Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Tropický deštný les, též tropický deštný prales, je zalesněná krajina s trvale teplým a vlhkým podnebím. Je to pás, kde se srážky pohybují od 1700-3000mm.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Tropický deštný les, též tropický deštný prales, je zalesněná krajina s trvale teplým a vlhkým podnebím. Je to pás, kde se srážky pohybují od 1700-3000mm."— Transkript prezentace:

1

2

3  Tropický deštný les, též tropický deštný prales, je zalesněná krajina s trvale teplým a vlhkým podnebím. Je to pás, kde se srážky pohybují od 1700-3000mm v nejsušších měsících spadne alespoň 60mm.  Tento les nalezneme zejména v rovníkových oblastech Země.

4  Za takto vysoké srážky zodpovídá velký výpar vody (vysoké teploty) a nízký tlak vzduchu. Vlhkost vzduchu vysoká až 100 %, teplota je relativně stálá, rozdíly mezi jednotlivými ročními obdobími jsou malé nebo prakticky nulové.  Živiny a pro život důležité látky jsou vázány v biomase, půda sama je chudá, protože časté deště vyplaví vše, co vyplavit lze, a rychlý bakteriální rozklad, kterému klima přeje, vykoná zbytek.

5  Stromové patro a korunové patro tvoří vysoké stromy. Jsou domovem například Orangutana. Listy mají menší, protože jsou na sluníčku.  Nižší patra tvoří rostliny s velkými listy – kvůli fotosyntéze.  Je zde také mnoho parazitujících rostlin, např. lijány a orchideje.  Tropickým lesům se přezdívá „plíce světa“.

6 Prales se jeví jako stabilní porost, který jeví velikou odolnost vůči narušení. Drobné mýtiny, ať už se objeví z jakéhokoliv důvodu, velice rychle zarůstají. Pokud však dojde k masivní destrukci rozsáhlé oblasti (prakticky výhradně činností člověka), je tato vlivem půdní eroze a ztráty styku s původním typem porostu velice brzy znehodnocena tak, že se sem prales „jen tak vrátit“ nemůže. Přirozená obnova pralesa na místě, které bylo exploatováno a zničeno člověkem, je otázkou staletí až tisíciletí. Člověk sám pro ni může udělat jen minimum.

7  Tropické deštné lesy se nazývají ‚největší lékárna světa‘ pro výskyt velkého počtu přírodních léčiv. Téměř polovina užívaných léků pochází z tropických deštných pralesů.

8  V současné době je prales otřesnou rychlostí likvidován. Dochází jednak k jeho kácení (kvůli obrovské spotřebě dřeva jako paliva i výrobní suroviny) či vypalování (pro zisk nové zemědělské půdy, která ovšem vydrží, průměrně tak 2-3 roky, výjimečně 4. Za posledních 100 let již zmizelo z povrchu zemského více než 50 % rozlohy tropických deštných pralesů (na poč. století byla rozloha tropických deštných pralesů asi 16 mil. km², dnes je to cca 7 mil. km²) a navzdory různým aktivitám ochránců přírody a vyhlašování nových obrovských rezervací a národních parků se tempo příliš nezpomalilo. Odhaduje se, že pokud nedojde k radikální změně, do poloviny 21.století tropické deštné lesy zcela zmizí.

9

10

11

12

13 Deštný les se vyskytuje v ……….. pásu, na světadílech …………….., ………………, ……………. Deštný les se vyskytuje v ……….. pásu, na světadílech …………….., ………………, ……………. Největší rozlohu má v ……………… a podle největší řeky světa ho nazýváme ……………. Velmi často tu prší a srážky dosahují až ……… mm. Největší rozlohu má v ……………… a podle největší řeky světa ho nazýváme ……………. Velmi často tu prší a srážky dosahují až ……… mm. Oproti našemu lesu má deštný les o jedno patro více, nazývá se ……………… a je domovem mnoha druhů opic. Pro svou bohatou floru les nazýváme ……………………., protože zde roste mnoho léčivých rostlin. Tropický les je také producentem velkého množství …………….., který je nezbytný pro dýchání. V rozvojových zemích je také zdrojem surovin, zejména dřeva a ustupuje také zemědělské půdě, proto lesa na Zemi ubývá. Jaké to může mít následky pro člověka? (odpověz) Úkol: Do mapy světa zaznač podnebné pásy a místa výskytu deštného lesa. Do mapy světa zaznač podnebné pásy a místa výskytu deštného lesa. Sežeň obrázky některých živočichů žijících v deštném lese a pojmenuj je. Sežeň obrázky některých živočichů žijících v deštném lese a pojmenuj je.

14  1) jungle1 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flickr_-_brewbooks_-_Palm_Jungle_- _Hawaii_Tropical_Botanical_Garden.jpg AUTOR: brewbooks  2) jungle map - http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Tropicke_lesy_sveta.png AUTOR: Original uploader and translater was Milhaus at cs.wikipedia  3) jungle 2 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jungle.jpg  4) jungle 4 http://www.flickr.com/photos/magical-world/2953064542/ AUTOR: Vera & Jean-Christophe  5) jaguar - http://en.wikipedia.org/wiki/File:Junior-Jaguar-Belize-Zoo.jpg AUTOR: Bjorn Christian Torrissen  6) těžba - http://en.wikipedia.org/wiki/File:Illegal_export_of_rosewood_001.jpg AUTOR: Erik Patel  7) ara - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ara_ararauna_Italy.JPG AUTOR: Photographer and original uploader is Ba'Gamnan at en.wikipedia  8) tukan - http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ramphastos_toco_-Birdworld,_Farnham,_Surrey,_England-8a.jpg AUTOR: Chris Parfitt  9) kolibřík - http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Colibri-thalassinus-001.jpg AUTOR: Mdf  10) krajta - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krajta_zelena.JPG  11) chameleon - http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bradypodion_pumilum_Cape_chameleon_female_IMG_1767_(cropped).jpg AUTOR: Chiswick Chap  12) tapír - http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Tap%C3%ADr_1.jpg  13) gorila - http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Susa_group,_mountain_gorilla.jpg AUTOR: Dave Proffer  14) tygr - http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Panthera_tigris_corbetti_090901.jpg AUTOR: Accipiter (R. Altenkamp, Berlin)  15) kočkoddan - http://en.wikipedia.org/wiki/File:Vervet_yawn.jpg AUTOR: Whit Welles  16) gibon - http://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Weisshandgibbon_tierpark_berlin.jpg AUTOR: Matthias Trautsch  17) orangutan - http://en.wikipedia.org/wiki/File:SUMATRAN_ORANGUTAN.jpg AUTOR: Greg Hume


Stáhnout ppt " Tropický deštný les, též tropický deštný prales, je zalesněná krajina s trvale teplým a vlhkým podnebím. Je to pás, kde se srážky pohybují od 1700-3000mm."

Podobné prezentace


Reklamy Google