Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kudy kráčí kriminálka O vývoji žánru ve světě i u nás Seminář ARAS, 24. 9. 2014.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kudy kráčí kriminálka O vývoji žánru ve světě i u nás Seminář ARAS, 24. 9. 2014."— Transkript prezentace:

1 Kudy kráčí kriminálka O vývoji žánru ve světě i u nás Seminář ARAS, 24. 9. 2014

2 Kriminálka je věčný žánr Kriminálka je archetypální příběh o zločinu a trestu. Proto patří dodnes k žánrovým stálicím. Televizní kriminálka se vyvinula během 70. a 80. let a nabývá stále nových podob a variant. Směřuje ke stále větší stylizaci a crossžánrům. Neustále se vrací ve všech svých základních podobách, jen mění a modernizuje svůj zevnějšek. podobu.

3 V hlavní roli tým Procesní kriminálka, v níž sledujeme týmovou práci kriminalistů. Obvykle epizodní. Najdeme ji v realistické i stylizované podobě. Tato varianta může sloužit jak k popisu policejní práce (The Shield, The Wire, Malý pitaval z velkého města, Případy 1. oddělení), tak jako čistě zábavný žánr (CSI, Sběratelé kostí, Kriminálka Anděl, Clona).

4 V hlavní roli (ne)hrdina Kriminálka postavená na ústřední postavě detektiva, ať už policisty či pátrajícího amatéra. Stejně často ji najdeme v podobě epizodního seriálu i „velkého“ příběhu, často oba postupy kombinuje. Pracuje se specifickými vlastnostmi hrdiny (Mentalista, Vraždy v kruhu) či dokonce s antihrdinou (Dexter, The Shield).

5 V hlavní roli atmosféra doby Přibývá kriminálek, kde je vražda a vyšetřování především nosičem společenských témat, případně způsobem, jak přiblížit atmosféru doby. Opět existuje v epizodní i „průběžné“ podobě. Využívá často tíživé stylizace (Wallander, The Killing) nebo naopak fantaskní, případně mysteriózní stylizace (Life on Mars, True Detective).

6 Doporučení pro autory Mít jasno, jaký formát detektivky chci dělat. Být obezřetný při mísení a křížení variant. Nepodceňovat detektivku jako spotřební žánr. Věnovat zvýšenou pozornost logice děje a motivacím postav. Dbát na realistický základ příběhu a zpodobení policejní práce.


Stáhnout ppt "Kudy kráčí kriminálka O vývoji žánru ve světě i u nás Seminář ARAS, 24. 9. 2014."

Podobné prezentace


Reklamy Google