Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pesticidy jsou chemické prostředky, které se užívají k zamezení ztrát na kulturních rostlinách, zásobách potravin i krmiv. Podle biologické účinnosti se.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pesticidy jsou chemické prostředky, které se užívají k zamezení ztrát na kulturních rostlinách, zásobách potravin i krmiv. Podle biologické účinnosti se."— Transkript prezentace:

1 Pesticidy jsou chemické prostředky, které se užívají k zamezení ztrát na kulturních rostlinách, zásobách potravin i krmiv. Podle biologické účinnosti se dělí na celkem 10 druhů. S rozšířením aplikace pesticidů vzniklo však i mnoho problémů. Dostalo se tak do oběhu tisíce tun chemických sloučenin, mnohdy dosti toxických nebo s jinými nežádoucími vlastnostmi. Nadměrné používání pesticidů a jiných cizorodých látek se projevuje v konečné fázi zvýšenou zátěží organismů a narušení jejich fyziologických procesů. Pesticidy se dnes používají na 95 % zemědělské půdy.

2 Základní rozdělení pesticidů Podle určení k hubení určitého škůdce pesticidy dělíme na:  Akaricidy - přípravky určené k hubení roztočů  Algicidy - přípravky určené k hubení řas  Arborocidy - pesticidy určené k hubení stromů a keřů  Avicidy - přípravky určené k hubení ptáků  Fungicidy - prostředky určené k ochraně před houbovými chorobami  Herbicidy - pesticidy určené k hubení rostlin  Insekticidy - přípravky určené k hubení hmyzu  Molluskocidy - prostředky určené k hubení měkkýšů  Piscicidy - přípravky určené k hubení ryb  Rodenticidy - přípravky určené k hubení hlodavců

3 Pesticidní přípravky obsahují účinnou látku + přídatné látky (rozpouštědla, plnidla, stabilizátory, tenzidy) Výzkumy mezi farmáři prokázaly, že používání pesticidů má vážné následky na jejich zdraví a vede k trvalému poškození organismu. Podle světové zdravotnické organizace (WHO) je každý rok zasaženo účinkem pesticidů asi 3 milióny zemědělců, přičemž 18 tisíc následkům podlehne.

4 Biopotravina je produktem ekologické zemědělství ve smyslu, že biopotraviny nesmí být vyrobeny za pomocí hnojiv minerálního původu, hormonů, pesticidů. Či geneticky změněných organismů. Biopotraviny nemohou obsahovat přídatné látky používané v potravinářství (É-čka a další stabilizátory, atd.).

5 Ovoce na pultech obsahuje hodně pesticidů, zjistil test Srovnání bio ovoce a zeleniny s verzí bez nálepky podle analýzy, která se uskutečnila v laboratořích Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, dopadlo následovně. : Zemědělci ochrannými prostředky - pesticidy a umělými hnojivy - rozhodně nešetří. Výzkumníci během testu MF Dnes našli v jediném vzorku bílé papriky devět nežádoucích látek, ve volných a keříkových rajčatech ze Španělska až jedenáct. Množství chemikálií bylo sice v normě (hodnoty nepřekročily horní limit), ale odborníky trend i přesto znepokojuje. „Pro zdraví lidí může být závažnější dlouhodobá konzumace ovoce s vyšším počtem zbytkových pesticidů než jednorázové mírné překročení limitu," řekla deníku profesorka Jana Hajšlová. Dobrou zprávou - je fakt, že výrobky označené jako bio byly podle testu skutečně bez pesticidů a umělých hnojiv a nejsou geneticky modifikované. Mnohem horší situace panuje na pultech běžných obchodů se zeleninou a ovocem, kde zákazníci místo zdravé pochoutky zpravidla naleznou skvěle vypadající koktejl plný pesticidů a dalších chemických látek, jež zemědělci používají, aby plody uchránili před škůdci a různými nemocemi.

6 Pesticidy a GMO Používání pesticidů souvisí i s problémem geneticky modifikovaných plodin. Existují dvě používané cesty:modifikovaných plodin genetickou modifikací se do rostliny vkládají geny, které mají zaručit odolnost plodiny vůči škůdcům a tím mají snížit spotřebu pesticidů. Nejznámějším příkladem jsou tzv. Bt plodiny, do nichž byl vložen gen z baktérie, který vede k produkci toxinu zabíjejícímu hmyz, který plodinu napadne. genetickou modifikací se do plodiny vkládají geny odolnosti vůči vlivu pesticidů, a tím umožňují nasadit jejich větší dávky, které spolehlivě zničí škůdce (zvláště plevely).

7 Děkuji za pozornost Zdroje : http://www.tyden.cz/rubriky/apetit/ovoce-na-pultech- obsahuje-hodne-pesticidu-zjistil-test_109805.htmlhttp://www.tyden.cz/rubriky/apetit/ovoce-na-pultech- obsahuje-hodne-pesticidu-zjistil-test_109805.html http://pesticid.navajo.cz/ http://cs.wikipedia.org/wiki/Pesticid http://www.mebio.cz/clanky/pesticidy-skodi-zdravi-shoduji-vedci/


Stáhnout ppt "Pesticidy jsou chemické prostředky, které se užívají k zamezení ztrát na kulturních rostlinách, zásobách potravin i krmiv. Podle biologické účinnosti se."

Podobné prezentace


Reklamy Google