Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1 FENYLPROPANOIDY Vzorek z rozsáhlé práce Interaktivní farmakognosie Interaktivní farmakognosie může být použita jako příprava na vyučování nebo jako učebnice,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1 FENYLPROPANOIDY Vzorek z rozsáhlé práce Interaktivní farmakognosie Interaktivní farmakognosie může být použita jako příprava na vyučování nebo jako učebnice,"— Transkript prezentace:

1 1 FENYLPROPANOIDY Vzorek z rozsáhlé práce Interaktivní farmakognosie Interaktivní farmakognosie může být použita jako příprava na vyučování nebo jako učebnice, zejména pro samostudium Ovládání: otevření posun snímků ručně myší kliknutím na se otevře obrázek drogy, rostliny či chemický vzorec kliknutí na znamená návrat na původní stránku F 5

2 2 4.2FENYLPROPANOIDY. kys. fenylpropanová Fenylpropanoidy jsou látky rozmanité struktury, jejichž základní skelet tvoří benzenové jádro; často mají fenolický charakter. Jsou odvozeny od fenylpropanu, resp. kyseliny fenylpropanové. Jsou lipofilní a bývají složkami silic. Řadíme sem kumariny a jejich deriváty (hydroxykumariny, methoxykumariny, furanokumariny), salicylové deriváty a dvojmocné fenoly. 4.2.1 Kumariny Kumarinové drogy mají charakteristickou vůni a výrazné účinky na lidský organizmus, tlumí CNS, mají hypnotické a spasmolytické účinky. Pocházej í zejména z rostl i n čeledí miříkovitývh (Apiacae), hvězdnicovitých (Asteraceae) a lipnicovitých (Poaceae). kys. kumarinová Kumariny jsou laktony kyseliny kumarinové, která je obsažena v rostlinách některých čeledí ve formě glykosidů. Kumarinyy vznikají až při sušení: glykosidická vazba se rozpadne, uvolní se kyselina a vzniknou laktony.y Účinkem některých mikroorganizmů dochází k tvorbě dikumarolu, který má výrazné antikoagulační účinky. Deriváty dikumarolu slouží jako antithrombotika. Dikumarol se tvoří v kumarinových drogách při jejich zapaření a po požití takových drog může dojít ke krvácivým stavům. Dikumaroly se používají také k hubení hlodavců.

3 3 DROGY S OBSAHEM KUMARINU Meliloti herba ČL 2005 - Dopl. 2007 – nať komonicová ČL: Celá nebo řezaná usušená nať komonice lékařské (Melilotus officinalis). Vlastnosti: příjemná aromatická vůně a hořká, slizovitá a trochu ostrá chuť. Obsah: kumarin, třísloviny Použití: korigens vůně, řidčeji jako diuretikum, zevně na obklady a koupele. Dříve se používala k léčbě onemocnění horních cest dýchacích Komonice lékařská (bobovité), Melilotus officinalis (Fabaceae) je jednoletá, někdy až dvouletá rostlina, která dorůstá výšky až 120 cm. Komonice je rozšířena po celé Evropě. U nás roste na suchých stráních, u cest, na kamenitých místech, na železničních náspech. Sbírají se horní nezdřevnatělé části kvetoucích rostlin v době květu (od června do září) a suší se přirozeným teplem nebo umělým při teplotě do 40 °C. 4.2.2 Deriváty kumarinu. Mezi kumarinové deriváty patří hlavně hydroxykumariny a furanokumariny, které mají většinou příznivé účinky na lidský organizmus. Některé však patří k prokázaným kancerogenům a po kontaktu s rostlinami, které takové deriváty obsahují, se často vyskytují alergie. Farmaceuticky nejvýznamnějšími deriváty kumarinu jsou hydroxykumarin eskulin a methoxykumarin skopolin. Z furanokumarinů stojí za zmínku angelicin a pimpinelin, o nichž bude řeč v kapitole 4.3.2 Silice.

4 4 DROGY OBSAHUJÍCÍ DERIVÁTY KUMARINU Hippocastani cortex – jírovcová kůra Popis: usušená kůra větví jírovce maďalu (Aesculus hippocastanum) Vlastnosti: slabý charakteristický pach Obsah: eskulin Použití: zdroj eskulinu Eskulin, glykosid eskuletinu, je obsažen v maďalové kůře. Má účinek vitaminu P, zvyšuje rezistenci kapilár a snižuje jejich permeabilitu a fragilitu. Používá se při hemoroidech, hemorhagiích a varixech. V kůře kaliny slivolisté je eskulin doprovázen skopolinem, který má podobné vlastnosti. HVLP:ANAVENOL por tbl a por gtt OPHTHALMO.EVERCIL oph gtt Jírovec maďal (jírovcovité), Aesculus hippocastanum (Hippocastanaceae) je mohutný balkánský a maloasijský strom u nás často pěstovaný. Má velké vstřícné dlanitě pětičetné až sedmičetné dlouze řapíkaté listy, bílé květy jsou ve vzpřímených jehlancovitých květenstvích. V masité ostnité tobolce jsou jedno až tři velká červenohnědá semena.

5 . 5 Kalina slivoňolistá (zimolezovité), Viburnum prunifolium (Loniceraceae) je keř nebo malý strom s vejčitými listy. Je původem ze Severní Ameriky a u nás bývá často pěstována. Květy má uspořádané do vrcholíků. 4.2.3 Salicylové deriváty Cortex viburni ČsL 3 – kůra kaliny slivoňolisté ČsL: usušená kůra kaliny slivoňolisté, Viburnum prunifolium Vlastnosti: slabý pach, mírně hořká chuť Obsah: eskuletin, skopoletin, flavonoidy Použití: spasmolytikum při poruchách menses a klimakterických potížích Salicylové deriváty spolu s dvojsytnými fenoly patří mezi produkty odbourávání fenylpropanu, resp. jeho postranního řetězce. Vzniká tak řada hydroxykyselin, z nichž oxidací, dekaboxykací nebo redukcí vznikají další farmaceuticky významné látky. Deriváty kyseliny salicylové jsou obsaženy v některých rostlinách (lilkovité, vrbovité), které byly odedávna používány pro výrazný analgetický účinek Kyselina salicylová je při perorálním podání jedovatá. Acetylací byla r. 1899 připravena kyselina acetylsalicylová, dodnes nejužívanější analgetikum – antipyretikum. Její protizánětlivý účinek je vysvětlován blokováním syntézy prostaglandinů, odpovědných za vznik zánětu. V žaludku ovšem narušuje ochranný hlen tvořený právě prostaglandiny a zvyšuje riziko vzniku ulceróz na sliznici.

6 6 NEJZNÁMNĚJŠÍ DROGOU JE Salicis cortex ČL 2005 – Dopl. 2007 – vrbová kůra ČL: usušená kůra mladých větví nebo usušené kousky letorostů různých druhů našich vrb (Salix alba, S. purpurea, S. fragilis aj.) Vlastnosti: zřetelně hořká chuť Obsah: saligenin, který vzniká štěpením glykosidu salicinu:: Použití: dnes už jen zřídka při nemocech z nachlazení a pro pocení HVLP: VALOFYT NEO spcANTIREVMATICKÝ ČAJ spc Vrby (vrbovité), Salix (Salicaceae) jsou dvoudomé dřeviny s pružnými větvemi a úzkými kopinatými listy. Drobné květy jsou sestaveny v jehnědy. Rostou ve vlhkých lesích a na březích potoků a řek v celé Evropě. Vrbová kůra se získává při zpracování vrbových větví v košíkářství. 4.2.4 Dvojsytné fenoly. V listech některých rostlin (vřesovité, borůvkovité) jsou obsaženy glykosidy arbutin a methylarbutin, z nichž hydrolýzou vzniká hydrochinon nebo methylhydrochinon.

7 7 DROGY S OBSAHEM ARBUTINU Uvae ursi folium ČL 2005 – Dopl. 2007 – medvědicový list. ČL: usušený list medvědice léčivé, Arctostaphylos uva-ursi Vlastnosti: bez zápachu, svíravá, zprvu nahořklá chuť, listy až 3 cm dlouhé, l cm široké a 0,5 cm tlusté, celokrajné, na rubu poněkud světlejší Obsah: arbutin, někdy methylarbutin, třísloviny Použití: dezinficiens močových cest HVLP: SPECIES UROLOGICAE PLANTA spc UROCYSTON PLANTA spc UROLOGICKÁ ČAJOVÁ SMĚS.spc Medvědice léčivá (vřesovcovité), Arctostaphylos uva-ursi. (Ericaceae) je nízký keřík s kožovitými listy a bílými baňkovitými květy. Plodem je červená peckovice s 3 – 5 peckami. U nás roste pouze vzácně na vřesovištích a na jalovcových stráních. Je chráněna. Producenty drogy jsou zejména Španělsko, balkánské země a země bývalého Sovětského svazu. Arbutin i methylarbutin jsou pro organizmus neškodné a vylučují se močí. Má-li moč alkalickou reakci, jak tomu bývá při zánětech, objeví se v moči bakterie. Účinkem jejich enzymů dojde k hydrolýze a uvolněný hydrochinon či metylhydrochinon působí dezinfekčně v ledvinách, močovodech a močovém měchýři. Podán přímo je toxický. hydrochinon

8 8 Folium vitis idaeae ČsL 2 – brusinkový list ČsL: usušený list brusinky obecné, Vaccinium vitis idaea Vlastnosti: bez zápachu, nahořkle svíravé chuti, listy krátce řapíkaté, vejčité nebo elipsovité, celokrajné, slabě podvinutý okraj Obsah: arbutin, třísloviny, flavonoidy Použití: dezinficiens močových cest Brusinka obecná (borůvkovité), Vaccinium vittis idaea (Vaccinaceae) je malý keřík se vzpřímenými větévkami, s vytrvalými střídavými kožovitými listy a bílými zvonkovitými květy v chudých koncových hroznech. Plody jsou červené bobule. Roste na horských stráních a v řídkých borových lesích..Sbírá se v červenci a v srpnu.

9 9 FENYLPROPANOIDY - PŘEHLED o

10 10 FENYLPROPANOIDY JSOU LÁTKY ODVOZENÉ OD FENYLPROPANU. KUMARINOVÉ DROGY MAJÍ CHARAKTERISTICKOU VŮNI, TLUMÍ CNS A MAJÍ SPASMOLYTICKÉ ÚČINKY. DIKUMAROL PŮSOBÍ ANTIKOAGULAČNĚ. DERIVÁTY KUMARINŮ PŮSOBÍ PŘÍZNIVĚ NA POKOŽKU A VÝRAZNĚ ZLEPŠUJÍ PRUŽNOST KAPILÁR. SALICYLOVÉ DERIVÁTY MAJÍ ANALGETICKÝ ÚČINEK. DVOJSYTNÉ FENOLY DÍKY OBSAHU ARBUTINU PŮSOBÍ JAKO DEZINFICIENCIA MOČOVÝCH CEST. SOUHRN

11 11 1. Které deriváty kumarinu znáte? K čemu se používají?. 2.V které rostlině je obsažen kumarin? Proč musíme rozemnout několik listů, aby se objevila charakteristická vůně kumarinu? 3.Co rozumíte pod pojmem droga? Je marihuana droga? Je lípový květ droga? 4.Vysvětlete, proč se drogy s obsahem arbutinu používají jako dezinficiencia močových cest. 5.Vyhledejte v textu údaje o použití jednotlivých drog (…užívá se jako sedativum, diuretikum, …) a vysvětlete jejich význam. 6. Které látky zvyšují pevnost kapilár? Kde byste je hledali? 7.Používáte někdy léčivé čaje? K jakému účelu? Vidíte nějaké výhody ve srovnání s oblíbenými tabletami či tobolkami? 8.Chemickou obměnou účinné látky z jedné zde uvedené drogy bylo získáno úspěšné analgetikum. Která droga a které analgetikum to je? KONTROLNÍ OTÁZKY ? ? ? ?

12 12 INTERAKTIVNÍ FARMAKOGNOSIE Cílem projektu INTERAKTIVNÍ FARMAKOGNOSIE je prezentovat vhodným způsobem co největší množství vzorků drog i matečných rostlin a chemických vzorců a přispět tak k názornosti výuky. K řešení byl zvolen prezentační program PowerPoint, doplněný hypertextovými odkazy. Právě si prohlížíte malý příklad z díla INTERAKTIVNÍ FARMAKOGNOSIE, oddíl Fenylpropanoidy. V dalším se můžete podívat, jak je zařazen v systému. Slova, k nimž lze nalézt odkaz, jsou značena modře a jsou podtržena. Odkaz je třeba vyvolat klikem na malou šipku za označeným slovem. Zpět se vrátíte kliknutím na šipku na zobrazeném snímku. Přechod jednotlivých snímků se ovládá myší. Interaktivní farmakognosii je možno použít jako přípravu, jako demonstrační materiál, i jako učebnici, zejména pro samostudium. Obrázky většiny drog i matečných rostlin jsem převzal z webové učebnice DAIDALEA, názvy jsem zkonfrontoval se současně platným Českým lékopisem (ČL 1005 –Doplněk 2007), chemické vzorce jsem vybíral pokud možno z lékopisů a některé vzorce kontroloval doc. Hampl z VŠCHT. Botanická nomenklatura i systém byly převzaty z publikace Jahodář, Farmakobotanika. Údaje o hromadně vyráběných léčivých přípravcích jsem čerpal ze současné verze AISLP. Každá kapitola je zakončena grafickým přehledem, souhrnem a kontrolními otázkami. Praha, duben 2008RNDr. Jiří Sajvera

13 FARMAKOGNOSIE - rozdělní I.Obecná farmakognosie II.Speciální farmakognosie 1 ÚVOD 2 ZDROJE ANORGANICKÝCH LÁTEK 3PRODUKTY PRIMÁRNÍHO METABOLIZMU 4 PRODUKTY SEKUNDÁRNÍHO METABOLIZMU 4.1Acetogeniny 4.1.1 Flavonoidy 4.1.2 Flavonolignany 4.1.3 Katechniny a proanthokyanidiny 4.1.4 Účinné látky z konopí 4.1.5 Chinony 4.1.6 Třísloviny 4.2Fenylpropanoidy 4.2.1 Kumariny 4.2.2 Hydroxykumariny 4.2.3 Salicylové deriváty 4.2.4 Dvojsytné fenoly Legenda: nezpracováno zpracováno právě prohlížíte 13

14 4.3Isoprenoidy 4.3.1 Iridoidy 4.3.2 Silice 4.3.3 Balzámy a pryskyřice 4.3.4 Hořčiny 4.3.5 Kardiotinické glykosidy 4.3.6 Saponiny 4.4Dusíkaté látky 4.4.1 Guanidinové deriváty 4.4.2 Thioglykosidy 4.4.3 Česnekové silice 4.4.4 Kyanové glykosidy 4.5Alkaloidy 4.5.1 Protoalkaloidy 4.5.2 Isochinolinové alkaloidy 4.5.3 Indolové alkaloidy 4.5.4 Chinolinové alkaloidy 4.5.5 Imidazolové alkaloid 4.5.6 Pyridinové a piperidinové alkaloidy 4.5.7 Chinolizidinové alkloidy 4.5.8 Tropanové alkaloidy 4.5.9 Purinové alkaloidy 4.5.10Pseudoalkaloidy 4.6Antibiotika K O N E C 14

15 kyselina glykoylkumarinová kyselina kumarinová kumarin dikumarol VZNIK KUMARINU A DIKUMAROLU 15

16 KOMONICOVÁ NAŤ Meliloti herba rostlina květenství porost KOMONICE LÉKAŘSKÁ Melilotus officinalis 16

17 eskulinskopolin MAĎALOVÁ KŮRA Hippocastani cortex 17

18 JÍROVEC MAĎAL Aesculus hippocastanum strom kmen list květenství plod 18

19 kys. mandlová kys. skořicová (trans-) kys. kávová (tras-) kys. kávová (cis-) kys. ferulová (trans-) NĚKTERÉ HYDROXYKYSELINY VZNIKLÉ ODBOURÁVÁNÍM FENYLPROPANU 17

20 skořicový asldehyd kys. salicylová salicylalkohol vanilin NĚKTERÉ FARMACEUTICKY VÝZNAMNÉ LÁTKY 18

21 VRBOVÁ KŮRA Salicis cortex salicin saligenin HYDROLÝZA SALICINU 19

22 VRBA BÍLÁ Salix alba 20

23 HYDROLÝZA ARBUTINU arbutin hydrochinon 21

24 MEDVĚDICOVÝ LIST Uvae ursi folium MEDVĚDICE LÉKAŘSKÁ Arctostaphylos uva-ursi 22

25 BORŮVKA OBECNÁ Vaccinium vitis idaea 23


Stáhnout ppt "1 FENYLPROPANOIDY Vzorek z rozsáhlé práce Interaktivní farmakognosie Interaktivní farmakognosie může být použita jako příprava na vyučování nebo jako učebnice,"

Podobné prezentace


Reklamy Google