Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obsah Stupně vizu – konvergenční tabulka Monokulární testy

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obsah Stupně vizu – konvergenční tabulka Monokulární testy"— Transkript prezentace:

1 Vysvětlení funkce jednotlivých optotypových testů k projekčnímu optotypu POTEC 6100.

2 Obsah Stupně vizu – konvergenční tabulka Monokulární testy
Binokulární testy Speciální testy

3 Konvergenční tabulka Snellen v 6 metrech Snellen v 5 metrech Decimální stupeň /POTEC 6100/ 6/60 5/50 0,10 6/36 5/35 0,15 5/25 0,20 6/24 5/20 6/18 0,30 5/15 0,40 6/12 5/10 0,50 6/9 5/7 0,75 6/6 5/5 1,00 6/5 5/4 6/4 5/3 1,50 6/3 2,00

4 Na začátek, přehled skoro všech testů.

5 Monokulární i binokulární měření možné
měření vizu: Snellenův Landoltův Numerický Písmenkový Dětský Pouze pro monokulární měření: Astigmatická růžice Bodový astigmatický test pro metodu Jacksonova cylindru Červeno-zelený test pro jemné sférické dokorigování Stabilní metoda jemného sférického dokorigování pomocí Jacksonova cylindru Pouze binokulární: Stereopse Schoberův test Worthova světla Aniseikonie Akk.rovnováha Forie a tropie a jiné

6 Snellenův optotyp Pro měření visu, jak v monokulárním, tak i v binokulárním měření. Vpravo od znaků je označení stupně visu – konvergenční tabulka. Snellenův optotyp je dobré využít pro děti, analfabety a cizince. Je spolehlivější pro určení visu než obvyklý dětský optotyp, protože nezáleží na tvarové inteligenci. Pozor u tohoto optotypu je možné určit směr mezer na základě rozdílu kontrastů. S pacientem lze komunikovat pomocí modelu dřevěné vidličky.

7 Landoltův optotyp-kruh
Pro měření visu, jak v monokulárním, tak i v binokulárním měření. Vpravo od znaků je označení stupně visu – konvergenční tabulka. Landoltův kruh má vynechaný otvor v 8 různých polohách, které musí určit pacient – domluva v poloze hodin(12,1-2,3,4-5,6,7-8,9,10-11). Tímto optotypem zjistíme velmi přesné hodnoty visu, proto se tento optotyp používá při soudných posudcích, při kontrole visu pro řidičský průkaz apod. Tvarová inteligence u tohoto testu nehraje roli. U projektoru POTEC 6100 je možnost změřit až hodnotu visu od 0,05 do 2,0.

8 Numerický optotyp Pro měření visu, jak v monokulárním, tak i v binokulárním měření. Vpravo od znaků je označení stupně visu – převodová tabulka. Dobré při použití u analfabetů(čísla zná skoro každý) Riziko rozeznání (pouze 10 možností) tvarová inteligence. Výhodou je jednoduchá komunikace s pacientem. Kriteriem uznání přečteného řádku je rozeznání aspoň 60 % čísel – z 5 čísel aspoň 3.

9 Písmenkový optotyp 0,05 Pro měření visu, jak v monokulárním, tak i v binokulárním měření. Vpravo od znaků je označení stupně visu – převodová tabulka. Nejčastěji používaný optotyp. Jednoduchá komunikace. Kriterium uznání přečteného řádku je rozeznání aspoň 60 % písmen – z 5 písmen aspoň 3. Možnost měření až do hodnoty visu 2,0. Písmeno O lze využít pro měření osy a síly cylindru.

10 Dětský optotyp Pro měření visu u dětí a analfabetů, jak v monokulárním, tak i v binokulárním měření. Vpravo od znaků je označení stupně visu – převodová tabulka. Pozor silně oslovuje tvarovou inteligenci.

11 Pouze pro monokulární měření
Astigmatická ružice Využívá se pro zamlžovací metodu měření cylindru. Je to simultánní metoda měření cylindru. V současné době nevyužívaná, protože neumožňuje plynně navázat na výsledek z autorefraktometru. 12 1 2 3 4 5 6 7 8 10 9 11

12 Pouze pro monokulární měření
Bodový astigmatický test pro metodu Jacksonova cylindru: Používá se pro měření správné osy a síly cylindru, i u různých stupňů visu. Sukcesivní metoda měření

13 Pouze pro monokulární měření
Červeno-zelený test pro jemné sférické dokorigování: Simultánní test. Když vidí pacient znaky v červeném poli lépe – dát mínus, když vidí znaky v zeleném poli, dát plus. Pozor na individuální akomodaci a barevnou citlivost. 5

14 Pouze pro monokulární měření
Simultánní metoda pro jemné sférické dokorigování . Využívá se Jacksonova cylindru. Není závislá od korigujícího cylindru.

15 Binokulární testy U binokulárního měření se využívá disociace(rozdělení) zrakových vněmů mezi pravým a levým okem. Tím je možné rozlišit co vidí pravé oko a levé oko. U disociace využíváme princip děliče. Všechny binokulární testy jsou testy simultánní. Druhy děliče: Zkreslením obrazu /Maddoxův cylindr/ Disociační prizma Anaglyfní metody Negativní polarizací Pomocí těchto děličů jsme schopní u projektoru POTEC 6100 změřit: akomodační a refrakční rovnováhu, fórie a tropie, stereopsi a aniseikonií.

16 Binokulární testy Zkreslením obrazu, pomocí Maddoxovho cylindru. Měření je možné provést v zatemněné místnosti. Měřením je možné zjistit druh a stupeň fórií. Nejstarší metoda měření prizmat.

17 Binokulární testy Disociační prizma. Používá se pro měření akomodační a refrakční rovnováhy a pro měření fórií. Využívá se prizma, kterým se rozdvojí obraz. Asi 6 pdpt báze vertikalně.

18 Binokulární testy Anaglyfní metody (metoda komplementárnich barev).Jako dělič se využívá červené a zelené sklo z refrakční skříně. POTEC 6100 využívá těchto testů, se kterými je možné měřit tropie a fórie. Schoberův test Worthův test Test horizontálních fórií

19 Binokulární testy Negativní polarizace. Jako dělič využíváme polarizační předvěs umístěný na obrubě. Matnice na kterou se promítá musí být z kovu, aby byl odražený obraz také polarizován. Nejspolehlivější metoda binokulárního měření akk. a refrakční rovnováhy a fórií. U projektoru se využívá polarizačních rovin 45°a 135°.

20 Negativní polarizace 9 3 5 6 Test akomodační a refrakční rovnováhy. Pozor u POTEC 6100 je použit v řádkovém provedení. Viz dolu. 8 9 6 3

21 Negativní polarizace Test akomodační a refrakční rovnováhy. V 3.řádkovém provedení. Polarizován je pouze horní a spodní řádek, střední řádek působí jako fuzní klíč. Dle orientace pol.předvěsu vidí pravé oko horní a střední řádek a levé oko vidí spodní a střední řádek. Na základě porovnání kontrastů a ostrosti se vyhodnocuje akomodační a refrakční rovnováha.

22 Negativní polarizace Křížové testy fórií a tropií. Pomocí těchto testů je možné zjistit úchylky ve vertikálním a horizontálním postavení očí. Používají se pro měření prizmatických hodnot. Jeden kříž je bez centrálního fuzního klíče, druhý je s centrálním fixačním klíčem. Každá dvojice ramen je polarizována pro jiné oko. Pomocí prizmat se snažíme docílit, v případě vyvandrování testů, docílit opětovné symetrického tvaru kříže. (Báze prizmatu do směru vyvandrování testu)

23 Negativní polarizace Hákový test aniseikonie. Používá se pro případné zjištění rozdílné velikostí obrazů mezi pravým a levým okem. Vertikální test aniseikonie se používá i na nalezení případné vertikální fórie i tropie. Horizontální hákový test nelze použít na měření fórií. Vertikální hákový test Horizontální hákový test

24 Negativní polarizace Testy stereoskopického vidění. Na těchto testech je možné ověřit kvalitu a přítomnost prostorového vidění. Na základě horšího rozlišení dozadu nebo dopředu je možné zjistit zbytkovou prizmatickou dioptrií.

25 Speciální testy test noční myopie obraz oka využití jednotlivých clon

26 Test noční myopie Používá se v zatemněné místnosti po časové adaptaci na stupeň osvětlení. Měří se zásadně binokulárně s fotopickou dálkovou korekcí.

27 Obraz oka Možnost vysvětlení některých problematik z oblasti oftalmologie. Dobrá marketingová pomůcka.

28 Využití jednotlivých clon
Clony jsou výhodné pro nekoncentrované klienty, jak v řádkovém tak i jednotlivém provedení. Možnost využití u amblyopií, při zamezení rizika zapamatování testů. Zrychlují měření. E T S M N D

29 V případě dalších dotazů, vysvětlení kontaktujte: Meoph s. r. o
V případě dalších dotazů, vysvětlení kontaktujte: Meoph s.r.o. Tomáš Haberland Karol Kubela Smotlachova 580/1 Bulharská Praha Bratislava Tel: Mobil:


Stáhnout ppt "Obsah Stupně vizu – konvergenční tabulka Monokulární testy"

Podobné prezentace


Reklamy Google