Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Technické železo Surová železa nekujná Litiny Železa kujná Oceli Uhlíková Slitinová Ingotová Litá ocel Konstrukční Nástrojová Speciální Ingotová Litá ocel.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Technické železo Surová železa nekujná Litiny Železa kujná Oceli Uhlíková Slitinová Ingotová Litá ocel Konstrukční Nástrojová Speciální Ingotová Litá ocel."— Transkript prezentace:

1 Technické železo Surová železa nekujná Litiny Železa kujná Oceli Uhlíková Slitinová Ingotová Litá ocel Konstrukční Nástrojová Speciální Ingotová Litá ocel Konstrukční Nástrojová

2 Ocel uhlíková Doprovodný prvek Nečistota

3 Ocel slitinová Doprovodný prvek Nečistota Doprovodný prvek Legující prvek Legující prvek

4 Ztráta magnetických vlastností OCOC Čas α - Fe δ Fe Tekuté Fe Fe 9 atomů 14 atomů Atomy v tekuté lázni 769 900 1401 1539 Překrystalizace 9at.Fe-14at.Fe prodleva KŘIVKA OHŘEVU PRO ŽELEZO Tuhé skupenstvíTuhé skupenství

5 Ztráta magnetických vlastností OCOC Čas α - Fe δ Fe Tekuté Fe Fe 9 atomů 14 atomů Atomy v tekuté lázni 769 900 1401 1539 Překrystalizace 9at.Fe-14at.Fe prodleva KŘIVKA OHŘEVU PRO ŽELEZO Tuhé skupenstvíTuhé skupenství

6 KŘIVKA OHŘEVU PRO ŽELEZO-Fe Za normální teploty má čisté železo strukturu odpovídající krychlové soustavě devíti atomového železa alfa.Po ohřevu dojde při teplotě 769°C k ztrátě magnetických vlastností, ale tato změna neovlivní vzájemnou polohu atomů. Až, při teplotě zhruba 900 °C dojde k podstatné a velmi důležité změně, devíti atomové železo alfa překrystalizuje na čtrnácti atomové železo gama.Při teplotě 1401 °C se železo gama změní na delta a to se pak při teplotě 1539 °C roztaví.

7 OCOC Čas α - Fe Uhlíková ocel austenit 9 atomů 14 at.Fe+ 1at. uhlíku Atomy v tekuté lázni 723 900 1401 1539 prodleva δ Fe Ferit + perlit Fe3C-karbid železa plus ferit = perlit KŘIVKA CHLADNUTÍ OCELI austenit Tuhé skupenstvíTuhé skupenství

8 KŘIVKA CHLADNUTÍ OCELI U slitin kovů nejsou prodlevy vodorovné,ale šikmé neboť teplota klesá i v průběhu přeměny.U ochlazování oceli při teplotě A3 změna železa gama na železo alfa teprve začne a končí v bodě A1 tj. při teplotě 723 °C. Devíti atomové železo alfa nemá místo pro uhlík,nemůže ho v sobě rozpustit jako železo gama.Vznikající železo alfa je skoro čisté železo a říkáme mu ferit.Uhlík uniká před feritem do zmenšujícího se austenitu a to tak,že střídavě uvolňují destičky feritu a cementitu.Cementit je chemická sloučenina feritu a uhlíku Fe3C(karbid železa),je to látka velmi tvrdá a křehká.Směs feritu a cementitu vzniká při teplotě 723 °C a nazývá se perlit. Uhlíková ocel má tedy za normální teploty ferito- perlitickou strukturu.

9 Tepelné zpracování ocelí. Kalení Je to ohřev nad teplotu překrystalizace a následné rychlé ochlazení ve vodě nebo oleji.Vzniká martenzitická struktura,která se vyznačuje velkou tvrdostí ale křehkostí.

10 OCOC Čas α - Fe Uhlíková ocel austenit 9 atomů 14 at.Fe+ 1at. uhlíku Atomy v tekuté lázni 723 900 1401 1539 prodleva δ Fe Ferit + perlit Fe3C-karbid železa plus ferit = perlit KŘIVKA CHLADNUTÍ UHLÍKOVÉ OCELI-S OBSAHEM UHLÍKU NAD 0,3% austenit Tuhé skupenstvíTuhé skupenství MARTENZIT Ferit + martenzit

11 Žíhání Je to ohřev na určitou teplotu a pomalé ochlazování. Normalizační žíhání Ohřev těsně nad teplotu překrystalizace,výdrž na teplotě po dobu prohřátí a následné ochlazování na vzduchu. Během žíhání dochází ke zjemňování struktury a tím ke zlepšování mechanických vlastností.Toto žíhání se doporučuje použít u svařenců,kde základní materiál před svařováním byl tvářen za studena,nebo u svařenců,které jsou vyrobeny z litých a tvářených materiálů.

12 Žíhání na měkko Je to několika hodinový ohřev těsně pod 723 stupňů,několikahodinová výdrž na této teplotě a několikahodinové pozvolné ochlazování v peci. Cílem tohoto žíhání je přeměna lamelárního perlitu na globulární,čímž dosáhneme zlepšené obrobitelnosti svaru. Žíhání na snížení pnutí Je to ohřev na teplotu 550-650stupňů,výdrž na teplotě po dobu prohřátí a následné pomalé ochlazování(svarový spoj zabalíme do izolační hmoty). Toto žíhání se doporučuje provádět u všech svarových spojů,kde vlivem svařování po vychladnutí svarového spoje, zůstává ve svaru a jeho TOO (tepelně ovlivněná oblast)velké pnutí (pnutí blížící se až mezi kluzu materiálu).

13


Stáhnout ppt "Technické železo Surová železa nekujná Litiny Železa kujná Oceli Uhlíková Slitinová Ingotová Litá ocel Konstrukční Nástrojová Speciální Ingotová Litá ocel."

Podobné prezentace


Reklamy Google