Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

© Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Projekt č. CZ.1.07/1.1.03/01.0057 Výuková centra.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "© Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Projekt č. CZ.1.07/1.1.03/01.0057 Výuková centra."— Transkript prezentace:

1

2 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Projekt č. CZ.1.07/1.1.03/01.0057 Výuková centra

3 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s.

4 Klasický film (negativ i diapozitiv) je tvořen krystalky halogenidů stříbra, které jsou rozptýlené ve vrstvě želatiny. Pokud je film barevný, jsou tyto vrstvy tři - jedna pro červené světlo, jedna pro zelené a jedna pro modré. Dopadem světla při expozici dochází uvnitř těchto krystalků ke změnám, čímž vzniká skrytý (tzv. latentní) obraz, který dále nesmí být osvětlen (neuvažujeme teď techniku multiexpozice). Abychom se od tohoto latentního obrazu dostali až k výsledné fotografii, je třeba ještě ujít kus cesty s pomocí chemických sloučenin známých jako vývojka, přerušovač a ustalovač (jedná se samozřejmě o základní roztoky, pro další "kouzla" s fotkami jsou potřeba i jiné chemikálie). Světlocitlivý prvek v digitálním aparátu je složen z milionů jednotlivých snímacích elementů, které jsou polovodičového charakteru. Současné čipy mají maximální rozlišení kolem čtrnácti megapixelů (14 MPix) a jejich výroba je velmi složitá (zvlášť v případě CCD prvků). Zvyšování rozlišovací schopnosti probíhá další miniaturizací jednotlivých světlocitlivých elementů a zvětšováním účinné plochy daného čipu. Další informace v poznámkách….

5 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Automaty s možností ručního režimu Zrcadlovky Fix focus - bez zaostřování

6 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Počet pixelů – 3, 5, 8, 15, 20 MP Optický zoom – 3, 4, 6, 10, 20 x Velikost LCD panelu – vyklápěcí výhodou Váha a celková velikost Napájecí zdroj – běžné baterie výhodou Možnosti příslušenství – výměnné objektivy Výrobce – značka naznačuje spolehlivost Různá vylepšení – omezení rozhýbání

7 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Rozlišení - 3, 4, 5, 8, 10, 12, 15, 18……….. MegaPixels Rozlišení 400x400 160 000 Pixelú Rozlišení 30x30 900 Pixelů Rozlišení 10x10 100 Pixcelů

8 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Množství pixelů na 1 palec šířky obrázku (DPI) 300 dpi 80 dpi 10 dpi

9 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Zaostřování všeobecně Někdy to vypadá jako blázinec: technici a chemici a konstruktéři a optici udělali v posledních desetiletích úžasné pokroky v konstrukci objektivů a v řešení citlivé vrstvy filmu - a teď také CCD - a pak přijdou lidé, uživatelé, a výsledek jejich práce jde do kopru, protože lidé blbě drží foťák v ruce. Ondřej Neff. Kdyby jste na kurz vůbec nepřišli, tak bych Vám alespoň vzkázal: Při automatickém ostření nejprve stiskněte spoušť do poloviny a nechte fotoaparátu čas, aby mohl zaostřit !!!

10 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Zaostřování 1) Každý máme jinak velkou ruku. Musíme si najít na dlani pravé ruky bod, který bude hlavní oporou. 2) O tento bod opřeme pravou dolní hranu aparátu a přitiskneme palec na místo, které je vyznačeno. 3) Ukazovák spočívá na spoušti a další tři prsty tisknou aparát proti našemu bodu na dlani a proti palci. Naopak ukazovák musí být uvolněný. 4) Dlaň levé ruky je dalším opěrným bodem. O dlaň aparát opřeme. 5) Potom sevřeme pevně aparát i levou rukou a dlaní jemně tlačíme proti druhé ruce. Nakonec aparát přitiskneme ke tváři. Důležité: musíme si navyknout to dělat vždycky stejně. Nepodléhejte designérům - vždycky se snažte zapřít aparát do dlaní a prstů co nejpevněji, i kdybyste drželi aparát velikosti krabičky sirek. Je to těžké, ale jde to. Námaha se vám vyplatí, fotky budou ostřejší.

11 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Zaostřování Automatické - vyhodnocuje místo na fotografickém objektu kde je nějaký kontrast. Funguje pouze při dobrém osvětlení a nalezení kontrastního přechodu na fotografovaném objektu. Stiskněte spoušť do poloviny ! V ostatních případech nebo při špatném světle používáme vždy zaostření ruční !!!

12 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Rozhýbání snímku při zmáčknutí spouště (vaše pohyby s fotoaparátem) Objekt je správně zaostřen, ale v okamžiku stisknutí spouště byl snímek vlivem příliš dlouhého expozičního času rozhýbán. Jedná se o vůbec nejčastější způsob výroby nepoužitelných snímků.

13 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Proostření – objek zájmu je mimo aktivní zaostřovací bod AF, automatické ostření selhává

14 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Špatné umístění zaostřovacího bodu AF, hlavní objekt zájmu, oči brouka jsou neostré.

15 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Zvolena malá hloubka ostrosti (malá clona) rozostřená dívka vpředu působí velmi rušivě.

16 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Rozhýbání snímku pohybujícími se předměty, nebo například tekoucí vodou. Nemusí jít vždy nutně o chybu, naopak, může být i cílem, vyjádřením pohybu.

17 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Marné pokusy o noční snímky s dlouhými expozičními časy bez stativu

18 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Clona x Expozice aneb FOTOKOMPROMIS. Clonová čísla: 11,422,845,68111622 Expoziční časy: (zlomky sekundy) 1/11/11 / 21 / 41 / 8 1 / 15 1 / 30 1 / 60 1 / 125 1 / 250 1 / 500 Kratší expoziční čas – zachycení pohybu, snížení nebezpečí rozostření pohybem fotoaparátu Větší clona – větší hloubka ostrosti

19 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Proč nemusíme používat osvitoměry ?. Režim Tv – určíme čas expozice a fotoaparát za nás doplní potřebnou clonu Režim Av – určíme clonu a fotoaparát za nás doplní potřebný čas Režim M – určený pro „machry“, kteří si clonu a čas chtějí určit sami. Pokud si moc vymýšlíme, fotoaparát ukáže potřebnou clonu nebo čas červeně.

20 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Expozice Digitální fotografie je podstatně více zranitelná přeexpozicí než podexpozicí. Jakmile tedy stojíme před motivem se značným rozsahem jasů, je lépe se expozičně řídit nejjasnějšími místy. Nepoužitelný přeexponovaný snímek Sice podexponováno, ale upraveno v PC

21 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Expozice na jasném podkladu – (sníh) Digitální fotoaparáty se starají o správnou expozici samy. Vyhodnocují světelnou situaci a nastavují optimální poměr času a clony. Pokud máte přístroj, který neumožňuje žádné ovlivňování expozice, musíte se smířit s tím, že vaše snímky pořízené na sněhu za ostrého slunečního světla budou podexponované.. Lepší aparáty mají expoziční korekci. Lze ale lehce napravit v PC

22 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Hloubka ostrosti – Větší clona, větší hloubka ostrosti. Hloubka ostrosti rozhoduje o dobré fotografii, ostré má být pouze to, co je předmětem snímku!

23 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Hloubka ostrosti Je oblast od které do které vzdálenosti od objektivu je obraz ostrý. Větší clona znamená větší hloubku ostrosti. Levnější přístroje mají velkou hloubku ostrosti na úkor její celkové kvality..

24 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Červené oči "Červené oči" jsou kletbou všech kompaktních fotoaparátů, vybavených vestavěným zábleskovým zařízením. Při focení záblesk pronikne zřítelnicí oka fotografované osoby a osvítí sítnici - ta je červená a proto jsou lidé proměněni v upíry. Před zábleskem blesk generuje sérii krátkých oslnivých záblesků, které vyvolají stažení zřítelnice. Je to nepříjemné, protivné a neefektivní. Jedinou spolehlivou nápravu poskytuje obrazový editor v počítači..

25 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Blesk lze nastavit do tří režimů: Auto, Povinně, Zakázat Blesk a protisvětlo Záblesková zařízení bývají slabou stránkou digi. K jednomu účelu jich však můžeme úspěšně využívat - při snímcích v protisvětle. Nastavíme blesk tak aby fungoval i v dostatečném světle. Bývá označen „fill in“ neboli výplň. Povinný blesk !!!.

26 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Automatický blesk a málo světla Blesk se spustí v okamžiku slabého osvětlení a způsobí sice zajímavý, ale nechtěný efekt osvětlením pouze blízkých objektů. Správné nastavení je na zakázaný blesk !!!.

27 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Zoom a digitální zoom Slovem zoom označujeme konstrukci objektivu, která umožňuje plynule měnit ohniskovou vzdálenost mezi dvěma krajními hodnotami. Mnohé digitální fotoaparáty disponují ještě digitálním zoomem, který nám objekt ještě více přiblíží. Děje se to ale za cenu nepřijatelného zhoršení výsledného obrazu. Lepších výsledků dosáhneme v editoru na PC. FotoaparátPočítač

28 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Sledujte, co je v pozadí, pozadí vpravo je rušivé.

29 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Kompozice snímku je poskládání prvků v obraze, aby celek působil vyváženě, zcela přirozeně a lahodil lidskému oku. Pravidlo zlatého řezu "zlatého řezu". Hlavní objekty by se měli přibližovat průsečíkům třetinových linií.

30 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Horizont krajiny působí dobře ve 2/3 výšky.

31 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Rytmus a orámování.

32 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Fotografie dětí v úrovni jejich pohledu.

33 © Letohradské soukromé gymnázium o.p.s..

34 Projekt č. CZ.1.07/1.1.03/01.0057 Výuková centra


Stáhnout ppt "© Letohradské soukromé gymnázium o.p.s. Projekt č. CZ.1.07/1.1.03/01.0057 Výuková centra."

Podobné prezentace


Reklamy Google