Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PODMIŇOVACÍ ZPŮSOB -procvičování. Vyčasuj sloveso pracovat v podmiňovacím způsobu. OSOBAČÍSLO JEDNOTNÉČÍSLO MNOŽNÉ 1. 2. 3.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PODMIŇOVACÍ ZPŮSOB -procvičování. Vyčasuj sloveso pracovat v podmiňovacím způsobu. OSOBAČÍSLO JEDNOTNÉČÍSLO MNOŽNÉ 1. 2. 3."— Transkript prezentace:

1 PODMIŇOVACÍ ZPŮSOB -procvičování

2 Vyčasuj sloveso pracovat v podmiňovacím způsobu. OSOBAČÍSLO JEDNOTNÉČÍSLO MNOŽNÉ 1. 2. 3.

3 OSOBAČÍSLO JEDNOTNÉČÍSLO MNOŽNÉ 1. pracoval bychpracovali bychom 2. pracoval byspracovali byste 3. pracoval bypracovali by ŘEŠENÍ :

4 Pozměňte věty tak, aby slovesa byla v podmiňovacím způsobu, neměňte osobu ani číslo. 1.Já jsem si pochutnal. 2.Které zvíře jste si pořídili? 3.Janička si obula bačkory. 4.V létě jsme navštívili hlavní město. 5.Sledovali fotbalový zápas. 6.To jsi mě překvapil. 7.Čekali jste dlouho? 8.Ušetřili jsme si peníze na vánoční dárky. 1.Já jsem si pochutnal. 2.Které zvíře jste si pořídili? 3.Janička si obula bačkory. 4.V létě jsme navštívili hlavní město. 5.Sledovali fotbalový zápas. 6.To jsi mě překvapil. 7.Čekali jste dlouho? 8.Ušetřili jsme si peníze na vánoční dárky.

5 1.Já bych si pochutnal. 2.Které zvíře byste si pořídili? 3.Janička by si obula bačkory. 4.V létě bychom navštívili hlavní město. 5.Sledovali by fotbalový zápas. 6.To bys mě překvapil. 7.Čekali byste dlouho? 8.Ušetřili bychom si peníze na vánoční dárky. 1.Já bych si pochutnal. 2.Které zvíře byste si pořídili? 3.Janička by si obula bačkory. 4.V létě bychom navštívili hlavní město. 5.Sledovali by fotbalový zápas. 6.To bys mě překvapil. 7.Čekali byste dlouho? 8.Ušetřili bychom si peníze na vánoční dárky. ŘEŠENÍ :

6 Napiš správný tvar slovesa v podmiňovacím způsobu. 1.číst - 3.os., č.j. ______________________ 2.házet - 2.os., č.j. ______________________ 3.věřit - 3.os., č.mn. ______________________ 4.prožít - 1.os., č.j. ______________________ 5.plavat - 3.os., č.mn. ______________________ 6.být - 2.os., č.mn. ______________________ 7.malovat -1.os., č.mn. ______________________ 8.čekat - 1.os., č.mn. ______________________

7 1.číst - 3.os., č.j. četl by 2.házet - 2.os., č.j. házel bys 3.věřit - 3.os., č.mn. věřili by 4.prožít - 1.os., č.j. prožil bych 5.plavat - 3.os., č.mn. plavali by 6.být - 2.os., č.mn. byli byste 7.malovat -1.os., č.mn. malovali bychom 8.čekat - 1.os., č.mn. čekali bychom ŘEŠENÍ :

8 Najdi chybně napsané tvary sloves. Opiš si písmena u nich a vyjde ti jméno zvířete, které dokáže běžet po vodě. Slovesa napiš ve správných tvarech. spal by (A), šli bychom (O), chtěl bysem (B), četli by jsme (A), uvařili byste (U), zkusil by (D), měl by jsi (Z), hráli bychom (K), mohli by jste (I), plavali by (Y), učil by jsem se (L), chtěl by (O), vrátili bysme se (I), unikl bych (Z), jedli bychom (E), vyrostl by jsem (Š), dokázal byjsi (E), otevřeli byste (Á), byl bych (L), kdyby jsi nemluvil (K)

9 spal by (A), šli bychom (O), chtěl bysem (B), četli by jsme (A), uvařili byste (U), zkusil by (D), měl by jsi (Z), hráli bychom (K), mohli by jste (I), plavali by (Y), učil by jsem se (L), chtěl by (O), vrátili bysme se (I), unikl bych (Z), jedli bychom (E), vyrostl by jsem (Š), dokázal byjsi (E), otevřeli byste (Á), byl bych (L), kdyby jsi nemluvil (K) ŘEŠENÍ : TAJENKA: BAZILIŠEK chtěl bysem (B) – chtěl bych četli by jsme (A) – četli bychom měl by jsi (Z) – měl bys mohli by jste (I) – mohli byste učil by jsem se (L) – učil bych se vrátili bysme se (I) – vrátili bychom se vyrostl by jsem (Š) – vyrostl bych dokázal byjsi (E) – dokázal bys kdyby jsi nemluvil (K) – kdybys nemluvil


Stáhnout ppt "PODMIŇOVACÍ ZPŮSOB -procvičování. Vyčasuj sloveso pracovat v podmiňovacím způsobu. OSOBAČÍSLO JEDNOTNÉČÍSLO MNOŽNÉ 1. 2. 3."

Podobné prezentace


Reklamy Google