Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mexiko země dávných indiánských kultur Mexiko, plným názvem Spojené státy mexické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mexiko země dávných indiánských kultur Mexiko, plným názvem Spojené státy mexické."— Transkript prezentace:

1 Mexiko země dávných indiánských kultur Mexiko, plným názvem Spojené státy mexické

2 Mexiko země dávných indiánských kultur  Na severu hraničí s USA a na jihu s Guatemalou a Belize.  K Mexiku patří také několik ostrovů ležících na západě v Tichém oceánu, a na východě okolo pobřeží v Mexickém zálivu, či Karibském moři.

3 Mexiko země dávných indiánských kultur  Úřední jazyk Mexika je španělština s totožnou gramatikou jako ve Španělsku.  Stát je rozdělen na 31 spolkových států a distrikt hlavního města.  Některé názvy států a měst nesou jména historických osobností Mexika, jiné jsou indiánského původu.

4 Mexiko země dávných indiánských kultur

5 Hlavní městoCiudad de México Rozloha1 964 375 km² Nejvyšší bod CitlaltépetlCitlaltépetl (5636 m n. m.) Časové pásmo−6 až −8 h Počet obyvatel112 322 757

6 Mexiko země dávných indiánských kultur  Mexiko (španělsky Ciudad de México, anglicky Mexico City) je hlavní město Mexika.  Leží ve vnitrozemí, vysoko v horách (2000 m n. m.) a je jedním z největších měst na světě.  8,9 mil. obyvatel

7 Mexiko země dávných indiánských kultur

8 Tenochtitlán bylo hlavní město Aztécké říše, založené v roce 1325 a do roku 1521 sloužící jako aztécké hlavní město. Poté bylo dobyto a zničeno španělskými conquistadory.

9 Mexiko země dávných indiánských kultur Pyramida v předkolumbovském městě Chichén Itzá

10 Mexiko země dávných indiánských kultur  Největší nerostné bohatství představuje z dnešního pohledu ropa a zemní plyn, zejména při východním pobřeží, na jejichž těžbě závisí příjem deviz i rychle se rozvíjející chemický průmysl.

11 Mexiko země dávných indiánských kultur  Zvířena čítá tisíce druhů, z nichž většinu tvoří hmyz.  Velice nepříjemní jsou moskyti, přenášející malárii a žlutou zimnici.  Ze Severní Ameriky pocházejí medvědi, vydry, jeleni a srnci.  Z Jižní pak jaguár, pásovec, mravenečník a množství opic.  Největší nebezpečí představují četní a prudce jedovatí chřestýši.

12 Mexiko země dávných indiánských kultur jaguár kaňon Sumidero na řece Grijalva Nejznámějším mexickým ptákem je patrně krocan, divoký předek dnes po celém světě rozšířeného krocana domácího.

13 Mexiko země dávných indiánských kultur  Mexiko leží v subtropickém pásu. Flóra  Na jihu a východě se setkáváme s tropickou flórou v typickém deštném lese.  Různé druhy palem propletených liánami, oživeny pestře zbarvenými orchidejemi.  Pěstuje se zde palma olejná, cukrová třtina, sisal, kokosovník, kakaovník, káva a kukuřice.

14 Mexiko země dávných indiánských kultur  Pod hranicí věčného ledu na vrcholcích hor nalézáme naopak severoamerickou holoarktickou flóru.  Přestože povrch Mexika není příliš zalesněn, druhů stromů zde roste celá řada.  Zvlášť četně se vyskytují cedr, dub a borovice, ve vyšších polohách jedle.  Hospodářský význam má i dřevo tropických stromů, užívané v nábytkářském průmyslu (mahagon) nebo k barvení kampešek.

15 Mexiko země dávných indiánských kultur  Charakteristickou rostlinou celého Mexika je kaktus, vyskytující se ve stovkách druhů.  V horských oblastech Mexika se pěstuje cukrová třtina, káva, pšenice a proso.  V Mexiku se pěstuje také velké množství tropického ovoce a různé zeleniny, zejména chilli a rajčata. Zcela na severu země se daří bavlníku, zejména při ústí řek Colorado a Rio Grande.

16 Mexiko země dávných indiánských kultur Acapulco – cíl turistů

17 Mexiko země dávných indiánských kultur zdroj obrázků: http://images.google.com/ http://www.google.cz http://cs.wikipedia.org/wiki/Mexiko


Stáhnout ppt "Mexiko země dávných indiánských kultur Mexiko, plným názvem Spojené státy mexické."

Podobné prezentace


Reklamy Google