Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: Základní škola Lanškroun, nám. A. Jiráska 140

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: Základní škola Lanškroun, nám. A. Jiráska 140"— Transkript prezentace:

1 Název školy: Základní škola Lanškroun, nám. A. Jiráska 140
Autor: Mgr. Jiří Vávra Datum: Název: VY_32_INOVACE_13_F7 Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Téma: Zákon setrvačnosti Anotace: DUM; prezentace slouží k zavedení a zopakování probraného učiva na téma první Newtonův zákon - zákon setrvačnosti. Žáci si interaktivně, ústně i písemně opakují učivo. V pracovním listě rekapitulují osvojené informace. Hledají praktické příklady ze života.

2 Pomáhá jim síla svalů, malá třecí síla a setrvačná síla.
Zákon setrvačnosti Co pomáhá sportovcům v udržení pohybu? Pomáhá jim síla svalů, malá třecí síla a setrvačná síla.

3 Setrvačnost vidíme například při otáčení Země, nebo když hodíme kámen.
Zákon setrvačnosti První Newtonův zákon setrvačnosti říká: těleso, které se pohybuje, se bude pohybovat dál, dokud ho nezastaví síla. Setrvačnost vidíme například při otáčení Země, nebo když hodíme kámen.

4 Zákon setrvačnosti Proč se tělesa na Zemi zastavují? Protože na tělesa působí gravitační síla - vzniká třecí síla, která tělesa zabrzdí.

5 Zákon setrvačnosti Třecí sílu můžeme zvyšovat: například v zimě sypeme chodníky pískem, používáme měkčí gumu u pneumatik automobilů, aby se kola na ledu nesmekala.

6 Zákon setrvačnosti Třecí sílu můžeme snižovat, například mazáním třecích ploch olejem, použitím kuličkových ložisek.

7 Síla, která působí ve směru pohybu, zvětšuje rychlost.
Zákon setrvačnosti Když na těleso nepůsobí žádná síla, zůstává v klidu nebo v rovnoměrném pohybu po přímce. Síla, která působí ve směru pohybu, zvětšuje rychlost. Síla, která působí proti směru pohybu, zmenšuje rychlost, brzdí těleso. Síla, která působí kolmo na směr pohybu, mění jeho směr.

8 Jak se nazývá první Newtonův zákon? Proč se tělesa na Zemi zastavují?
Zákon setrvačnosti Pracovní list Jak se nazývá první Newtonův zákon? Proč se tělesa na Zemi zastavují? Co by se stalo s tělesem, které je uvedené v pohybu, kdyby neexistovaly třecí síly? Jak síla ovlivňuje pohyb tělesa? 1. Zákon setrvačnosti. 2. Protože na ně působí třecí síla. 3. Těleso by se nezastavilo a pokračovalo by ve svém pohybu. 4. Síla může měnit směr, rychlost pohybu těles.

9 Je zima a potřebujeme koupit zimní obuv. Jaký typ podrážky zvolíme?
Zákon setrvačnosti Pracovní list Je zima a potřebujeme koupit zimní obuv. Jaký typ podrážky zvolíme? Zvolíme hrubší vzorek a měkčí gumu na podrážce. Jak snížíme tření na přepravu těžkého břemene po zemi? Použijeme dopravní prostředek na kolech, či pásech. Můžeme použít i válečky nebo loď. Je pravda, že síla působící proti pohybu tělesa těleso brzdí? Ano

10 Rozhodni, zda je potřeba tření zvýšit, či snížit. 1. Zvýšit 2. Snížit
Zákon setrvačnosti Pracovní list Rozhodni, zda je potřeba tření zvýšit, či snížit. 1. Zvýšit 2. Snížit Na chodníku to v zimě klouže, tření je potřeba: Na tůčku vrže kolo na hřídeli, tření je potřeba: Tupé brusle nejedou na ledě, tření je potřeba: Řetěz na jízdním kole je zatuhlý, tření je potřeba: Motocykl na závodní draze potřebuje pneumatiky které nekloužou, tření je potřeba:

11 Použité zdroje RNDr. Martin Macháček, CSc., Fyzika pro 8. ročník základní školy a víceletá gymnázia, nakladatelství Prometheus, 2006, ISBN Kliparty galerie office Kliparty galerie SMART Notebook 11 Vlastní zdroje - obrazový materiál Vlastní zdroje - texty NEZNÁMÉ, Neznámý. Delfi [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "Název školy: Základní škola Lanškroun, nám. A. Jiráska 140"

Podobné prezentace


Reklamy Google