Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Co to je když se řekne D R O G A marihuana, hašiš extáze LSD Petroselini radix kořen petržele Matricariae flos heřmánkový květ Filiae flos lípový květ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Co to je když se řekne D R O G A marihuana, hašiš extáze LSD Petroselini radix kořen petržele Matricariae flos heřmánkový květ Filiae flos lípový květ."— Transkript prezentace:

1 Co to je když se řekne D R O G A marihuana, hašiš extáze LSD Petroselini radix kořen petržele Matricariae flos heřmánkový květ Filiae flos lípový květ Quercus corrtex dubová kůra. DROGA RNDr. Ji ř í Sajvera duben 2008

2 Řekne-li se DROGA, je tím myšlena látka euforizující, psychotropní, návyková … Nahlédněme třeba do Praktického slovníku medicíny: (Vokurka, Hugo, Praktický slovník medicíny Maxdorf, Praha 2000) Nebylo tomu tak vždy. sušený rotlinný či živočišný materiál určený k léčebnému použití látka přírodní či syntetická, která splňuje dva základní požadavky: a) ovlivňuje prožívání reality (psychotropní efekt) b) může vyvolat závislost pervItin marihuana hašiš kokain opium … DROGA DROGA původně: dnes.

3 Podívejme se do jazykového slovníku: Léčivo je v angličtině drug. Jak je tomu v cizině – jen namátkou: DROGA V USA existuje Úřad pro potraviny a léčiva.

4 DROGA Za DROGY s e dnes považují látky návykové DrogaMI j ako sušeným či jinak upraveným rostlinným či živočišným materiálem se zabývá FARMAKOGNOSIE FARMAKOGNOSIE je slovo řečkého původu farmakon = léčivo, gnosis = poznání FARMAKOGNOSIE je tedy NAUKOU O LÉČIVECH Původně byla známa jen přírodní léčiva jako NAUKA O LÉČIVECH PŘÍRODNÍHO PŮVODU. dnes je farmakognosie pojímána. - je profilovou disciplínou studia na farmaceutických fakultách FARMAKOGNOSIE - učí se na některých oborech středních škol a vyšších zdravotnických škol

5 DROGY v české zdravotní legislativě Zákon č. 466/2004 Sb., o návykových látkách, Zákon č. 269/20030Sb., úplně znění zákona č. 79/1997 Sb., o léčivech a o změnách a doplněních některých souvisejících zákonů, jak vyplývá z pozdějších změn pojem DROGA p řisuzuje pouze návykovým látkám a tradiční farmaceutický pojem DROGA nahrazuje termínem ROSTLINÁ LÁTKA Toto řešení jevelmi nešťastné: Je těžké si představit třeba jako ROSTLINNOU LÁTKU … kořen pampelišky.

6 DROGA Nakonec dvě otázky: 1. Máte vlastní zkušenost s nějaku drogou ? 2. Máte vlastní zkušenost s nějakou drogou ve smyslu farmakognosie? Nějakou – a nejednu – drogu v tradíčním smyslu vždyť všechny čaje jsou DROGY koření (pepř, oregano, novéí koření …) konečně i antibiotika jako léčiva přírodního původu ZÁVĚR DROGA j e kontroverzní pojem pro většinu populace (včetně zákonodárců) je to pro odborníky a poučené laiky je to buď návyková látka léčivo přírodního původu nebo poznal každý jsou DROGY.

7 DROGA Podívejme se ještě na několik obrázků rostlinných drog K O N E C.


Stáhnout ppt "Co to je když se řekne D R O G A marihuana, hašiš extáze LSD Petroselini radix kořen petržele Matricariae flos heřmánkový květ Filiae flos lípový květ."

Podobné prezentace


Reklamy Google