. triedry a další.

3 Refraktory Objektiv je tvořen čočkou nebo soustavou čoček. Objektiv je tvořen čočkou nebo soustavou čoček. Refraktor má stejně jako mikroskop dvě hlavní části na jedné straně je objektiv a Refraktor má stejně jako mikroskop dvě hlavní části na jedné straně je objektiv a na druhé straně je okulár Termín refraktor vychází z principu Termín refraktor vychází z principu lomu světla na skle, tedy refrakce. Využíval se hlavně dříve v astronomických dalekohledech, dnes spíše jako menší Využíval se hlavně dříve v astronomických dalekohledech, dnes spíše jako menší dalekohledy či divadelní kukátka. Největší refraktor na Zemi se nachází Největší refraktor na Zemi se nachází v Yerkesově observatoři ve Wisconsinu. Je přes 18 metrů dlouhý a jeho objektiv měří 1 metr.

4 Počátky historie astron.dalekohledů První dalekohled vůbec, byl vytvořen holandským výrobcem brýlí Hansem Lippersheyem, který při prohlížení dvou čoček zcela náhodně objevil jejich zvětšovací schopnost. Jeho dalekohled však nebyl příliš výkonný a jeho objevu se nepřikládala velká váha.

5 Dalekohled podle G.G. Za skutečného objevitele zvětšovacího přístroje je považován italský fyzik, astronom a matematik, Galileo Galilei. Ten stejně jako Lippershey použil k zvětšování dvou čoček. Galilei použil ve svém dalekohledu soustavu jedné spojky a jedné rozptylky. Spojku použil jako objektiv a umístil ji dopředu dalekohledu. Druhá čočka se nazývá okulár a tedy v Galileiho dalekohledu jej představovala rozptylka. Takto sestavený přístroj vytvářel vzpřímený, 33 krát zvětšený obraz. Galilei tento dalekohled používal především k astronomickým pozorováním.

6 Keplerův dalekohled Ke stejným účelům vyrobil svůj dalekohled také německý astronom Johannes Kepler. Na rozdíl od Galilea však použil dvou spojek. Objektiv vytváří obraz v ohnisku mezi nimi a druhá spojka okulár, tento obraz zvětšuje. Takto vytvořený obraz je však převrácený. Nehodí se tedy pro běžné pozemní pozorování. Je určen výhradně k astronomickým účelům.

7 Geodetické dalekohledy Dalekohledy určené k pozemskému pozorování se nazývají geodetické = terestrické = teodolit. Dalekohledy určené k pozemskému pozorování se nazývají geodetické = terestrické = teodolit. Divadelní kukátka Divadelní kukátko nebo jednoduché polní dalekohledy se skládají ze dvou dalekohledů Galileova typu. Jejich zvětšovací schopnost je značně malá. Divadelní kukátko nebo jednoduché polní dalekohledy se skládají ze dvou dalekohledů Galileova typu. Jejich zvětšovací schopnost je značně malá.

8 Reflektory V dnešní době je zvětšovací schopnost čočkových dalekohledů (refraktorů) nedostatečná, jejich obraz je nezřetelný a málo ostrý a kromě toho je výroba velkých čoček značně komplikovaná a nákladná. Proto se používají tzv. reflektory, což jsou dalekohledy zrcadlové. V dnešní době je zvětšovací schopnost čočkových dalekohledů (refraktorů) nedostatečná, jejich obraz je nezřetelný a málo ostrý a kromě toho je výroba velkých čoček značně komplikovaná a nákladná. Proto se používají tzv. reflektory, což jsou dalekohledy zrcadlové. Mezi ně patří hlavně dnešní Mezi ně patří hlavně dnešní astronomické dalekohledy či triedr. Podobný princip – Dnešní fotoaparáty.

9 Historie reflektoru První dalekohled tohoto typu vyrobil roku 1668 Isaac Newton. V jeho dalekohledu světlo přicházelo otevřeným tubusem a dopadalo na kulové zrcadlo umístěné dole. Zrcadlo odráželo světlo zpět do tubusu na rovinné zrcadlo, které bylo nastaveno pod takovým úhlem, aby se paprsky odrazily ke straně tubusu, kde dopadaly na zvětšovací spojku. U Newtonova dalekohledu vznikal velmi ostrý obraz bez barevné vady. O něco později zdokonalil Newtonův dalekohled Cassegrain. V jeho dalekohledu je použito míst zrcadla rovinného zrcadlo vypuklé, které odráží paprsky do mezery v zrcadle dutém, která se společně se spojkou nachází na zadní straně tubusu.

10 Astro.dalekohledy dnes V astronomii se používají reflektory obrovských rozměrů, které jsou schopny odrazit i velmi malé množství světla, které vyzařují hvězdy, které jsou od Země velmi vzdálené. Největší reflektor je umístěn v observatoři Zelenčukskaja na Kavkazu. Jeho zrcadlo má průměr 6 metrů. Je vyrobeno ze skla potaženého tenkou vrstvou hliníku, aby se zvýšila jeho schopnost reflexe.

11 Triedr Delší pozorování dalekohledem je pro jedno oko značně únavné. Proto se používají dalekohledy pro obě oči – tzv. binokulární dalekohledy. Nejrozšířenější dalekohled tohoto typu se nazývá triedr. Je složen ze dvou Keplerových dalekohledů. Obraz do vzpřímené polohy převrací dvojice hranolů. Díky nim je také možné rapidně zkrátit vzdálenost mezi oběmi čočkami. Delší pozorování dalekohledem je pro jedno oko značně únavné. Proto se používají dalekohledy pro obě oči – tzv. binokulární dalekohledy. Nejrozšířenější dalekohled tohoto typu se nazývá triedr. Je složen ze dvou Keplerových dalekohledů. Obraz do vzpřímené polohy převrací dvojice hranolů. Díky nim je také možné rapidně zkrátit vzdálenost mezi oběmi čočkami.

12 Radioteleskop V současné době se pro astronomická pozorování používají i jiné než optické dalekohledy, např. radioteleskopy, které pracují s elektromagnetickými vlnami větší délky a s anténami.


Stáhnout ppt "Dalekohledy Kristýna Sobolová Gymnázium Holice, 8.C."

Podobné prezentace


Reklamy Google