Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pralesy Jiří Balun 2 L. Co je vlastně prales? Zalesněný biom s trvale vlhkým a teplým podnebím Zalesněný biom s trvale vlhkým a teplým podnebím Dolní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pralesy Jiří Balun 2 L. Co je vlastně prales? Zalesněný biom s trvale vlhkým a teplým podnebím Zalesněný biom s trvale vlhkým a teplým podnebím Dolní."— Transkript prezentace:

1 Pralesy Jiří Balun 2 L

2 Co je vlastně prales? Zalesněný biom s trvale vlhkým a teplým podnebím Zalesněný biom s trvale vlhkým a teplým podnebím Dolní hranice celoročních srážek je průměrně 2000 mm, horní až 12 000 mm – za takto vysoké srážky odpovídá pásmo nízkého tlaku okolo rovníku Dolní hranice celoročních srážek je průměrně 2000 mm, horní až 12 000 mm – za takto vysoké srážky odpovídá pásmo nízkého tlaku okolo rovníku Vlhkost vzduchu až 100%, teplota je relativně stálá, rozdíly mezi ročními obdobími jsou téměř nulové Vlhkost vzduchu až 100%, teplota je relativně stálá, rozdíly mezi ročními obdobími jsou téměř nulové Nalezneme je zejména v rovníkových oblastech, výjimečně zasahují až do subtropů Nalezneme je zejména v rovníkových oblastech, výjimečně zasahují až do subtropů

3 Funkce Pralesu Pohlcování CO 2 (cca 2 mil. tun ročně) Pohlcování CO 2 (cca 2 mil. tun ročně) Uvolňují do atmosféry den co den miliardy tun vody, která tvoří dešťové mraky, jež pak putují klimatickým systémem Uvolňují do atmosféry den co den miliardy tun vody, která tvoří dešťové mraky, jež pak putují klimatickým systémem Zásadní je pro nás i úchvatná rozmanitost pralesních druhů. Žije tu dobrá polovina živých organismů celého světa. Na jediném čtverečním kilometru tu často najdeme víc druhů stromů než v celé Evropě a Severní Americe dohromady Zásadní je pro nás i úchvatná rozmanitost pralesních druhů. Žije tu dobrá polovina živých organismů celého světa. Na jediném čtverečním kilometru tu často najdeme víc druhů stromů než v celé Evropě a Severní Americe dohromady

4 Na pralesích jsou také přímo závislé miliony lidí, včetně mnoha národů, které s nimi ve vzájemné harmonii žijí už celá tisíciletí. Kácení a úbytek lesů je doslova ožebračuje. (např. Amazonský prales 18 mil obyvatel) Na pralesích jsou také přímo závislé miliony lidí, včetně mnoha národů, které s nimi ve vzájemné harmonii žijí už celá tisíciletí. Kácení a úbytek lesů je doslova ožebračuje. (např. Amazonský prales 18 mil obyvatel) Tropické deštné lesy se nazývají ‚největší lékárna světa‘ pro výskyt velkého počtu přírodních léčiv. Téměř polovina užívaných léků pochází z tropických deštných pralesů. (např. léky proti malárii, rakovině, ale i anestetika, atd.) Tropické deštné lesy se nazývají ‚největší lékárna světa‘ pro výskyt velkého počtu přírodních léčiv. Téměř polovina užívaných léků pochází z tropických deštných pralesů. (např. léky proti malárii, rakovině, ale i anestetika, atd.)

5 „Producent kyslíku“ Existující tropický deštný les má nulovou až jen velmi mírně kladnou bilanci pokud jde o produkci kyslíku. Je v něm ale vázáno obrovské množství oxidu uhličitého a pralesy mají obrovský podíl na kyslíku už vytvořeném – vyprodukovaly ho v době, když rostly. Jejich likvidace, zejména vypalování, spotřebovává jimi kdysi vyrobený kyslík a vrací v jejich biomase vázaný oxid uhličitý zpět do atmosféry. Existující tropický deštný les má nulovou až jen velmi mírně kladnou bilanci pokud jde o produkci kyslíku. Je v něm ale vázáno obrovské množství oxidu uhličitého a pralesy mají obrovský podíl na kyslíku už vytvořeném – vyprodukovaly ho v době, když rostly. Jejich likvidace, zejména vypalování, spotřebovává jimi kdysi vyrobený kyslík a vrací v jejich biomase vázaný oxid uhličitý zpět do atmosféry.

6 Nejrozsáhlejší je Amazonský deštný prales, dále pak Konžský d.p. a pralesy na poloostrovech Přední a Zadní Indie Nejrozsáhlejší je Amazonský deštný prales, dále pak Konžský d.p. a pralesy na poloostrovech Přední a Zadní Indie Tropické střídavě vlhké lesy se rozkládají přibližně mezi 15° až 18° zeměpisné šířky na obou polokoulích. Ve směru od rovníku navazují na tropický deštný les Tropické střídavě vlhké lesy se rozkládají přibližně mezi 15° až 18° zeměpisné šířky na obou polokoulích. Ve směru od rovníku navazují na tropický deštný les

7 Amazonský deštný prales Základní informace: Základní informace: Rozloha: téměř 5 500 000 km² (z toho již značná část zlikvidována) Rozloha: téměř 5 500 000 km² (z toho již značná část zlikvidována) Amazonská pánev je největší souvislý tropický deštný prales na světě Amazonská pánev je největší souvislý tropický deštný prales na světě Leží na území Brazílie (více než 60%), Kolumbie, Peru, Venezuela, Ekvádor, Bolívie, Guayana, Francouzská Guayana a Surinam Leží na území Brazílie (více než 60%), Kolumbie, Peru, Venezuela, Ekvádor, Bolívie, Guayana, Francouzská Guayana a Surinam Žije zde téměř 18 mil. obyvatel Žije zde téměř 18 mil. obyvatel

8 Kácení Pralesů V současné době je prales otřesnou rychlostí likvidován. Dochází jednak k jeho kácení (kvůli obrovské spotřebě dřeva jako paliva i výrobní suroviny) či vypalování (pro zisk nové zemdělské půdy, která ovšem vydrží, jak již bylo řečeno, průměrně tak 2-3 roky, výjimečně 4). Za posledních 100 let již zmizelo z povrchu zemského více než 50% rozlohy tropických deštných pralesů (na poč. století byla rozloha tropických deštných pralesů asi 16 mil. km², dnes je to cca 7 mil. km²) V současné době je prales otřesnou rychlostí likvidován. Dochází jednak k jeho kácení (kvůli obrovské spotřebě dřeva jako paliva i výrobní suroviny) či vypalování (pro zisk nové zemdělské půdy, která ovšem vydrží, jak již bylo řečeno, průměrně tak 2-3 roky, výjimečně 4). Za posledních 100 let již zmizelo z povrchu zemského více než 50% rozlohy tropických deštných pralesů (na poč. století byla rozloha tropických deštných pralesů asi 16 mil. km², dnes je to cca 7 mil. km²)

9 Stabilita Pralesa Prales se jeví jako stabilní klimaxový porost, který jeví velikou odolnost vůči narušení. Drobné mýtiny, ať už se objeví z jakéhokoliv důvodu, velice rychle zarůstají. Pokud však dojde k masívní destrukci rozsáhlé oblasti (prakticky výhradně činností člověka), je tato vlivem půdní eroze a ztráty styku s původním typem porostu velice brzy znehodnocena tak, že se sem prales „jen tak vrátit“ nemůže. Přirozená obnova pralesa na místě, které bylo exploatováno a zničeno člověkem, je otázkou staletí až tisíciletí. Člověk sám pro ni může udělat jen minimum. Prales se jeví jako stabilní klimaxový porost, který jeví velikou odolnost vůči narušení. Drobné mýtiny, ať už se objeví z jakéhokoliv důvodu, velice rychle zarůstají. Pokud však dojde k masívní destrukci rozsáhlé oblasti (prakticky výhradně činností člověka), je tato vlivem půdní eroze a ztráty styku s původním typem porostu velice brzy znehodnocena tak, že se sem prales „jen tak vrátit“ nemůže. Přirozená obnova pralesa na místě, které bylo exploatováno a zničeno člověkem, je otázkou staletí až tisíciletí. Člověk sám pro ni může udělat jen minimum.

10 Následky Půdní eroze, povodně, zanášení údolních nádrží, sesuvy půdy, pokles srážek, sucha Půdní eroze, povodně, zanášení údolních nádrží, sesuvy půdy, pokles srážek, sucha Též snížení genofondu – pralesy jsou domovem 70-90% všech druhů; zároveň nemožnost dostání určitých léčiv Též snížení genofondu – pralesy jsou domovem 70-90% všech druhů; zároveň nemožnost dostání určitých léčiv Následuje likvidace domorodých obyvatel, mizení jejich kultur Následuje likvidace domorodých obyvatel, mizení jejich kultur Další zhoršení situace v oblasti globálního oteplování = další negativní vliv na světové klima Další zhoršení situace v oblasti globálního oteplování = další negativní vliv na světové klima

11 Možná řešení Zavedení majetkových práv – právo využívat les by měli mít lidé, kteří jsou na něm existenčně závislí. (V třetím světě přešlo během 150 let 80% tropických lesů do rukou vládnoucích úředníků) Zavedení majetkových práv – právo využívat les by měli mít lidé, kteří jsou na něm existenčně závislí. (V třetím světě přešlo během 150 let 80% tropických lesů do rukou vládnoucích úředníků) Cena dřeva – dřevěné výrobky jsou příliš levné. Cena dřeva – dřevěné výrobky jsou příliš levné. Je třeba přestat dotovat těžbu dřeva, nasadit daně na pralesní dřevo. Je třeba přestat dotovat těžbu dřeva, nasadit daně na pralesní dřevo. Pozemková reforma (Brazílie) – mapování, demarkace domorodého území. Pozemková reforma (Brazílie) – mapování, demarkace domorodého území. Bojkot výrobků z tropického dřeva na Západě. Bojkot výrobků z tropického dřeva na Západě. Odpuštění dluhů zemím třetího světa. Odpuštění dluhů zemím třetího světa.

12 K zamyšlení V poslední době ledové pralesy téměř neexistovaly. Pokud nechceme tvrdit, že všechny druhy obývající třeba Amazonii vznikly v posledních 10 000 letech (jistě nevznikly), pak nám vychází, že nejsou na prostředí deštného pralesa v jeho současné rozloze nijak fatálně vázané. A navíc ani "globální ekosystém" není nijak vázán na tropické pralesy, doba ledová nebyla obdobím žádného kolapsu pozemského života. V poslední době ledové pralesy téměř neexistovaly. Pokud nechceme tvrdit, že všechny druhy obývající třeba Amazonii vznikly v posledních 10 000 letech (jistě nevznikly), pak nám vychází, že nejsou na prostředí deštného pralesa v jeho současné rozloze nijak fatálně vázané. A navíc ani "globální ekosystém" není nijak vázán na tropické pralesy, doba ledová nebyla obdobím žádného kolapsu pozemského života.

13 Děkuji za pozornost Zdroje: www.wikipedia.cz www.splhej.wz.cz www.osel.cz


Stáhnout ppt "Pralesy Jiří Balun 2 L. Co je vlastně prales? Zalesněný biom s trvale vlhkým a teplým podnebím Zalesněný biom s trvale vlhkým a teplým podnebím Dolní."

Podobné prezentace


Reklamy Google