Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Niterný leadership Peter Urs Bender Vydal Management Press, 2002.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Niterný leadership Peter Urs Bender Vydal Management Press, 2002."— Transkript prezentace:

1 Niterný leadership Peter Urs Bender Vydal Management Press, 2002

2 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý2 I. Co je to niterný leadership? Niterný leadership není vůbec o vedení lidí. Leadership „začíná od vedení sebe sama.“ Lídr: –říká, co je třeba udělat –dbá, aby toho bylo dosaženo Niterný lídr v nás nás vede právě tak.

3 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý3 Dva typy vedení Povrchní lídr je poháněn vnějšími tlaky. (Strachem, příkazy, touhou po moci/€/slávě.) Niterný lídr je motivován vnitřně, chce. (Nadšením, seberealizací, naplněním, vizí.) Pozn.: V obou případech se jedná o našeho „vnitřního lídra“, o to, co nás pohání, ne nutně o vedení druhých. [Odkaz: vyhoření.]

4 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý4 motivace – hodnoty – vize Niterný lídr dělá rád to, co dělá, ať je to cokoli. Ne proto, že by rád dělal všechno, ale proto, že dělá to, co dělat chce. A dělá-li zrovna něco nepříjemného, činí tak pro dosažení svého cíle a s myšlenkou na něj..

5 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý5 City vs. rozum? Emoce do businessu nepatří? NE: City jsou tím, co nás pohání. Jsou stejně důležité jako rozum. – věnujme jim pozornost – vytvářejme pozitivní zkušenost (LoTR)  odmění se nám: jsem-li spokojený a šťastný, nadšený pro věc, dokáži mnohem víc, chci víc.

6 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý6 Hodnoty Vize Postoje + chování Výsledky Lidé Uskutečnění Kontrola Zaujetí (Naplnění) Odvaha.

7 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý7 5 kroků na cestě k niternému l-s. 1.Poznej se (hodnoty, motivace, osobnostní typ, strachy = brzdy, návyky chování). 2.Formuluj vizi a buď zaujatý (měj rád, co děláš). 3.Riskuj (měj odvahu podstoupit riziko). 4.Komunikuj (přenášej vizi). 5.Kontroluj pokrok a výsledky.

8 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý8 II. Poznej se 1.Poznej se: –Jakých hodnot si cením? (Co chci v životě?) –Jaké postoje mám? (Pomáhají nebo překáží?) –Jaký typ osobnosti jsem? (Co mi (ne)sedí?) 2.Přijmi se: chyby a jedinečnost; doplnění 3.Změň se: jsem, jaký chci být? Postoje lze změnit (např. „přerámování“), osobnost pěstovat. Nestačí chtít, musí se cvičit..

9 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý9 Osobnostní typ Jiná osobnost znamená: jiné obavy – brzdí jej něco jiného jiné motivace – chce od života něco jiného jiný efektivní styl práce – není jen jediný jiné silné a slabé stránky  doplňují se Poznání  možnost volby sebe, porozumění druhým.

10 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý10 Změna je život

11 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý11 III. Formuluj vizi a buď zaujatý Vize je látka našich snů Vize je náš cíl Zaujetí je naší energií, která tyto sny přeměňuje ve skutečnost Zaujetí je způsob, jak se k cíli dostat Investiční přístup: obrácené pravidlo 80/20.

12 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý12 III. Formuluj vizi a buď zaujatý Vize začíná od poznání sebe sama Každý má svou vlastní vizi „Zůstat nohama na zemi a dívat se ke hvězdám“* Vize spojuje: logiku a intuici myšlenky a pocity zkušenosti a potenciál SMART cíle

13 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý13 SMART cíle Specific (konkrétní) Measurable (měřitelné) Attainable (dosažitelné) Realistic (reálné) Truthful (pravdivý)

14 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý14 IV. Riskuj Rozhodnutí záleží na výběru priorit Riziko je představa, že se budeme muset vzdát jiných věcí Riziko nečinnosti Riziko nedokonalosti

15 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý15 V. Komunikuj Komunikace je výměna informací a pocitů Komunikace vychází z nitra Chtěná x Nechtěná Seznamte lidi se svou vizí Nejdříve pochopte, pak budete pochopeni (Covey: 7 návyků vůdčích osobností)

16 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý16 VI. Kontroluj pokrok a výsledky Pokrok je vyjádřením cesty, kterou jsme urazili ke svému cíli Výsledky jsou zpětnou vazbou, kterou dostáváme o tom, jak si v životě vedeme odpovědnost

17 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý17 VI. Kontroluj pokrok a výsledky Znalost vlastní situace Zůstáváme zaměřeni na cíl a přibližujeme se k němu Náprava problémů a možnost zlepšení během cesty k cíli Zpětná vazba pro všechny zúčastněné Soulad s potřebami druhých lidí To, co měříme, se zlepšuje

18 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý18 VII. Co nás brzdí? Strach (brání vizi, likviduje zaujetí, limituje riskování, blokuje komunikaci) Neschopnost být sám sebou a nedostatek sebedůvěry Nedostatečná vize nebo mnoho cílů Stres a přílišné pracovní vytížení netrpělivost

19 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý19 VIII. Závěrem Leadership začíná v našem nitru Existují dovednosti, které si můžeme osvojit, aby jsme se dále rozvíjeli Největší překážkou leadershipu je strach Věřte si Nejde o to, co víte. Jde o to, jak s tím, co víte, naložíte.

20 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý20 Klíčová slova existencialismus emocionalita vize smysluplnost činorodost osobnostní rozvoj sebevýchova autentičnost sebepřijetí celistvost synergie etika.

21 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý21 Zdroje WWW adresa prezentace: http://jakubholy.webpark.cz/humanities/ niterny_leadership.ppt Autor: http://PeterUrsBender.com/ KONEC.

22 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý22 Dodatky aneb co se nevešlo 1/2 Postoje druhých nelze změnit, mohu jim ale pomoci pochopit co chtějí a ukázat jim, jaké postoje a chování jim k tomu pomohou. Abychom v životě neuvízli v nefungující rutině (bloudění na místě), stanovíme si cíle a jejich důležitost (kam jdeme).

23 Manažerská psychologie Radek Frízel & Jakub Holý23 Dodatky aneb co se nevešlo 1/2 Pozitivní imaginace/vizualizace: Před těžkým úkolem si do podrobností představ, že se ti povedlo něco nemožného, o čem sníš, prožij to. Pak snáz uděláš to, čeho ses bál. I představovaný úspěch povzbudí. K vizím: vize lze vědomě rozvíjet, ať nejsou nejasné a vzdálené, ale silné, konkrétní ….

24 That‘s all folks! KONEC


Stáhnout ppt "Niterný leadership Peter Urs Bender Vydal Management Press, 2002."

Podobné prezentace


Reklamy Google