Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

POZORnost (prosexie) 4. přednáška. Co je pozornost? Pozornost umožňuje lidem monitorovat vnější i vnitřní prostředí a vybírat z něj pouze ty podněty,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "POZORnost (prosexie) 4. přednáška. Co je pozornost? Pozornost umožňuje lidem monitorovat vnější i vnitřní prostředí a vybírat z něj pouze ty podněty,"— Transkript prezentace:

1 POZORnost (prosexie) 4. přednáška

2 Co je pozornost? Pozornost umožňuje lidem monitorovat vnější i vnitřní prostředí a vybírat z něj pouze ty podněty, které si v daném okamžiku přejí nebo potřebují uvědomit, přičemž ostatní ignorují. (Plháková, 2003, s. 77) http://www.youtube.com/watch?v=Ahg6qcgoay4 Pozornost je jasné a živé zaměření mysli na jeden z několika zdánlivě současně probíhajících myšlenkových řetězců nebo sledovaných předmětů … Znamená to, že se od některých věcí vzdálíme proto, abychom se účinněji mohli věnovat jiným. William James, Základy psychologie (volný překlad)

3 Vlastnosti pozornosti 1)SELEKTIVITA (VÝBĚROVOST) – schopnost zaměřit pozornost na významné vnější či vnitřní podněty. Jaký jste provedli výběr při sledování videa a co jste ignorovali? Ignorování provádíme třeba i na tikot hodin v místnosti aj. Neschopnost ignorovat bezvýznamné podněty patří mezi neurotické potíže. 2) KONCENTRACE (SOUSTŘEDĚNOST) – vyčlenění omezeného počtu psychických obsahů, kterými se vědomě zabýváme. Které to byly při sledování videa?

4 Vlastnosti pozornosti 3) DISTRIBUCE (ROZDĚLOVÁNÍ) – distribuce pozornosti na několik různých podnětů či činností je možná jen v omezené míře. Stihli jste současně počítat hody a vidět medvěda? Dvě nebo tři různé aktivity můžeme současně provádět tehdy, jsou-li z velké části zautomatizované (vařit, prát, povídat si s dítětem současně; řídit auto a povídat si se spolujezdcem aj.).

5 Vlastnosti pozornosti 4) KAPACITA (ROZSAH) – množství objektů, které člověk dokáže postřehnout současně. počet bodů8,8 písmena6,9 geometrické tvary 3,8 udání tvaru a barvy3,0 5) STABILITA (STÁLOST) – bodová fixace pozornosti má velmi krátké trvání (od 0,1 do 5 sekund). Potom se pozornost přesune do jiného bodu. Jsme schopni dlouhou dobu pozorovat nějaký objekt. Opakem je těkavost.

6 Vlastnosti pozornosti 6) FLUKTUACE – přesouvání pozornosti z jednoho objektu na jiný, oslabování a zesilování pozornosti.

7 Typy pozornosti pozornost se vyvinula z orientačně pátracího reflexu bezděčná (vyvolávána podněty, které jsou z nějakého důvodu významné) úmyslná, záměrná, volní (rozhodnutí zaměřit se na určitý objekt, volní proces) Co upoutá bezděčnou pozornost? a) nové podněty a podněty asociované s nebezpečím (zvuk klaksonu u automobilu) b) změny dobře známých podnětů c) nezvyklé podněty d) podněty kontraktující s okolím (rozsvícená světla automobilu, reflexní vesty, červená na semaforu) e) podněty s osobním anebo sociálním významem (např. vlastní jméno aj.)

8 Fenomén koktejlového večírku (koktejlové párty) (coctail party phenomenon) Jak je možné, že lidé pracující v open space kanceláři, kde kolem mluví další kolegové a každý o něčem jiném, se dokáží soustředit? Schopnost filtrovat podněty je v každodenním životě velmi důležitá. Co se při této selekci pozornosti ve společnosti dalších lidí děje? E. Colin Cherry zkoumal selektivní pozornost (50. léta 20. stol.): Člověk, který je zapojený do rozhovoru, hodnotí tuto diskuzi jako hlasitější ve srovnání s jinými okolními zvuky, i když toho tak ve skutečnosti není. Jak je možné, že když se na opačném konci místnosti ozve vaše jméno nebo jméno někoho, koho znáte, zbystříte, i když do tohoto okamžiku všechny další hovory splývaly v jeden šum na pozadí? Aktivace pozornosti při zaslechnutí důležitého slova – například vlastního jména, slova s jasným sexuálním významem (výzkum A. Treismanové, 60. léta 20. stol.)

9 Vývoj pozornosti V průběhu vývoje dochází: především k rozvoji schopnosti ovládat pozornost – z hlediska zaměření i délky, zlepšuje se flexibilita – schopnost přizpůsobit pozornost aktuálním požadavkům situace. zlepšuje se schopnost eliminovat působení aktuálně nepříjemných informací, zlepšuje se schopnost rozdělovat pozornost. Schopnost adekvátně využívat vlastní pozornost je spojena s celkovým rozvojem metakognice, tj. s poznáním vlastních kompetencí a způsobu jejich fungování.

10 Poruchy pozornosti Roztržitost – neschopnost dlouhodobé koncentrace. Rozptýlenost, těkavost – neschopnost udržet pozornost v daném směru. Zúžení pozornosti (neboli tunelové vidění) – dochází k němu při panice (pocit, že nemám situaci pod kontrolou). Lidé se soustřeďují na malý počet bezvýznamných detailů (např. v domě hoří a dědeček vynáší hodiny a noční stolek). Tunelové vidění je častou příčinou dopravních nehod. ADHD – porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou. ADD – porucha pozornosti bez hyperaktivity.

11 modrá zelená žlutá červená žlutá zelená modrá červená zelená modrá červená zelená žlutá modrá zelená Vybrané testy pozornosti – Stroopův test

12 ***** Vybrané testy pozornosti – Stroopův test

13 modrá zelená žlutá červená žlutá zelená modrá červená zelená modrá červená zelená žlutá modrá zelená Vybrané testy pozornosti – Stroopův test

14 modrá zelená žlutá červená žlutá zelená modrá červená zelená modrá červená zelená žlutá modrá zelená Vybrané testy pozornosti – Stroopův test Lépe se Vám četla slova nebo určovala barva napsaných slov? Čtení patří mezi dokonale naučené dovednosti, které se „spouštějí“ automaticky, na zastavení jejich průběhu je nutné vynaložit určité volní úsilí.

15 Vybrané testy pozornosti – číselný čtverec


Stáhnout ppt "POZORnost (prosexie) 4. přednáška. Co je pozornost? Pozornost umožňuje lidem monitorovat vnější i vnitřní prostředí a vybírat z něj pouze ty podněty,"

Podobné prezentace


Reklamy Google