Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lesy mírného pásu se rozkládají, jak jejich název napovídá, v mírném pásu. Při jeho jižní hranici rostou listnaté lesy, které k severu, přes smíšené,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lesy mírného pásu se rozkládají, jak jejich název napovídá, v mírném pásu. Při jeho jižní hranici rostou listnaté lesy, které k severu, přes smíšené,"— Transkript prezentace:

1

2

3 Lesy mírného pásu se rozkládají, jak jejich název napovídá, v mírném pásu. Při jeho jižní hranici rostou listnaté lesy, které k severu, přes smíšené, přecházejí v jehličnaté. Vyskytují se hlavně na severní polokouli, protože na jižní převládá oceán – vyjímkou je pouze Chile v jižní Americe.Lesy mírného pásu se rozkládají, jak jejich název napovídá, v mírném pásu. Při jeho jižní hranici rostou listnaté lesy, které k severu, přes smíšené, přecházejí v jehličnaté. Vyskytují se hlavně na severní polokouli, protože na jižní převládá oceán – vyjímkou je pouze Chile v jižní Americe.

4 Listnaté lesy shazují v zimě listí a jsou tak přizpůsobeny na nepříznivé podmínky. Nejběžnějšími stromy jsou dub, buk, bříza. Tyto lesy se vyskytovaly ve střední a západní Evropě, ale původní se zachovali pouze v s. Americe a v Asii (Čína).Listnaté lesy shazují v zimě listí a jsou tak přizpůsobeny na nepříznivé podmínky. Nejběžnějšími stromy jsou dub, buk, bříza. Tyto lesy se vyskytovaly ve střední a západní Evropě, ale původní se zachovali pouze v s. Americe a v Asii (Čína).

5 Smíšený les je porost s poměrným zastoupením listnatých a jehličnatých dřevin, hlavně stromů. Procentuální zastoupení je různé. Jedná se o nejstabilnější lesní biom, který je schopen odolávat náhlým změnám. Jeho druhová skladba umožňuje snadněji odolávat živelným katastrofám (polomům), ale také škůdcům, což je způsobeno větší vzdáleností jednotlivých jedinců stejného druhu.Smíšený les je porost s poměrným zastoupením listnatých a jehličnatých dřevin, hlavně stromů. Procentuální zastoupení je různé. Jedná se o nejstabilnější lesní biom, který je schopen odolávat náhlým změnám. Jeho druhová skladba umožňuje snadněji odolávat živelným katastrofám (polomům), ale také škůdcům, což je způsobeno větší vzdáleností jednotlivých jedinců stejného druhu.

6 Smíšené lesy směrem k severu ustupují lesům jehličnatým. Jehličnatých lesích se vyskytují různé druhy jehličnanů. Monokultury dřevin které jsou v současné době preferovány hlavně vlastníky malých lesních výměr, oproti smíšeným lesům vyvolávají značné ekologické problémy.Smíšené lesy směrem k severu ustupují lesům jehličnatým. Jehličnatých lesích se vyskytují různé druhy jehličnanů. Monokultury dřevin které jsou v současné době preferovány hlavně vlastníky malých lesních výměr, oproti smíšeným lesům vyvolávají značné ekologické problémy.

7 Nejvyšším stromem světa je americký sekvojovec obrovský, jenž dorůstá výšky přes sto metrů. Držitel současného rekordu měří dokonce 113 m. Šikmé věže v Pise bychom museli na sebe postavit dvě, aby se mu vyrovnaly.

8

9

10

11

12

13

14 Lesy mírného pásu se dají rozdělit do třech skupin, podle typu dřevin: 1) ……………. - Vyskytuje se v teplejších oblastech, dřeviny převážně buk a dub. 1) ……………. - Vyskytuje se v teplejších oblastech, dřeviny převážně buk a dub. 2) ……………. Výskyt stromů jak ……. tak i ………. Je to nejstabilnější biom (malé polomy, málo škůdců – stromy stejného druhu daleko od sebe). Přechodový les mezi 1 a 3. 2) ……………. Výskyt stromů jak ……. tak i ………. Je to nejstabilnější biom (malé polomy, málo škůdců – stromy stejného druhu daleko od sebe). Přechodový les mezi 1 a 3. 3) …………… Vyskytuje se v chladnějších oblastech nebo vyšších nadmořských výškách, dřeviny - různé jehličnany borovice, smrk, jedle, jediný opadavý jehličnan ……….. 3) …………… Vyskytuje se v chladnějších oblastech nebo vyšších nadmořských výškách, dřeviny - různé jehličnany borovice, smrk, jedle, jediný opadavý jehličnan ……….. Obyvatelé našeho lesa:

15 1) smíšený les - AUTOR: Daniel Baránekhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Palkovick%C3%A9_h%C5%AFrky,_Kub%C3%A1nkov,_les.jpg 2) smíšený les - AUTOR: Chmee2http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:%C4%8Certova_hora_u_Vr%C3%A1%C5%BEe_(5).JPG 3) listnatý les - AUTOR: Kosatka2325http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Listnat%C3%A9_lesy.JPG 4) smíšený les - AUTOR: Kosatka2325http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Panorama_Bu%C4%8Dina.JPG 5) srnec - AUTOR: Andy.vachttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Srnec.jpg 6) jelen - AUTOR: Smudge 9000http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Red_Deer_Stag.jpg 7) jezevec - AUTOR: Peter Trimminghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:%27Honey%27_the_badger_in_daylight.jpg 8) muflon - 9) daněk - AUTOR: B.Navezhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Dama_dama8.JPG 10) rys - AUTOR: Martin Mecnarowskihttp://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Lynx_lynx_1_(Martin_Mecnarowski).jpg 11) prase - AUTOR: GerardMhttp://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:WildZwijn.jpg 12) tetřev - AUTOR: David Palmerhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:David_Palmer_Capercaillie.jpg 13) liška - AUTOR: Keven Lawhttp://en.wikipedia.org/wiki/File:Red_Fox_(Vulpes_vulpes)_-British_Wildlife_Centre-8.jpg 14) medvěd hnědý - AUTOR: alvaro chinghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Oso_pardo_madrid.jpg 15) vlk - AUTOR:Bernard Landgrafhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Canis_lupus.jpg 16) bažant - AUTOR: Pavrabechttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bazant_obecny.jpg 17) zajíc - AUTOR: Hans-Jörg Hellwighttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:01-sfel a_-_crop.jpg 18) koroptev - AUTOR: Marek Szczepanekhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Perdix_perdix_(Marek_Szczepanek).jpg 19) kuna lesní - AUTOR: Dani Kropivnikhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Martes_martes_crop.jpg 20) dudek chocholatý - AUTOR: Antony Grossyhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Upupa_epops_-Coonoor,_Tamil_Nadu,_India-8.jpg 21) káně lesní - AUTOR: Lukasz Lukasikhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Buteo_buteo_1_(Lukasz_Lukasik).jpg 22) výr velký - AUTOR: Martin Mecnarowskihttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bubo_bubo_1_(Martin_Mecnarowski).jpg 23) výr velký - AUTOR: Kamil.http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bubo_bubo_winter_1.jpg 24) jehličnatý les - AUTOR: Marshman at en.wikipedia / Eric Guintherhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Conifer_forest_edit.jpg 25) sekvojovec obrovský - AUTOR: Mike Murphyhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Grizzly_Giant_Mariposa_Grove.jpg 26) Ledňáček říční - AUTOR: Lukasz Lukasikhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Alcedo_atthis_2_(Lukasz_Lukasik).jpg 27) Veverka obecná - AUTOR: Andy.vachttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Veverka_obecna.JPG


Stáhnout ppt "Lesy mírného pásu se rozkládají, jak jejich název napovídá, v mírném pásu. Při jeho jižní hranici rostou listnaté lesy, které k severu, přes smíšené,"

Podobné prezentace


Reklamy Google