Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace Žáci se seznamují s pojmem kožní fototyp, UV faktor a s nebezpečím opalování, určí u sebe kožního fototyp VY_32_INOVACE_ICT2.5_3_51 Autor Mgr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace Žáci se seznamují s pojmem kožní fototyp, UV faktor a s nebezpečím opalování, určí u sebe kožního fototyp VY_32_INOVACE_ICT2.5_3_51 Autor Mgr."— Transkript prezentace:

1 Anotace Žáci se seznamují s pojmem kožní fototyp, UV faktor a s nebezpečím opalování, určí u sebe kožního fototyp VY_32_INOVACE_ICT2.5_3_51 Autor Mgr. Rita Sobková Jazyk Čeština Očekávaný výstup seznámí se s UV zářením a jeho vlivem na člověka Speciální vzdělávací potřeby - žádné – Klíčová slova melanom, opalování, kožní fototyp, krém Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivity Aktivita Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzdělávánízákladní vzdělávání – druhý stupeň Typická věková skupina12 - 15 let / 9.ročník Celková velikost

2 Opalování Bez slunce a UV záření bychom žít nemohli, ale vysoké dávky UV záření mají pro náš organismus velmi negativní vliv a škody, které může toto záření napáchat, jsou nenapravitelné. Požadavky na ochranu před slunečním zářením Pro jakýkoliv pobyt na slunci, ať už se jedná o cílené opalování nebo třeba pěší turistiku, je nezbytné chránit pokožku kvalitními ochrannými přípravky. Ty zabrání nejen průniku škodlivého UV záření, ale také zajistí nezbytné promazání a hydrataci namáhané pokožky. Na přípravky na ochranu proti slunci (dále opalovací krém) klademe dva základní požadavky: Kvalitní blokace UVA a UVB záření - UV filtr Vysoká odolnost proti otěru a vodě

3 Co je UV filtr? UV filtr je speciální látka, která zabraňuje nežádoucímu působení UV záření na naši pokožku kůži. UV filtrů existují dva typu: chemické UV filtry - UV záření pohlcují, fyzikální UV filtry - UV záření odrážejí. Co je ochranný faktor? Různé stejné krémy s různým ochranným faktorem blokují UV záření v jiné míře. A podle toho, jak moc obsažený UV filtr zabraňuje pronikání UV paprsků, se určuje ochranný faktor. Tento ochranný faktor je nejdůležitějším vodítkem při výběru vhodného opalovacího krému a pro každého jedince je vhodný ochranný faktor jiný. Co ochranný faktor znamená? Ochranný faktor je číslo, které udává, kolikrát déle můžeme být na slunci bez rizika poškození/spálení, než kdybychom opalovací přípravek nepoužili. Většinou platí, že čím vyšší je ochranný faktor opalovacího krému, tím delší pobyt na slunci bez rizika spálení krém umožňuje.

4 Rozdělení typů pokožky a ochranný faktor Pokožka každého z nás je na sluneční záření citlivá jinak. Někdo je světlý typ, který se spálí po pěti minutách, někdo je od přírody tmavší a může být na slunci třeba hodinu bez nutnosti použít jakýkoliv opalovací krém. Za tímto účelem vzniklo rozdělení pokožky do základních fototypů, kde jsou stanoveny maximální délky pobytu na slunci bez jakékoliv ochrany (doba vlastní ochrany). Ochranný faktor pak udává, kolikrát déle nám opalovací krém umožní tuto dobu prodloužit. Vynásobením doby vlastní ochrany pleti ochranným faktorem použitého opalovacího krému dostaneme dobu, po kterou se můžeme opalovat bez nebezpečí spálení a poškození kůže.

5

6 Příklad: Jaký faktor mám použít? Od vystavení pokožky slunci do její zčervenání uběhne 13 minut. Chcete jít dopoledne na pláž a chcete tam být od 10:00 do 12:30, to je celkem 150 minut. 150 / 13 = 11,5. Pro Vaši potřebu by tedy měl plně dostačovat opalovací krém s ochranným faktorem 15. Mám ochranný faktor 20, jak dlouho mne bude chránit? 20 * 13 = 260 minut. Ochranný faktor vás bude chránit cca 4 hodiny.

7 Vlastní ochranná doba Doporučený OF tuzemsko Doporučený OF jižní oblasti Fototyp 1 5 – 10Prvních 5 dní1616 30 Následující dny1212 20 Fototyp 2 10 – 20Prvních 5 dní1212 20 Následující dny1010 16 Fototyp 3 15 - 25Prvních 5 dní1010 16 Následující dny610 Fototyp 4 25 – 35Prvních 5 dní610 Následující dny46

8

9 http://obrazky.cz/?q=bioderma http://www.liposukce.cz/editor/image/stranky3_galerie/obrazek_60.jpg http://www.vitalia.cz/clanky/tri-nejvetsi-bludy-o-opalovani/ http://www.coop.cz/magazin/2_2003/leto_a_slunce.html http://www.alphega-lekarna.cz/web/consumer-facing/uzivejte-si-slunce-bez-obav


Stáhnout ppt "Anotace Žáci se seznamují s pojmem kožní fototyp, UV faktor a s nebezpečím opalování, určí u sebe kožního fototyp VY_32_INOVACE_ICT2.5_3_51 Autor Mgr."

Podobné prezentace


Reklamy Google